Młynek na dnie morza

Tłumaczenie: Franciszek Jaszuński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Arcydzieł. Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Kvaernrn på havsens bund
83-210-0423-7
edtta

Baśnie duńskie.

Ilustrował Bogusław Orliński.
Przełożył z duńskiego Franciszek Jaszuński.
Wybór i opracowanie Robert Stiller.
Wybór, opracowanie i posłowie Peter Ravn.

Soshi | 2014-01-02

Do tej pory pamiętam kiedy to jako mała dziewczynka powiedziałam ojcu, że chce by przeczytał mi BAŚŃ. Oczywiście nie mogła być to bajeczka która znam jak baśnie braci Grimm. W tedy mój ojciec zaczął szukać po domu. I tak odnalazł "młynek na dnie morza". Pierwsza opowieść jaką mi przeczytał nazywała się "Król Lindorm". I nagle ogarnęła mnie fascynacja i przerażenie. Nie była to łagodna bajka czy ocenzurowana jak Grimmów. Była to brutalna i magiczna baśń o księciu-smoku. Każda opowieść w tej książce sprawiała, że miała do nich mieszane uczucia. Były fantastyczne, śmieszne ale jednocześnie straszne. Bardzo bojaźliwym dzieckiem nie byłam jednakowoż niektóre opisy mnie przerażały. Jak dla mnie jest to świetna lektura dla starszych osób.

Dociekliwy_Kotek | 2013-11-11
Przeczytana: listopad 2013

I to są takie bajki, jakie powinny być: z czarownikami i księżniczkami, z całym światem magicznych stworzeń, z rezolutnymi chłopami, którzy potrafią diabła wystrychnąć na dudka, pełne niezwykłych przygód i podróży, przeplecione podaniami historycznymi i opowiastkami o głupich ludziach, bajki napisane tak, że dziecko zrozumie, a dorosły będzie się dobrze bawił - i niech się schowa ponury Andersen!

Najlepszą dla mnie bajką był „Głupi” oraz „Chłop w domu” :)

MmedaCata | 2014-04-09
Przeczytana: 1985 rok