Amok

Wydawnictwo: Muza
Der Amokläufer
837079310X
tostaky

Głównym przedmiotem zainteresowania Zweiga jako pisarza była psychologia człowieka. Znajdował się on pod znacznym wpływem pracy Zygmunta Freuda. Ocenia się, że był niezłym znawcą ludzkiej psychiki, co znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości. Wyraźne ślady jego pasji życiowej noszą m.in. liczne opowiadania, np. "Amok".

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Zweig

źródło okładki: http://archiwumallegro.pl/amok_stefan_zweig-729490444.html

Róża_Bzowa | 2011-05-01
Przeczytana: 01 maja 2011

Miniaturowa perełka.
Mistrzostwo języka - niesamowite, jak na kilkudziesięciu stronach można wywołać emocje i obłęd.
Czytałam jak w amoku.

bppremiera | 2017-12-07
Na półkach: Mam u siebie, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Tę niezwykłą miniaturę literacką, (nowelę, opowiadanie, powieść) czy co tam jeszcze? w każdym razie tak napisaną jak Amok, mogę porównać do pociągu.
I już opowiadam:
Rusza powoli, ale od razu nabiera rozpędu, prześlizguje się przez krajobrazy, mknie pozostawiając za sobą świadomość tego, gdzie się znajdujemy, ale z uwagi na szybkość, nie poznajemy okolic które przemierzamy. Jedyne bodźce docierające do nas, to zachowanie współpasażerów, ich rozmowy, wyznania, emocje...i tu pociąg zatrzymuje się umożliwiając nam przesiadkę. Kontynuowana podróż jest wyprawą w umysł opowiadającego, jakże szaloną i szybką, z wielkim artyzmem wymalowaną, gdzie rzeczywistość odnajduje swoje miejsce w dalszym planie, a na wierzchu są tylko emocje. Zaczytałam się, pędziłam oczami, literki w słowa, a słowa z zdania układałam, Niechże ktoś zatrzyma ten pociąg! Ale nie, nie ma wytchnienia, To już nie pociąg, to kołyszący się po głębokich, ciemnych wodach oceanu parowiec, na którego pokładzie poznajemy...

Agata | 2018-08-08
Przeczytana: 2017 rok