Jak mam do ciebie dotrzeć? Dlaczego małżeńskie doświadczenia mężczyzn i kobiet są tak odmienne

Tłumaczenie: Paula Sawicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia na co dzień". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
How can I get through to you?
978-83-89763-72-9
poradniki
czupirek

Co się stało z namiętnością, która towarzyszyła narodzinom naszego związku? Gdzie się podziała bliskość, którą się niegdyś cieszyliśmy? Jeśli jesteś kobietą niespełnioną w małżeństwie, jeśli czujesz się niesłuchana albo nadmiernie obciążona, jeśli w milczeniu znosisz tlące się w tobie urazy... Jeśli jesteś mężczyzną sfrustrowanym, bo twoja partnerka nie wydaje się z tobą szczęśliwa, jeśli czujesz się zdezorientowany, niedoceniany albo zdradzony... ta książka podpowie ci rozwiązanie. W tej przełomowej pracy Terrence Real, autor poczytnych poradników i znany terapeuta, wydobywa na światło dzienne przyczyny zaburzeń w komunikacji między mężczyznami i kobietami.

Z_błyskiem_w_oku | 2014-04-26

Wg autora (terapeuty i wykładowcy) 70% rozwodów jest z inicjatywy żon. A mężczyźni są nieszczęśliwi, kiedy ich żony są nieszczęśliwe. Czemu więc nie możemy się dogadać? Przyczyną są np. "małe morderstwa" namiętności, które popełniamy każdego dnia (czasem gorzej odzywamy się do męża niż do obcych ludzi), odtwarzanie relacji rodzinnych, od których chcieliśmy uciec i "różnica intymności", czyli to jak jesteśmy kształtowani przez otoczenie (kobiety są zachęcane do okazywania i słuchania emocji, mężczyźni uczą się nad nimi panować). Ciekawy wątek, o tym, że terapia zmusza mężczyznę do myślenia bardziej jak kobieta (stąd to nie oni są zwykle inicjatorami terapii!)

"Miłość nie jest dla ludzi małej wiary". A ta książka wymaga skupienia i wg mnie więcej skorzystają z niej terapeuci i osoby mocniej zainteresowane psychologią, bo nie jest to prosty poradnik, co robić, a czego unikać.

sharifa | 2014-07-03

Głębokie podejście do tematu związków i kryzysów w relacjach pisane z perspektywy wybitnego terapeuty. Bardzo mądra książka oferująca nie tylko wyczerpujące opisy mechanizmów odpowiadających m.in. za śmierć namiętności, ale także pewne wskazówki, jak temu przeciwdziałać.
Jedynym minusem jest lekki efekt chaosu, jaki wprowadzają dialogi wplecione w narrację. Byłoby znacznie przejrzyściej, gdyby zostały oddzielone od ciągłego tekstu i zapisane nie jak w powieści, a raczej jak w utworach dramatycznych. Przyznam, że miewałam momenty, kiedy owe dialogi utrudniały mi odbiór tekstu. Jest to jednak bardzo drobny szczegół i polecam tę książkę tym, którzy mają pojęcie o psychologii.

madger | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016