Umysł mamy. Jak macierzyństwo rozwija naszą inteligencję

Tłumaczenie: Olena Waśkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia na co dzień". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Mommy brain : how motherhood makes us smarter
978-83-7554-022-2
macierzyństwo
popularnonaukowa
czupirek

W niedalekiej całkiem przeszłości królował pogląd, poparty badaniami naukowymi, że IQ świeżo upieczonych mam jest niższe niż IQ kobiet bezdzietnych. Autorka, dziennikarka, zdobywczyni nagrody Pulitzera oraz matka dwójki dzieci, Katherine Ellison dosadnie naświetla podłoże tej opinii: "patrzysz na ryczącą, czerwoną twarz Twojej przyszłości, która czeka Cię przez najbliższe 18 lat. Możliwe, że wyniki Twoich testów neuropsychologicznych nie są teraz Twoim priorytetem". Ellison podbudowuje swoje tezy licznymi ciekawymi i zabawnymi anegdotami z własnego życia i z doświadczeń swoich przyjaciół i bliskich. Wg niej macierzyństwo jest niewątpliwą zaletą w kobiecym queście zdobywania mądrości i inteligencji. Umysł młodej mamy często kojarzony jest z głową wypełnioną godzinami karmień, treningami piłki nożnej, bajkami na dobranoc, a te wykluczają kreatywność i odważne pomysły. Najnowsze badania przedstawione w książce Katherine Ellison obalają ten krzywdzący stereotyp.

Magdalena | 2016-02-16
Przeczytana: grudzień 2015

Mózg mamy to potężne narzędzie!
Katherine Ellison, matka dwójki dzieci, amerykańska dziennikarka, laureatka nagrody Pulitzera sugeruje, że kobiety powinny wpisywać sobie w CV, w rubryce kompetencje: mama, a dla pracodawcy powinno to znaczyć więcej niż MBA.
Dowodów naukowych, by tak śmiało sobie poczynać, ma Ellison pod dostatkiem. W swojej książce przeanalizowała tyle badań mózgu, że neurolodzy i psychiatrzy jej zazdroszczą. Wiadomo, mając mózg matki, mogła sobie na to pozwolić.
Temat zainteresował mnie na tyle, że sięgnęłam także po inne książki o kobiecym mózgu - napisałam o tym szerszy artykuł. Jeśli ten temat także Cię interesuje, przeczytaj tutaj - trochę coachingowo, trochę zabawnie, ale przede wszystkim w przystępny sposób:
www.magdalenagolda.com/blog/mozg-mamy
www.facebook.com/twojezycietwojasprawa

Kasia | 2013-06-13

Na samym wstępie muszę uprzedzić, że jest to lektura dla osób, których nie przeraża unaukowione podejście do rzeczywistości. Książka jest bowiem naszpikowana opisami z ba-dań nad mózgiem, wpływem hormonów, neuroprzekaźników i to niekoniecznie badań doty-czących ludzi. Sporo jest o szczurach, które, w przeciwieństwie do ludzi, są wdzięcznymi obiektami eksperymentów naukowych. Autorka powołuje się na szereg nazwisk zarówno na-ukowców, jak i kobiet, które we własnym życiu doświadczyły dobroczynnego wpływu macie-rzyństwa na swój umysł i życie zawodowe. I choć niewątpliwie są to atuty książki, bo tezy autorki stają się bardziej wiarygodne, skoro są poparte dowodami naukowymi, to jednocześnie dla wielu osób mogą to być minusy. Dla mnie samej, choć zdawałam maturę z biologii, a neuropsychologia swego czasu wręcz mnie fascynowała, niektóre fragmenty były dość cięż-kostrawne. Być może niecałe pięć lat bycia matką to jeszcze za krótko, by mi się dostatecznie rozwinęła inteligencja…
A tak już...

szpulla | 2016-09-07

Chwytliwy tytuł, podtytuł i wstęp. Dlatego postanowiłam przeczytać, choć książka już dosyć stara, aż domaga się aktualizacji. Wszystko niby ciekawe, jednak zaskakująco ciężkoczytalne. Może przez to twarde, dowodowe podejście autorki… Niestety przez większość stron miałam poczucie, jakbym się przygotowywała do egzaminu, a nie czytała coś z własnej nieprzymuszonej woli.

zaplatani | 2016-09-03
atomowapola | 2015-01-09