Dzikus

The Savage
978-83-7506-317-2
komiksy
dona

Niezwykłe połączenie powieści i komiksu, które zilustrował mistrz komiksu, Dave McKean. „W Burgess Woods mieszkał mały dzikus. Nie miał rodziny ani kolegów, nie wiedział, jak się tam wziął, na dodatek nie potrafił mówić. Do obrony miał kuchenne norze, widelce i siekierke. Na każdego, kto się na niego nadział, żucał się, łapał, zabijał i porzerał, a kości żucał do starej dziury w ziemi. To był strasznie dziki dzikus”. Blue Baker pisze opowiadanie, ale nie o czarownicach, wróżkach i krainach, gdzie wszyscy żyją długo i szczęśliwie, lecz o tym, jak naprawdę jest w życiu. A stało się ono trudne, odkąd umarł mu ojciec, a jego samego - podobnie jak inne dzieci - zaczął dręczyć miejski chuligan, Hopper...

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2009

Alicya Oss | 2015-06-18

"W skrajnych sytuacjach zawsze tworzymy narracje". To słowa Anatole'a Broyarda, autora książki "Upojony chorobą. Zapiski o życiu i śmierci". Według niego metafory stosowane w psychoterapii są skutecznym sposobem wyzwalania się z różnorakich trudności życiowych. Gdy już się w nich znajdziemy, to właśnie opowieści ratują nasze człowieczeństwo. Metafora w tym wypadku staje się więc "szlachetnym" sposobem ucieczki przed strachem i bólem. Otwiera przed nami nowe przejścia i wytyczna nowe szlaki do miejsc, w których odkrywamy dawno utraconą możliwość tworzenia czegoś własnego, jedynego w swoim rodzaju. Pozwalamy sobie bowiem tworzyć siebie na nowo.

Całość tekstu na:

Rewolwerowiec | 2011-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2011

Na pewno pobudza wyobraźnie.Świetne,niepokojące rysunki.Treść trudno ocenić.Podoba mi się,tyle wiem.'Dzikus' coś w sobie ma.A może ja mam w sobie coś z 'Dzikusa'?... ;) Bez wątpienia polecam ludziom którym nie obce są historyjki pachnące szaleństwem.

klotyldziec | 2011-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Wydałam na "Dzikusa" 5 zł. I to by było na tyle wstępu, bo nie mam pojęcia, co tu dalej napisać.
Styl nie jest jakiś bardzo wyrafinowany, w części "obrazkowej" jest tyle celowo zrobionych byków, że sam Jasiu Śmietana się kłania, ale jakoś w tym przypadku mi to nie przeszkadza. Nawet udało mi się wychwycić świetny wyraz - "śłońcowy". Tak mi się podoba, że muszę go użyć, pewnie będzie mi chodzić po głowie przez kilka dni.
Ilustracje - cudo! Świetnie pasują do klimatu opowieści - dobrze narysowane, mroczne, w zimnych kolorach, jakieś takie rozmazane, co dodaje im tajemniczości.
A co do samej fabuły... No, właśnie. Historia raczej infantylna, może było to celowe, bo przecież narratorem jest mały chłopczyk. Jednak wciąga, każdy pochłonie tą książkę w kilka minut. Na początku nie wiemy ile jest w tym wymysłów, ile prawdy i to jest intrygujące. A potem napięcie rośnie, a czytając "osiem" aż miałam dreszcze. Cały czas czekałam, czekałam na coś...
I się nie doczekałam! Wszystko się tak...

zglonowana nana | 2011-05-27
Przeczytana: maj 2011

Trudno tę książkę sklasyfikować. Nie jest przeznaczona dla dzieci, bo zbyt wiele w niej przekleństw, choć z pewnością doskonale rozwinęłaby dziecięcą wyobraźnię. Do dorosłych także nie przemawia, bo język jest banalny i nudzący. Nie wiem.
W każdym razie historia w niej przedstawiona jest szalona, niespotykana, przesadnie nierealistyczna. Ale można w niej znaleźć rodzinne ciepło, wielkie dziecięce marzenia i poszukiwanie wyjścia z męczących problemów.

Stanisław Gęsiorski | 2015-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Cała historia została opisana wprost genialnie. Wspomnienia narratora przeplatane są fragmentami pisanej przez niego opowieści. Ma jednak spore problemy z ortografią (zresztą jak wiele dzieci w tym wieku). Książka została zilustrowana w ciekawy sposób, co zbliża jej postać do komiksu. Wygląda świetnie i powiewa nutką grozy.
Mnie ta historia zachwyciła i pochłonęła. Pewnie w każdym z nas siedzi jakiś dzikus.

Mystiq | 2016-11-13
Na półkach: Przeczytane, Mam

Długo leżała ta malutka książeczka na półce i czekała na swoje przysłowiowe 5 minut.
Nastał w końcu ten dzień, ta chwila gdy złapałem ją i powiedziałem sobie: dziś.
Przeczytanie jej zajęło jakieś 20 minut, może chwilę więcej z racji zatrzymywania się nad ilustracjami.

Ale od początku.
Książeczka ta to swoistą próba połączenia komiksu i książki. Ilustracje tutaj występujące nie tylko ilustrują wydarzenia z książki ale popychają akcje do przodu. Potrafią zainteresować swoją formą, sposobem przedstawiania bohaterów opowieści.
Sama treść nie należy jednak do szczególnie porywających, nie potrafię także określić do kogo tak naprawdę jest adresowana ta pozycja. Ze względu na czasami duża dawkę brutalności zarówno w języku jak i tym o czym czytamy nie mogę jej polecić dla dzieci. Przemawia także za tym zakończenie, które nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza opowieść, co jest dosyć istotne w przypadku literatury skierowanej do dzieci i młodzieży.
Z drugiej strony...

Potworki_Czytają | 2015-07-06

"Dzikus" podejmuje trudne tematy, głęboko sięga także w dziecięcą psychikę. Znajdziemy tutaj gorycz, ból, gniew i żal, znajdziemy też czułość i siłę. Czy dziecko jest gotowe na przyjęcie mroku tej książki – rodzice muszą zdecydować sami. Z całą pewnością, to książka odpowiednia dla dzieci, które przeżywają trudne chwile i tłumią przeżywane emocje. Poza tym pozycja ta otwiera pole do dyskusji na różne tematy np. o naturze człowieka, o tym czy w każdym drzemie dobro (zło?). Nie bez powodu niektórzy nauczyciele w Wielkiej Brytanii proponują ją jako lekturę uzupełniającą. Jakoś u nas tego niestety nie widzę...

Całość na: http://potworkiczytaja.blogspot.com/2015/06/to-by-naprawde-dziki-dzikus-dzikus.html

Leon Zabookowiec | 2013-06-18

Hm, niby ciekawa, niby miejscami urzekająca, a jednak coś mi w niej brakowało, jakieś zaskakującej puenty, jakiegoś ciekawego morału. Rysunki są moim zdaniem świetne, dość drastyczne, ale ogólnie rzecz biorąc, pasują idealnie do atmosfery. Nie jest to tytuł dla najmłodszych, jednak odradzałabym też lekturę najstarszym czytelnikom, coś dla... średniaków.

książek: 2023
Agata | 2012-11-23

Świetne połączenie komiksu z opowiadaniem. Książka dobra dla dużych jak i małych. Bardzo dobrze przedstawiona psychika chłopca, który po stracie ojca boryka się ze zrozumieniem dobra i zła.

DeathlyHallows | 2011-10-27

Urzekły mnie ilustracje w świetnym stylu. Zdecydowanie bardziej przykuły moją uwagę niż sama treść, która nie jest specjalnie skomplikowana. Tekst prosty, trochę zbyt prosty.