Mario i czarodziej

Mario und der Zauberer
Tomasz Mann, nowela, opowiadanie
klasyka
Kasia

Napisane w 1929 i opublikowane w 1930 opowiadanie Tomasza Manna. Jest ono jednym z najbardziej otwarcie politycznych dzieł pisarza. Zostało stworzone w epoce rozwijających się systemów faszystowskich i autorytarnych (Mussolini we Włoszech, Stalin w Rosji, Hitler w Niemczech)i stanowi ostrzeżenie przed biernością i bezwiednemu poddawaniu się charyzmatycznym, ale niebezpiecznym postaciom dyktatorów-faszystów.[źródło: Wikipedia]

Kasia | 2010-07-27
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 2010 rok

Krótkie opowiadanie zamknięte w formacie kieszonkowym, o wielkiej treści, bowiem ilustruje polityczne przekonania autora, niechęć do totalitaryzmów rządzących światem dwudziestego wieku. Jak powszechnie wiadomo, Mann jednoznacznie ustosunkował się do ustroju III Rzeszy, emigrując z ojczyzny. Te pseudonaukowe teorie dotyczące klasyfikowania ludzi według rasy, nie znajdowały u niego zrozumienia, bo doprowadzały do nastrojów skrajnie ksenofobicznych. Mann miał świadomość, że ideologie te, wciąż podsycane muszą przyczynić się do zguby ludzkości.

Akcja opowiadania rozgrywa się we Włoszech, w pierwszej połowie dwudziestego wieku . W małej miejscowości turystycznej Torre di Venere, nad Morzem Tyrreńskim wypoczywa małżeństwo z dwojgiem dzieci. Wakacje upływają miło i spokojnie, jeśli nie brać pod uwagę drobnych zadrażnień z włoskimi urlopowiczami. Pretekstem do wszczęcia małych kłótni staje się niedawno przebyty przez dziecko małżeństwa koklusz oraz chwilowa nagość kilkuletniej córki na...

betelgeuze | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Jedno z najlepszych opowiadań Manna. W odróżnieniu od innych, temu najbliżej jest do wielkich powieści, tzn. nie jest ani błahe pod względem tematu, ani pretensjonalne z dzisiejszej perspektywy pod względem stylu rozważań filozoficzno-estetycznych. Tutaj pomysł jest błyskotliwy, głęboki i w ten sposób opowiadanie zostaje w człowieku na dłużej niż wiele innych tego autora. Polecam czytać krótkie formy Tomasza Manna wybiórczo. Oprócz "Mario i czarodziej" polecam zupełnie odmienną "Pan i pies".

Violoncello | 2011-11-19
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Podoba mi się budowanie napięcia przez Manna. Szczegółowe opisy, które wydają się niepotrzebne, wzmacniają ciekawość u czytelnika, a punkt kulminacyjny to zaledwie kilka ostatnich stron.

Hopsztos | 2016-11-12
Przeczytana: 26 czerwca 2005