Charków. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego

Wydawnictwo: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
historyczna

W milenijnym roku 2000 przypadła tragiczna rocznica wydarzeń, które kładą się tragicznym cieniem na naszych dziejach. Przed sześćdziesięciu laty, kiedy po zdradzieckiej napaści na Polskę Związek Sowiecki okupował nasze Ziemie Wschodnie, w lutym 1940 roku dokonano pierwszej masowej deportacji, a w trzy miesiące później pierwszego masowego mordu, pozbawiając życia wiele tysięcy polskich jeńców, głównie oficerów i policjantów. Księga Cmentarna Charkowa powstała z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jest ona ważnym elementem działań zmierzających do tego, by prawda i sprawiedliwość odniosły dziejowy triumf. Świadectwo grobów z Katynia, Charkowa, Miednoje obowiązuje żyjących.

roberto29 | 2018-06-15