Jajo węża; Sonata jesienna

Okładka książki Jajo węża; Sonata jesienna Ingmar Bergman
Okładka książki Jajo węża; Sonata jesienna
Ingmar Bergman Wydawnictwo: Czytelnik utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Ormens ägg ; Höstsonaten
Czytelnik
1980-01-01
1980-01-01
Zygmunt Łanowski
Bergman scenariusze

"Jajo węża" czytałem w ponurych i beznadziejnych latach 80. Książka, pokazująca czasy pogardy dla wartości osoby ludzkiej i rodzący się faszyzm, wydawała mi się dobrze ilustrować tamten czas.

Sorry, jeśli ktoś się poczuje urażony, ale teraz tamto uczucie do mnie wróciło....

Zarówno w "Jaju węża", jak i " Sonacie jesiennej" doszukiwać się można konotacji z symbolem węża. Głowna bohaterka "Sonaty..." nosi imię Ewa, mam wrażenie. nie przypadkowo, z kolei jej matka jest osobą o rozdwojonym języku", " wężowym języku". Zwodzi swoją córkę, a być może i siebie samą. Obie miotają się między prawdą, a fałszem słów i wspomnieniami dni minionych, które ukształtowały bolesną teraźniejszość. Odpychanie i przyciąganie pomiędzy matką, a córką zdaje się być jedynym możliwym rodzajem relacji w tak zarysowanym świecie. Niekończącymi się przypływami i odpływami sterowanymi prawem natury. "Jajo węża" stanowi niemniej ciekawy scenariusz. W odróżnieniu od "Sonaty...", której podwaliny stanowiła samotność, historia Abla podszyta jest lękiem. W " Sonacie..." przyglądamy się małej komórce- rodzinie, w drugiej zaś zbiorowości przez pryzmat jednostki. Obie wciągające, obie z prologami, z epilogami; tu w szystko jest PO COŚ.

W odróżnieniu od zbioru scenariuszy Bergmana, ta pozycja była przeze mnie czytana kilkukrotnie ze zrozumieniem i satysfakcją. Odniosłem wrażenie, że jest znacznie bardziej przystępna i przyjazna czytelnikowi.

"Jajo węża" wzbudziło we mnie skojarzenia z Kabaretem Boba Fossa. Studium człowieka w szalonym świece, narodziny tyranii, używanie jako sposób na radzenie sobie (vagina dentata!),przykład nieetycznych eksperymentów paranaukowych, zgoda człowieka na wiele byle przeżyć na poziomie biologii. Poza tym wszystkim jest to świetny kryminał. Film widziałem kilkukrotnie.

Fabuła "Sonaty..." wydała mi się dziwna - jak można się tak krzywdzić? Oczywiście lata później rozumiem lepiej te mechanizmy splątań, patologii, uzależnień. Pamiętam, że w szkole średniej gdy czytaliśmy "Cudzoziemkę" znalazłem pewne powiązania tych dwóch książek. Nie pamiętam jednak jakie...

Doskonała.

Doskonała.

Bardziej spodobała mi się sonata jesienna. Króciutki dramat który pokazuje że nie tak łatwo goi się rana po okaleczeniu.

Sonata Jesienna to prawdziwa perła! Genialny portret relacji narcystyczno-histrionicznej matki i jej córki. Miód.

• 🔎 Zdobyć
  • Niemieckojęzyczne