Największe przedstawienie zza świata

Okładka książki Największe przedstawienie zza świata Robert Rankin
Okładka książki Największe przedstawienie zza świata
Robert Rankin Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Cornelius Murphy (tom 3) fantasy, science fiction
Cornelius Murphy (tom 3)
The Greatest Show Off Earth
Zysk i S-ka
2000-01-01
2000-01-01
Paweł Wieczorek
humor

Jeśli szukacie książki, która Was czegoś nauczy, to nie zabierajcie się za utwory R. Rankina. Jeśli potrzebujecie dzieła, które zmusi Was to refleksji, to też nie ten adres. Ale jeśli chcecie się pośmiać i nie przeszkadza Wam absurdalny i nielogiczny humor to "Największe przedstawienie zza świata" jest stworzone dla Was, Czytałam ją już dwa razy. Za pierwszym razem byłam nastolatką i tak utkwiła mi w pamięci, że bardzo chciałam raz jeszcze ją przeczytać. Niesamowita wyobraźnia autora i świetna zabawa językiem. Bohaterowie też nietuzinkowi. Tylko koniecznie należy czytać książkę z przymrużeniem oka i dystansem. Fajne szczególnie na lato.

Z poprzednimi dwoma częściami łączy ją tylko humor. I to wystarczy.

Dlaczego termos nie przepuszcza ciepła? Bo między ściankami ma próżnię. No to jak może słońce podróżować w kosmosie? To bardzo proste, w kosmosie jest powietrze.

Morze absurdu, kilogramy ironii i litry humoru. Chyba tylko Brytyjczycy potrafią tak pisać. Jedno jest pewne - jeśli kocha się humor Adamsa i Pratchetta to Rankina pokocha się również.

Z poprzednimi dwoma częściami łączy ją tylko humor. I to wystarczy.

SZALONA

To słowo idealnie opisuje tą książkę. Jest zaskakująca, niekonwencjonalna, nieprzewidywalna, ironiczna, zabawna- trzeba ją tylko czytać tak, jak powinna być czytana- "z przymrużeniem oka" ;)
Jeśli oczekujecie konkretnej, realistycznej i poważnej historii to na pewno nie tutaj. Natomiast jeśli lubicie zabawę konwencją to polecam zapoznać się z tą pozycją.

SZALONA

Kocham absurdalne poczucie humoru polecam każdemu który ceni sobie angielski humor.

(Jak zawsze) Zamiast wstępu.
Robercie Rankinie jesteś WIELKI, a twa wyobraźnia jest jeszcze większa i ogarnia wszystko (i nic) od Wenus po Uran. Jak nikt inny zasłużyłeś na prestiżową nagrodę im. Roberta Rankina za najlepszą powieść wszech czasów.
Rozwinięcie (albo clou).
Walka o przetrwanie; i powrót do "normalności"; dwóch najlepszych kumpli, Raymonda w kosmosie (wypełnionego powietrzem) i Simona (ty Draniu w nowej czapce!) na Ziemi (która tak naprawdę jest ... Ziemią Wewnętrzną). Latający rozgwiazd Abdullah i latający cyrk profesora Merlina (latający parostatkiem "Salamander"),"Pod Wesołym Ogrodnikiem" i "Pod Niedźwiedzią Flagą", faceci w szarości (tacy jak FACECI W CZERNI!) i Rzymskie Ognie , wilkoludy, sokołoludy i ibisoludy, Faith No More jako najchętniej słuchana kapela całego Układu Słonecznego, jednojajowe trojaczki (mające w garści kilka planet) i biedne George'e, BESTIA i PIERD (BESTIA nie taka znów zła, a PIERD nie taki znów mocny),inspektor Z'Gon i Belfekur, słoń Mojżesz i kundel któremu jedno w głowie, można by tak było wymieniać i wymieniać, a jeśli wam mało to dołożę jeszcze Zephyr, kobietę taką jak żadna inna we wszechświecie, a wszystko to w książce która opisuje to co dopiero się wydarzy czyli ... "Największe przedstawienie zza świata".
Zakończenie (ale mógłby to też być wstęp).
Powieść zbyt "inna" by móc ją komuś polecić, za to ... (bla bla bla bla, resztę można znaleźć w innym miejscu ;) ).

PS.
O LE O-LE-O-LE-O-LE OLEOLE OLEOLE! STARE STARE ŻE-LA-ZI-CHO ŻELA-ZI-CHO STARE STARE ŻE...

Dobranoc.

(Jak zawsze) Zamiast wstępu.
Rozwinięcie (albo clou).

tak się nie uśmiałam przy żadnej książce....super

tak się nie uśmiałam przy żadnej książce....super

• KARTON
  • Literatura angielska
  • Pożyczone od Syliwi

Dodaj cytat z książki Największe przedstawienie zza świata