Muhammad Ali. Narodziny nowoczesnego państwa egipskiego

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Azja, Afryka, Ameryka Łacińska. Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Egipt, XIX wiek, Muhammad Ali
historia
Feanor

Biografia Muhammada Alego wraz z opisem jego epoki - początków XIX wieku w Egipcie.

Lukullus | 2015-07-12
Przeczytana: 12 maja 2015

Rzetelnie napisane studium życia Muhammada Alego zarysowane na tle Egiptu pierwszej połowy XIX wieku. Niestety rzetelność nie idzie w parze z możliwościami jakie stwarza przez zręcznym autorem temat. Z każdą kolejną stroną okazuje się, że autorce umyka gdzieś wszystko to, co w biografii Muhammada Alego fascynowało już współczesnych a i dzisiaj przyciąga uwagę to znaczy świadomie podjęte działania mające na celu wyrwanie Egiptu z wielowiekowego zastoju. Szczególnie brakuje szerszego omówienia rewolucyjnych, jak na realia egipskie, reform ekonomicznych będących konsekwencją wejścia na drogę modernizacji, a w dalszej kolejności wynikających z nich głębokich przemian społecznych (kilka zdań to zdecydowania za mało). Również zdawkowo potraktowany został opis działań wojennych zwłaszcza uzdolnionego syna władcy Ibrahima Paszy. Dlatego książkę można potraktować zaledwie jako rys wprowadzający do niezwykle ciekawej tematyki budzącego się z długiego letargu Egiptu.

Feanor | 2010-07-22
Przeczytana: 2006 rok

Dobra, konkretna analiza. Nwaet dla osó nieinteresujących się dziejami nowożytnego Egiptu książka ta powinna przypaść do gustu. Postać Muhammada Alego jest dla powstania współczesnego Egiptu kluczowa i niezwykle ciekawa zarazem. Warto też zwrócić uwagę na interewncje potęg europejskich, gdy Egipt wybijał się na zbytnią niezależnośc. Podsumowując: dla fanów "Orientalizmu", ale i dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej przed wyjazdem do Szarmu.

Toperz85 | 2012-09-23
dertihab | 2016-04-21