Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Tłumaczenie: Małgorzata Mysiorska
Seria: Przez Rzekę
Wydawnictwo: Czarne
Born on a blue day: inside the extraordinary mind of an autistic savant: a memoir
9788375362053

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi - najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on "cichą i nieśmiałą".

Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się na co dzień jako dorosły człowiek. Urodziłem się pewnego błękitnego dnia daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

| 2010-08-12

Ostatnimi czasy dosyć często zdarzało mi się rozmyślać na temat chorób, które dotykają ludzi w różnym wieku. Jeszcze do tej pory nie mogę pogodzić się z myślą, że z powodu rozmaitych niepełnosprawności cierpią nawet te najmłodsze dzieci.

Nie jestem w stanie zrozumieć osób, które wstydzą się wychodzić na spacery ze swoimi pociechami, ponieważ są chore. W rzeczywistości przecież są one takimi samymi maluchami, jak te zdrowe, a to że potrzebują więcej miłości nie jest przecież zbrodnią. Właśnie z tego powodu w czerwcu zdecydowałam się podjąć studia o kierunku Pedagogika Specjalna.

Pamiętnik Daniela Tammeta zwrócił moją uwagę, gdy tylko pojawiłam się na stronie wydawnictwa "Czarne". Od dawna podczytywałam książki będące sprawozdaniami ludzi z ich własnego życia, więc chwilę po tym, jak dowiedziałam się o czym dokładnie opowiada owe dzieło postanowiłam, że muszę je przeczytać.

"Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" opowiada historię mężczyzny cierpiącego na rzadki stan nazywany...

Bogumiła | 2010-08-23
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Studiuje oligofrenopedagogikę. Nie z powodu zainteresowań lecz konieczności. Jedyne co mnie z tej dziedziny interesuje to właśnie autyzm, zespół Aspergera i synestezja. Dlatego ta książka szczególnie przypadła mi do gustu i wywołała niesamowite emocje podczas czytania.

Według mnie jest to książka szczególna dlatego, że jest pamiętnikiem. Jest osobistym wyznaniem młodego mężczyzny o jego szczególnej dysfunkcji, która jak się okazało jest jednocześnie czymś wyjątkowym. Bohater opisuje począwszy od dzieciństwa swoje doświadczenia/zmagania z chorobą. Chociaż trudno nazwać to chorobą. Podoba mi sie to, że pomimo zmian w mózgu, jakie u niego zachodzą, doskonale potrafi opisać, wytłumaczyć co i jak spostrzega. Jest to zarazem niesamowite, zadziwiające, zaskakujące i niemożliwe do pojęcia dla kogoś 'normalnego'. Jestem pod tak wielkim i głębokim wrażeniem, że osoba mająca problemy w egzystowaniu w społeczeństwie tak dzielnie sobie poradziła. Autor sam mówi o sobie, że nauczył się pewnych...

Daniel Tammet urodził się pewnego błękitnego dnia, mówiąc w ten sposób o dacie swoich urodzin nie ma na myśli pogody jaka panowała w tym dniu, ale kolor środy, bo urodził się w środę, a środa jest dla niego niebieska. Daniel cierpi na zespół Aspergera, jest wysokofunkcjonującym autystą i sawantem. Synestezja to zaburzenie polegające na łączeniu wrażeń zmysłowych dających zdolność widzenia koloru liter i liczb. Według Daniela jedenaście jest przyjazne, pięć głośne, a cztery ciche. Liczby są jego przyjaciółmi. Kiedy jest zestresowany czy niespokojny liczy. Myślenie o liczbach pozwala mu się uspokoić.
Jeśli podacie Danielowi datę swoich urodzin, on wskaże jaki to był dzień tygodnia, a także jest w stanie powiedzieć w jakim dniu wypadną przypuśćmy Wasze 65 urodziny. Ale jeżeli zaproponujecie mu, aby wybrał sobie krzesło (w sensie by usiadł), chwilę zajmie mu myśl, że nie chodzi o to, żeby wziął je pod pachę i wyszedł, tylko, żeby na nie usiadł. Daniel zna 11 języków, stworzył też...

beladonna | 2010-08-20
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

niewiarygodnie piękna. cudownie jest podejrzeć świat postrzegany w zupełnie inny sposób. jak to jest widzieć kolory, kształty czy charakter liczb? niewyobrażalne lecz dzięki książce stało się możliwe.
to niewiarygodne,że w tak plastyczny sposób autorowi udało się przekazać swój sposób widzenia rzeczywistości. mnie najbardziej utkwiła w pamięci historia z dzieciństwa, gdy układał w okręgu książki z całego domu, stawiał je w stosach a potem sam siadał w środku otoczony wieżami książek, uspokojony i szczęśliwy bo na każdej ze ponumerowanych stron były CYFRY...

Tammet napisał jeszcze jedną książkę, mam nadzieję, że ktoś ją wreszcie wyda.

Hannya | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Mimo, iż nie mam takich zdolności jak autor, podobno mam zespół Aspergera.
Mogłam się sporo o sobie dowiedzieć. I chyba nie jestem typowym przypadkiem, bo moja silna fascynacja nie jest bezpośrednio związana z liczbami. Jednak mam cechy wspólne...
Szczególnie podobało mi się, bo było tu o Islandii.

EwaWu | 2014-12-29
Przeczytana: 15 maja 2012

Cudo.

kasiaman55 | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Świetna okazja do poznania uczuć osoby zamkniętej w świecie autyzmu. Barwna opowieść o życiu i codziennym zmaganiu się z chorobą, ukazująca bardzo optymistyczne i jednocześnie bardzo proste spojrzenie na otaczający świat. Zachwyca i jednocześnie pobudza do myślenia. Polecam.

Noemi | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2013

Ciekawe, jakim życiorysem mogą się pochwalić ci, którzy książkę określili jako "nudną" albo "mało porywającą".
Książka-pamiętnik Tammeta to niesamowita okazja, by dowiedzieć się czegoś o zespole Aspergera z pierwszej ręki. Niesamowity podziw budzi też odwaga tego człowieka, który mimo wielu ograniczeń decydował się na przedsięwzięcia, jakich bałby się niejeden teoretycznie zdrowy człowiek (np. pobyt w całkowicie obcym kraju, występ przed kamerami).
Najlepiej czytać za jednym zamachem, bo odłożona smakuje gorzej.

Karolina | 2011-03-09
Przeczytana: 08 marca 2011

Fenomenalna historia człowieka z zespołem Aspergera!
Daniel pojmuje świat inaczej niż my. Nie rozumie emocji, nie potrafi "czytać między wierszami" za to jego przyjaciółmi są liczby. Każda jest dla niego wyjątkowa, ma określony kolor, wielkość i kształt.
Niesamowity pamiętnik dojrzewania, uczenia się życia z ograniczeniem jakim jest zespół Aspergera.

mag | 2010-10-24
Przeczytana: lipiec 2010

„ (...) jeden jest lśniąco białe, jak gdyby ktoś mi zaświecił latarką w oczy. Pięć jest jak uderzenie pioruna lub huk fal rozbijających się o skały. Trzydzieści siedem jest grudkowate jak owsianka, a osiemdziesiąt dziewięć kojarzy mi się z prószącym śniegiem." Czy można postrzegać rzeczywistość przez pryzmat liczb, które jawią się w umyśle niczym obrazy, mają swój kolor, fakturę i kształt? Tak odbierają świat synesteci. Daniel Tammet jest synestetą, ale do tego posiada zespół Aspergera i należy do wąskiego grona ludzi, których nauka nazywa sawantami.
Urodził się 31 stycznia 1979 roku, pamięta, że była to środa, ponieważ data urodzin w jego umyśle przybiera barwę niebieską, a środy zawsze są niebieskie. Cierpi na syndrom sawanta, jest obdarzony nadzwyczajnymi umiejętnościami, a możliwości jego umysłu przekraczają granice ludzkiego pojmowania. Potrafi w ciągu kilku sekund podnieść 137 do potęgi dwunastej, podać 22 514 miejsc po przecinku w liczbie π, wykonać w pamięci skomplikowane...