Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Tłumaczenie: Małgorzata Mysiorska
Seria: Przez Rzekę
Wydawnictwo: Czarne
Born on a Blue Day: Inside the Extraordinary Mind of an Autistic Savant
9788375362053

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi – najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on „cichą i nieśmiałą”.

Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się na co dzień jako dorosły człowiek. „Urodziłem się pewnego błękitnego dnia” daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

EwaWu | 2017-07-14
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku
Przeczytana: 14 lipca 2017

Autyzm i jego pochodna, zespół Aspergera, zwykle definiowane są w sposób medyczny lub psychologiczny, tak czy inaczej – z punktu widzenia osoby trzeciej, badacza i obserwatora. Relacji z pierwszej ręki na temat życia z tymi chorobami jest niewiele, dlatego że osoby na nie cierpiące często nie są w stanie zdać ich nawet w sposób przypominający przeciętną komunikację, a tym bardziej na poziomie literackim. Daniel Tammet, autor i bohater wyjątkowej książki o tytule "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia", uczynił to osobiście. Osobista, podmiotowa relacja pamiętnikarska z życia z zespołem Aspergera jest więc jej pierwszym wyróżnikiem.

Drugi to synestezja, czyli przenikanie się wrażeń charakterystycznych dla różnych zmysłów – np. dźwięku z kształtem, barwy z zapachem itp. Dla przeciętnego człowieka podobne wyobrażenia są osiągalne tylko za pomocą celowych metafor (synestezja jest bowiem również środkiem stylistycznym, odmianą metafory właśnie) – tak oto w wierszu Kazimierza...

EwaWu | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

| 2010-08-12

Ostatnimi czasy dosyć często zdarzało mi się rozmyślać na temat chorób, które dotykają ludzi w różnym wieku. Jeszcze do tej pory nie mogę pogodzić się z myślą, że z powodu rozmaitych niepełnosprawności cierpią nawet te najmłodsze dzieci.

Nie jestem w stanie zrozumieć osób, które wstydzą się wychodzić na spacery ze swoimi pociechami, ponieważ są chore. W rzeczywistości przecież są one takimi samymi maluchami, jak te zdrowe, a to że potrzebują więcej miłości nie jest przecież zbrodnią. Właśnie z tego powodu w czerwcu zdecydowałam się podjąć studia o kierunku Pedagogika Specjalna.

Pamiętnik Daniela Tammeta zwrócił moją uwagę, gdy tylko pojawiłam się na stronie wydawnictwa "Czarne". Od dawna podczytywałam książki będące sprawozdaniami ludzi z ich własnego życia, więc chwilę po tym, jak dowiedziałam się o czym dokładnie opowiada owe dzieło postanowiłam, że muszę je przeczytać.

"Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" opowiada historię mężczyzny cierpiącego na rzadki stan nazywany...

Bogumiła | 2010-08-23
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Studiuje oligofrenopedagogikę. Nie z powodu zainteresowań lecz konieczności. Jedyne co mnie z tej dziedziny interesuje to właśnie autyzm, zespół Aspergera i synestezja. Dlatego ta książka szczególnie przypadła mi do gustu i wywołała niesamowite emocje podczas czytania.

Według mnie jest to książka szczególna dlatego, że jest pamiętnikiem. Jest osobistym wyznaniem młodego mężczyzny o jego szczególnej dysfunkcji, która jak się okazało jest jednocześnie czymś wyjątkowym. Bohater opisuje począwszy od dzieciństwa swoje doświadczenia/zmagania z chorobą. Chociaż trudno nazwać to chorobą. Podoba mi sie to, że pomimo zmian w mózgu, jakie u niego zachodzą, doskonale potrafi opisać, wytłumaczyć co i jak spostrzega. Jest to zarazem niesamowite, zadziwiające, zaskakujące i niemożliwe do pojęcia dla kogoś 'normalnego'. Jestem pod tak wielkim i głębokim wrażeniem, że osoba mająca problemy w egzystowaniu w społeczeństwie tak dzielnie sobie poradziła. Autor sam mówi o sobie, że nauczył się pewnych...

Aisling | 2016-03-20
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2016

Mimo, iż nie mam takich zdolności jak autor, podobno mam zespół Aspergera.
Mogłam się sporo o sobie dowiedzieć. I chyba nie jestem typowym przypadkiem, bo moja silna fascynacja nie jest bezpośrednio związana z liczbami. Jednak mam cechy wspólne...
Szczególnie podobało mi się, bo było tu o Islandii.

Daniel Tammet urodził się pewnego błękitnego dnia, mówiąc w ten sposób o dacie swoich urodzin nie ma na myśli pogody jaka panowała w tym dniu, ale kolor środy, bo urodził się w środę, a środa jest dla niego niebieska. Daniel cierpi na zespół Aspergera, jest wysokofunkcjonującym autystą i sawantem. Synestezja to zaburzenie polegające na łączeniu wrażeń zmysłowych dających zdolność widzenia koloru liter i liczb. Według Daniela jedenaście jest przyjazne, pięć głośne, a cztery ciche. Liczby są jego przyjaciółmi. Kiedy jest zestresowany czy niespokojny liczy. Myślenie o liczbach pozwala mu się uspokoić.
Jeśli podacie Danielowi datę swoich urodzin, on wskaże jaki to był dzień tygodnia, a także jest w stanie powiedzieć w jakim dniu wypadną przypuśćmy Wasze 65 urodziny. Ale jeżeli zaproponujecie mu, aby wybrał sobie krzesło (w sensie by usiadł), chwilę zajmie mu myśl, że nie chodzi o to, żeby wziął je pod pachę i wyszedł, tylko, żeby na nie usiadł. Daniel zna 11 języków, stworzył też...

beladonna | 2010-08-20
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

niewiarygodnie piękna. cudownie jest podejrzeć świat postrzegany w zupełnie inny sposób. jak to jest widzieć kolory, kształty czy charakter liczb? niewyobrażalne lecz dzięki książce stało się możliwe.
to niewiarygodne,że w tak plastyczny sposób autorowi udało się przekazać swój sposób widzenia rzeczywistości. mnie najbardziej utkwiła w pamięci historia z dzieciństwa, gdy układał w okręgu książki z całego domu, stawiał je w stosach a potem sam siadał w środku otoczony wieżami książek, uspokojony i szczęśliwy bo na każdej ze ponumerowanych stron były CYFRY...

Tammet napisał jeszcze jedną książkę, mam nadzieję, że ktoś ją wreszcie wyda.

Ania | 2018-08-21

Główny bohater to Daniel Tammet, który urodził się 31 stycznia 1979 roku. Mężczyzna w swoim pamiętniku opisuje życie, które może wydawać się trudne do wyobrażenia i zrozumienia. Przedstawia czytelnikowi swoje odczucia na temat tego, że liczby widzi w kolorach i kształtach.

Znam przypadek chłopca z autyzmem i doskonale rozumiem wiele z wyznań Autora. Nie było dla mnie zdziwieniem, że spotkam się z opisem życia bardzo mądrej osoby. Choroba nie jest wykluczeniem ze społeczeństwa i bardzo często zdarza się, że niepełnosprawni wnoszą wiele więcej do życia czy technologii niż przeciętny człowiek. Idealnym przykładem jest Einstein, Newton czy Mozart, którzy również zmagali się z chorobą Aspergera. Gdyby zamknęli się w sobie, to skąd wiedzielibyśmy tyle na temat teorii względności czy grawitacji oraz czy mielibyśmy możliwość zagłębiania się w muzykę klasyczną?

ciąg dalszy: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2018/08/urodziem-sie-pewnego-bekitnego-dnia.html

Noemi | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2013

Ciekawe, jakim życiorysem mogą się pochwalić ci, którzy książkę określili jako "nudną" albo "mało porywającą".
Książka-pamiętnik Tammeta to niesamowita okazja, by dowiedzieć się czegoś o zespole Aspergera z pierwszej ręki. Niesamowity podziw budzi też odwaga tego człowieka, który mimo wielu ograniczeń decydował się na przedsięwzięcia, jakich bałby się niejeden teoretycznie zdrowy człowiek (np. pobyt w całkowicie obcym kraju, występ przed kamerami).
Najlepiej czytać za jednym zamachem, bo odłożona smakuje gorzej.

kasiaman55 | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Świetna okazja do poznania uczuć osoby zamkniętej w świecie autyzmu. Barwna opowieść o życiu i codziennym zmaganiu się z chorobą, ukazująca bardzo optymistyczne i jednocześnie bardzo proste spojrzenie na otaczający świat. Zachwyca i jednocześnie pobudza do myślenia. Polecam.