H.M.S. Ulisses

8320710766
Leonid Teliga
II wojna światowa marynarka wojenna Konwoje do ROsji okręt widmo

Okładka książki Nocna Straż Alistair MacLean, Alastair MacNeill
Nocna Straż Alistair MacLean, A...
Okładka książki Air Force One zaginął John Denis, Alistair MacLean
Air Force One ... John Denis, Alistai...
Okładka książki Wieża zakładników John Denis, Alistair MacLean
Wieża zakładników John Denis, Alistai...

To nie jest typwa dla MacLeana książka o wielkiej i zawiłej intrydze. Jest to opowieść o krążowniku eskortującym konwój do Murmańska. Krew, pot i łzy. Rozpierdówa, zimno, bohaterstwo, podłość, itp.. Dla marynistów.

Książka na tyle dobra że przez długi czas wydawało mi się iż jest to oparte na autentycznej historii. Warto dla każdego kto interesuje się WWII zwłaszcza tą na morzu. Mało jest pozycji (przynajmniej mało było po PL kiedy fascynowałem się tematem) które podkreślały by tak mocno absurdalnie straszne warunki pracy i walki w konwojach arktcznych.
Za to duży plus. Językowo i audio też jest dobrze - jednak nie wybitnie. To trochę wina konwencji ale wydaje mi się że wielu może to znudzić (zwłaszcza wychowanych na Netflixowych zmianach akcji - idiotycznych często zresztą)
Myślę że warto - choć ja wolę takie oparte na autentycznych wspomnianiach bohaterów.

Za to duży plus. Językowo i...

Monotonne opisy walk na morzu przez 3/4 książki, dużo technicznych i szczegółowych opisów uzbrojenia a sama historia przewidywalna.

Dobry autor ciekawie piszę książki i fabułę. Polecam jego książki. A warto wiedzieć, że ja jestem bardzo krytyczny jeśli jest niska logika w książkach. Tutaj jest bardzo przyzwoicie. Choć bzdurą jest te ochocze umieranie marynarzy z uśmiechem na twarzy.

Mimo że ksiażkę czyta Krzysztof Gosztyła, była dla mnie rozczarowaniem. Jest w niej wiele dłużyzn, a akcja toczy się według schematu, że jest źle, a będzie jeszcze gorzej, pogoda koszmarna, Niemcy atakują. Wydarzenia opisywane są tylko z punktu widzenia marynarzy z tytułowego Ulissesa, co jest nużące. Znacznie ciekawiej byłoby, gdyby były jeszcze dodatkowe wątki, np. gdzieś na lądzie, wśród generalicji lub u rodzin członków załogi. Może te niedostatki wynikają z tego, że jest to pierwsza powieść autora.
Z ciekawszych zaś kwestii, to w powieści jest mowa o ludzkich postawach w sytuacjach skrajnie trudnych. Ludzie inaczej zachowują się w normalnych warunkach, kilku marynarzy wznieciło przed odpłynięciem okrętu bunt, za co groził im sąd wojenny. Wyższe dowództwo patrzyło na nich jak na osoby, które do niczego się nadają, jak na kogoś beznadziejnego pod każdym względem. Ale jak się okazało, w warunkach bojowych byli rewelacyjni.
całość

Cóż mam powiedzieć? Nie zainteresowała mnie, moim zdaniem idealna dla wielbicieli okrętów wojennych i historii marynarki z czasów wielkiej wojny. Łudziłem się, że zaciekawi, będzie przygoda jak w pozostałych dziełach tego autora, a jednak tego mi zabrakło. Czytanie szło opornie. Jak dla mnie pozycja do poczytania, jeśli nie masz nic innego pod ręką.

Ostatnio na skutek zainteresowania literaturą marynistyczną postanowiłem przeczytać HMS Ulisses A. MacLeana i nie zawiodłem się. Wprawdzie styl pisania autora nie do końca mi leży, ale sama książka na pewno świetna. Okres wzmożonych ataków wilczych stad. Eskortowiec H.M.S. Ulisses bierze udział w osłonie konwoju FR 77 z bazy Scapa Flow do Murmańska przez Ocean Arktyczny. Książka w bardzo obrazowy i ciekawy sposób opisuje cały proces: z jednej strony postawy ludzkie wobec warunków z jakimi muszą się mierzyć żołnierze podczas dramatycznych warunków pogodowych jak skrajnie niskie temperatury czy ogromne sztormy, z drugiej opis konfrontacji i walki z wrogiem na lądzie i pod wodą. To co w mojej opinii jest warte uwagi to wielowymiarowość książki - bieżąca ocena sytuacji nie tylko z własnej perspektywy ale również wroga,. Ponadto na plus: pozycja zawiera sporo słownictwa morskiego czy parametrów technicznych maszyn o których nie wiedziałem i z chęcią poznałem nowe słownictwo. Polecam !

Pierwsza książka z serii powieści wojennych szkockiego autora. MacLean (A tak naprawdę Alasdair MacGill-Ean)służył w Royal Navy podczas II wojny światowej. Przedtem studiował historię i języki łaciński oraz angielski. Po zakończeniu wojny, napisał powieść wykorzystując swoją służbę jako poletek dla fabuły książki.

Ciekawym pomysłem autora było podzielenie książki nie na klasyczne literacko rozdziały a dni. Dni, podczas których możemy śledzić wachtę załogi okrętu HMS Ulisses, najnowocześniejszej jednostki brytyjskiej marynarki królewskiej. Książka zaczyna się chaotycznie, bo od niejako buntu jaki wybucha na statku. Ten początek jest w mojej ocenie wadą tytułu, ponieważ jest po pierwsze nieklarowny, po drugie nie wnosi nic do całokształtu a po trzecie od razu wprowadza tuzin postaci, których uporządkowanie zajmie jakiś czas.

Gdy już poznamy bliżej bohaterów, to przed oczami mamy najmocniejszą stronę książki. Niesamowicie wykreowani bohaterowie a autor z pietyzmem otacza ich nimbem indywidualności. Po prostu jaka postać się nie pojawi, to ma w sobie coś unikatowego. A przez to jest interesująca ale i wiarygodna. W końcu każdy człowiek jest inny. Do tego możemy wraz z biegiem akcji obserwować ich wzajemne relacje i trudy jakie musieli znosić w trakcie służby. Nie zabraknie filozoficznych fragmentów, dające do myślenia. Nie zabraknie akcji, gdyż podczas eskorty konwoju FR-77 do portu w Murmańsku wszystko się może zdarzyć. Łącznie kaprysy pogody.

Summa sumarum choć MacLean nie umie we wstępy, to posiada magiczną moc dająca życie swoim postaciom. Uczucie oddechu jak i niepodrabialną osobowość. Choć autor nie ustrzegł się od sztucznego wydłużania niektórych fragmentów, w których jest to zbyteczne. Nie mniej czytało mi się przyjemnie i miło spędziłem czas by poznać marynarzy na służbie JKM.

Ciekawym pomysłem autora było podzielenie książki nie na...

II wojna światowa. Historia okrętu wojennego HMS Ulisses, jego rejsu do Murmańska i tego co się wydarzyło po drodze...

Ciekawa wartka akcja i przepiękne przesłanie. Honor w obliczu absurdalnych wydawałoby się rozkazów. Jednak wojna zmusza do poświęcania samego siebie a przy tym i podległych sobie jednostek i żołnierzy. Oby nigdy więcej! Jednak, czy to możliwe?

• Sensacja
  • II wojna światowa