Jezus: Człowiek, który nie istniał: Pytania do Benedykta XVI

Tłumaczenie: brak danych
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klubu da Vinci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Lux
5 (16 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
83-922736-8-0
Iga

Kiedy opublikowana została, w wielu krajach świata jednocześnie, książka papieża Benedykta XVI pt. "Jezus z Nazaretu", postanowiliśmy oddać w ręce Czytelników pracę Roberta A. Haaslera pt. "Jezus. Człowiek, który nie istniał", a w podtytule: "Pytania do Benedykta XVI". Tym samym chcemy nawiązać do papieskiej publikacji, zadając odwieczne pytania: kim naprawdę był Jezus z Nazaretu; dlaczego nagromadziło się tak wiele nieścisłości i nieporozumień co do historyczności tej postaci? Długo zastanawialiśmy się w wydawnictwie nad edycją tej książki. Zdajemy sobie bowiem sprawę, jak wielu ona oburzy, gdyż pytamy w niej o osobę najważniejszą dla każdego chrześcijanina. Gdyby okazało się, że wątpliwości co do istnienia historycznego Jezusa były uzasadnione, wtedy musielibyśmy wszyscy zweryfikować nie tyle podstawy wiary, co tradycję, w której byliśmy wychowywani.

Donnie | 2011-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Książka, którą warto przeczytać i przemyśleć, w co tak na prawdę wierzy przeciętny Katolik. Autor daje mnóstwo przykładów i dowodów na to, że pewne, wydawałoby się, prawdy z życia Jezusa, nie pokrywają się z tym, co do tej pory odkryła nauka i co mówią fakty historyczne. Okazuje się, że wszytko jest umowne, przekazywane przez Kościół jako tradycja. Wszystko to nie koniecznie musiało mieć miejsce. Skoro nie miało, powstaje pytanie, czy jest w tym wszystkim jakiś sens.

Autor jasno podkreśla, że do czytelnika należy już odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście Jezus istniał, czy był tylko kolejnym ludzkim wymysłem, który miał spełniać czyjeś cele.

"Ta książka wielu oburzy. Do tej pory nie ukazała się bowiem w Polsce żadna publikacja, w której tak jasno i zdecydowanie formułowane byłyby wątpliwości co do istnienia Jezusa. Nikt tak odważnie nie stawiał pytań, choć wielu poszukiwało na nie odpowiedzi. Czy po lekturze tej książki teza, że Jezus nigdy nie istniał, wyda nam się bardziej...

Holmes | 2010-11-04
Przeczytana: 11 września 2010

Książeczka cieniutka, w obu tego słowa znaczeniach.
Autor stawia mętne tezy, mętnie je uzasadnia i wywodzi mętne wnioski. Wszystko to napisane - a jakże - mętnym językiem.
Na miejscu Benedykta XVI na te pytania bym nie odpowiadał...

Tina | 2015-02-12

Jest to druga publikacja tego autora, po którą sięgnęłam i jestem podobnie rozczarowana, jak poprzednio. Argumenty, które przytacza autor są w pewien sposob logiczne, jednak kompletny brak źródeł czyni książkę niewiarygodną. Nie rozumiem, jak można odwoływac się przykładowo do Tory i Koranu i jednocześnie nie podawać, w którym miejscu, co napisano. Pomyślałam sobie, że za tak napisaną pracę semestralną, czy nawet referat, każdy z moich byłych profesorów postawiłby mi nic innego jak NDST i kazał natychmiast poprawić całość od A do Z. Poziom podstawówki, kiedy argumentacja typu "jest tak, bo tak mówi mama", był wsystarczającym dowodem na prawdziwość jakiegoś twierdzenia.

Bear2k | 2015-08-15
Jazir | 2015-02-28