Tajemnica grobu Jezusa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klubu da Vinci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Lux
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61141-09-9
filozofia i etyka
Iga

Potraktujmy poważnie księgi apokryficzne Nowego Testamentu, a także niezliczone legendy odnoszące się do tajemnicy pierwotnych chrześcijan. Żadna z dotychczasowych teorii interpretujących życie, nauczanie, działalność oraz śmierć Jezusa nie może pozostać w oderwaniu od jego żydowskiego pochodzenia. Jego żydowskiego życia i żydowskiej śmierci. Odrzucenie tego kontekstu zawsze sprowadzi nas na margines zwątpienia i zrodzi kolejne pytania bez odpowiedzi, jak choćby to: co stało się z ciałem Jezusa po opisanym w kanonicznych ewangeliach zmartwychwstaniu? Czy Jezus pokazywał się uczniom ciałem czy tylko duchem, czy wstąpił do Nieba z ciałem, czy tylko duchem? Wątpliwości co do tego przynoszą bowiem nie tylko same ewangelie, ale i św. Paweł, który mówiąc w jednym z listów o wniebowstąpieniu wyraźnie miał na myśli wyłącznie ducha. Jeżeli tak, to co stało się z ziemskim ciałem Jezusa? Odpowiedzi na to pytanie nie dadzą ani ewangelie kanoniczne, ani cała nauka Kościoła. W tym znaczeniu sensacyjne odkrycie grobu z 1980 roku i ponowne odkrycie go dla całej ludzkości przez zespół Simchy Jacobovicia przestawione w filmie Jamesa Camerona powinno być wydarzeniem na miarę największego wydarzenia minionych 2000 lat. Chyba że odkryty wówczas grób Jezusa, syna Józefa, nie był grobem tego Jezusa, jakiego znamy i szukamy. Ale tego dylematu póki co nie rozstrzygniemy. Niech więc ta książka stanie się swoistym przewodnikiem dla naszych Czytelników w wędrówce do początków chrześcijaństwa, kiedy nic nie było tak oczywiste, jak współcześnie. Być może staniemy się pielgrzymami na drodze poznania największej tajemnicy dziejów ? Tajemnicy Grobu Jezusa, na której ukryciu zależy zapewne nie tylko Kościołowi katolickiemu.

mateusz | 2012-02-03
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ksiazka historyczna - swietna i ciekawa !

asiula1000 | 2016-05-20
wiktoria1094 | 2015-06-18