Przemyślny ból

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ingenious Pain
literatura piękna
Morrigan

Andrew Miller (ur. 1961), prozaik brytyjski. Przemyślny ból to głośny debiut tego pisarza. W 1999 roku książkę wyróżniono największą po Noblu pod względem finansowym nagrodą literacką na świecie: Impac Dublin Literary Award, a krytycy z entuzjazmem porównywali powieść do słynnego Pachnidła Patricka Süskinda. Osadzona w realiach XVIII wieku książka Millera jest barwną, pełną przygód opowieścią...

Osadzona w realiach XVIII wieku książka Millera jest barwną, pełną przygód opowieścią o perypetiach angielskiego chirurga, Jamesa Dryera, którego los (diabeł?) obdarzył dość osobliwą cechą: całkowitą odpornością na ból, tak fizyczny, jak emocjonalny. Wcześnie odkrywszy swoją przewagę nad zwykłymi śmiertelnikami, przyszły medyk szybko pnie się po szczeblach kariery, równie obojętnie traktując wszystkich napotkanych w swoim życiu ludzi. Dopiero gdy przypadek postawi na jego drodze tajemniczą i niezwykłą kobietę, sprawy się nieco skomplikują, a genialny, zadufany lekarz przemieni się w potulnego niczym baranek pacjenta.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie (MSN)

ogrodowa | 2019-04-03
Przeczytana: 2019 rok

Niespójna, ciężka, męcząca.

Ilonka | 2019-01-04

Książka jest naprawdę dobrze napisana. Nie można przyczepić się do stylu i warsztatu pisarskiego. Świetny pomysł na fabułę, bardzo oryginalny bohater- tak nieludzki, że aż ludzki do szpiku kości. Aleee....(a wszystko co przed "ale" jest podobno niewiele warte :)) czegoś mi tu zabrakło. Po przeczytaniu książki odczuwałam zdecydowany niedosyt. Mam wrażenie, że podstawowy pomysł na porządną historię był tylko jakby wykończenia zabrakło.

dróżniczka | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Bardzo plastyczna i niepokojąca opowieść. Zbójnicka niemal, z tajemnicą - świetny materiał na mini-serial na przykład ;). Czytało się świetnie i zostawiła mnie książka z refleksją na temat mojego własnego zimna i zimna jakie kryje się w każdym z nas.

figa1992 | 2017-05-18
Przeczytana: 17 maja 2017

Po opisie spodziewałam się czegoś mocniejszego, może nawet wpadającego w kryminał. Tymczasem książka jest bardziej nastawiona na temat przemiany głównego bohatera i związane z nią przemyślenia. W konsekwencji dostałam coś, czego nie potrafię określić, co mnie nie porwało, ale w jakiś sposób zaintrygowało, przez co summa summarum nie żałuję przeczytania tej powieści.

Kamila | 2017-03-19
Przeczytana: 18 marca 2017

Kolejna książka z wielkim niewykorzystanym potencjałem.
Historia świetna.Sposób przedstawiania wydarzeń i wciągające opisy realiów epoki są dobrym materiałem na obiecującą książkę, która niestety została potraktowana jak encyklopedia. Jest dużo o wszystkim w minimalnym wymiarze.
Wszelkie ważne dla bohatera życiowe zdarzenia są traktowane skrótowo, bez zagłębiania się w cokolwiek.
Uczuć i emocji czytelnik musi domyśleć się sam.
A szkoda

monika | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Czy człowiek może nie odczuwać bólu? Przypalanie, przebijanie rąk, cięcia nożem? James Dyer zaczyna od cyrku, gdzie jest wystawiany jako dziwoląg, kończy jako genialny chirurg. Jednak nie odczuwając bólu, czy może odczuwać empatię wobec swoich pacjentów? Raczej nie, jest prawie maszyną wykonującą pewne działania, machinalnie, bez czucia, bez skrupułów. Do czasu...

Marta | 2016-12-30
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Całkiem nie mój styl nie doczytałam do końca. Niektóre opisy mocne

Ruda | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Po opisie z tyłu książki spodziewałam się pasjonującej historii. Nie rozumiem fenomenu. Brak efektu "wow". Nie skłania do głębszych przemyśleń. Nie pozostawia niedosytu. Co w niej takiego fascynującego?

Ssskorpionica | 2016-10-22
Przeczytana: 18 lipca 2016

Według informacji na okładce "Przemyślny ból" to powieść, za którą jej autor otrzymał nagrodę International IMPAC Dublin Literary Award, James Tate Black Memorial Prize oraz Premio Grinzane Cavour we Włoszech. Już same te informacje powinny powiedzieć nam bardzo dużo o kunszcie Adrew Millera.

"Przemyślny ból" to historia genialnego lekarza, człowieka poważanego w swoim środowisku, którego jednocześnie bano się i obmawiano. Wszystko to miało miejsce przez jego niezwykły dar-przekleństwo, bowiem James Dyer od urodzenia nie czuł bólu. Ta ułomność sprawiła, że potrafił on również odczuwać żadnych emocji, nie bał się o swoich pacjentów, na których niejednokrotnie eksperymentował, próbując dowieść swoich teorii.

Jest to książka niezwykła, opowiadająca zarówno o dzieciństwie młodego Jamesa, jak i rozterkach powodujących dorosłym człowiekiem. Fascynującą postacią jest tu Mary, podejrzewana o czarnoksięstwo kobieta, która nigdy nie odezwała się słowem. Kobieta ta, wdzięczna za ratunek,...

sarablack | 2016-07-05
Przeczytana: lipiec 2016

Skusiła mnie świetna recenzja z tyłu książki. I tylko to było dobre... W zasadzie książka o niczym...