Dociekliwy_Kotek | 2014-10-31
Przeczytana: październik 2014

Teoretycznie powinnam być absolutnie zachwycona, bo też i trudno skrytykować tak dobrze opracowaną książkę. Baśnie i legendy podzielone są według miejsca pochodzenia, a najwięcej miejsca poświęcono najbardziej oryginalnym zbiorom opowiadań: chodzi oczywiście o legendy irlandzkie (cykl ulsterski, cykl o bohaterach) oraz walijskim (kto czytał Mabinogion, ten nie będzie zaskoczony). Zaledwie trzy opowiadania mają rodowód angielski (w tym oczywiście opowieść o Jasiu i zaklętym pnączu fasoli), nieco więcej jest legend szkockich, ale mają one wyraźne irlandzkie korzenie.
Zbiór jest o tyle użyteczny, że w jednym miejscu gromadzi najpopularniejsze i najbardziej znane wyspiarskie legendy - tego trudno mu odmówić. Mnie pozostał lekki niedosyt: na przykład "Za dziewiątą falą" (legendy irlandzkie) był znacznie przyjemniejszy w odbiorze i, śmiem twierdzić, lepiej napisany. Jak na książkę o wartości poznawczej jest to pozycja niezła, ale ci, którzy szukają po prostu dobrych bajek, niech szukają...

tomsn | 2011-06-05
Przeczytana: 2010 rok

Zbiór tych baśni i legend dobrze polecić wszystkim, którzy cenią świat Celtów. Odnajdujemy tutaj zresztą wiele źródeł legend, z których czerpią później inne opowieści.

Molaris | 2016-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2016

Bardzo piękne, w niektórych momentach poruszające, ale w 100% warte przeczytania.

Konrad | 2016-08-25
Sankossi | 2016-07-19