Baśnie i legendy Wysp Brytyjskich

Okładka książki Baśnie i legendy Wysp Brytyjskich Gwyn Jones, Barbara Ker Wilson, Eileen O'Faolain, James Reeves
Okładka książki Baśnie i legendy Wysp Brytyjskich
Gwyn JonesBarbara Ker Wilson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia fantasy, science fiction
Nasza Księgarnia
1985-01-01
1985-01-01
Maria Skibniewska, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Krystyna Tarnowska, Ewa Życieńska
baśnie legendy podania

Teoretycznie powinnam być absolutnie zachwycona, bo też i trudno skrytykować tak dobrze opracowaną książkę. Baśnie i legendy podzielone są według miejsca pochodzenia, a najwięcej miejsca poświęcono najbardziej oryginalnym zbiorom opowiadań: chodzi oczywiście o legendy irlandzkie (cykl ulsterski, cykl o bohaterach) oraz walijskim (kto czytał Mabinogion, ten nie będzie zaskoczony). Zaledwie trzy opowiadania mają rodowód angielski (w tym oczywiście opowieść o Jasiu i zaklętym pnączu fasoli),nieco więcej jest legend szkockich, ale mają one wyraźne irlandzkie korzenie.
Zbiór jest o tyle użyteczny, że w jednym miejscu gromadzi najpopularniejsze i najbardziej znane wyspiarskie legendy - tego trudno mu odmówić. Mnie pozostał lekki niedosyt: na przykład "Za dziewiątą falą" (legendy irlandzkie) był znacznie przyjemniejszy w odbiorze i, śmiem twierdzić, lepiej napisany. Jak na książkę o wartości poznawczej jest to pozycja niezła, ale ci, którzy szukają po prostu dobrych bajek, niech szukają dalej.

Zbiór tych baśni i legend dobrze polecić wszystkim, którzy cenią świat Celtów. Odnajdujemy tutaj zresztą wiele źródeł legend, z których czerpią później inne opowieści.

Bardzo piękne, w niektórych momentach poruszające, ale w 100% warte przeczytania.

baśnie wysp brytyjskich bardzo miło wspominam lekture tych baśni i legend dla każdego bajkofana rzecz godna polecenia

• Celtowie
  • Domowa biblioteczka