Zaginione miasto. Szkice o żydowskiej Łodzi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pod Lupą Newsweeka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
978-83-7558-612-1
Łodź, fabrykant, Żyd
literatura faktu
piotrex

Jest tu opowieść o fabrykantach, po których zostały wspaniałe pałace, szpitale i szkoły, do dziś służące ludziom. Jest opowieść o socjalistach z Bundu, którzy uważali Polskę za prawdziwą ojczyznę Żydów i tutaj chcieli budować "królestwo sprawiedliwości". To w Łodzi artyści tworzyli nowoczesną, zachwycającą kulturę żydowską. Oprócz wielkich synagog każde podwórko w żydowskiej dzielnicy kryło małe domy modlitwy. Jeśli jest prawdą, że Żydzi to najbardziej podzielony naród świata, to dobrze widać to było właśnie tutaj - nawet chasydzi toczyli ze sobą zaciekłe spory i boje. To oni wszyscy tworzyli niesamowity klimat Łodzi. Nie bez przyczyny mówiono przecież, że "łódzkie powietrze czyni inteligentniejszym".

książek: 1903
foolosophy | 2010-11-10
Przeczytana: 29 kwietnia 2010

Właściwie o Łodzi wiem mało, wręcz za mało. Właściwie nie zdawałam sobie sprawy z istnienia Getta w Łodzi, nie miałam pojęcia o tym, co się tam działo. Mało się mówi, bo nie ma kto o tym mówić. I wcale się nie dziwię tym, którzy żyją, że mało o tym rozmawiają. Trzeba też dać im zapomnieć. Czcić pamięć o tych, którzy znaleźli się w jakimkolwiek gettcie czy obozie zagłady. Pamiętać o tym, co się tam zdarzyło. Bo mamy wielkie szczęście, że nie urodziliśmy się wtedy.

Lektura naprawdę warta świeczki. To historia Łodzi, od mniej więcej czasu XIX wieku, opisana naprawdę szczegółowo, ciekawie. Zaczyna się od historii Łodzi w czasach, gdzie jej potęgą był naród Żydowski. Najlepiej prosperujące fabryki, znani malarze, artyści – większość wyznania żydowskiego. To oni umocnili miasto, finansowali teatry i instytucje kulturowe.

Nigdy nie byłam nietolerancyjnie nastawiona, co do innych religii (itp.), ale ta książka jeszcze szczerzej otworzyła mi oczy. Polska uratowała Żydów przed ich...

Le_petit_hibou | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015