Dwaj panowie z Werony

Okładka książki Dwaj panowie z Werony William Shakespeare
Okładka książki Dwaj panowie z Werony
William Shakespeare Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Two Gentelmen of Verona
Państwowy Instytut Wydawniczy
1958-01-01
1958-01-01
wiliam szekspir dramat komedia

Oceniłabym tę sztukę jako zaledwie dobrą, gdyby Juliusz Kydryński nie zwrócił mojej uwagi na to, że w zakończenie niekoniecznie jest zupełnie od czapy, że być może autor puszcza oko słowami "Więc pragnąc szczerze okazać ci miłość/Daję ci wszystko, co mym w Silvii było". A to jest właśnie to, za co najbardziej kocham Shakespeare'a. I dlatego gwiazdka więcej :)

„Dwaj panowie z Werony” to jedno z wczesnych dzieł Szekspira, rzadko jednak wystawianych na scenie i raczej negatywnie ocenianych ze względu na zawarte przesłanie.
Uważa się, że inspiracją do jej napisania była ona zainspirowana dziełem „Diana” Jorge’a de Montemayora lub zaginionej sztuki opartej na tym utworze.
Sama treść dramatu nie jest specjalnie oryginalna i pojawiają się w niej elementy znane nam już z innych dzieł pisarza. Nie zmienia to jednak faktu, że jego lektura sprawia przyjemność, o ile nie stroni się od tej formy literackiej. Od razu zaznaczę jednak, że łatwiej się ją odbiera podchodząc do całości jak do formy komediowej, którą jest. W przeciwnym wypadku zakończenie może wydać się nam bardzo naciągane.

Sama treść dramatu nie jest specjalnie oryginalna i...

DWAJ PANOWIE Z WERONY W.Szekspira to odpowiadanie na trudne życiowe pytanie: w życiu ważniejsza jest miłość,czy przyjaźń?
Trudna odpowiedź,bo to przecież są nieco inne uczucia do różnych osób. Wg Autora wygrywa miłość,można i,nawet trzeba,poświęcić jej wszystko co już mieliśmy. Wartka akcja. Kobieta-Julia jest przebrana za grajka (a więc oficjalnie mężczyzna) wprost mówi,że jak bohater - Proteusz dał pierścień,który otrzymał od narzeczonej w chwili rozstania, innej -może to mówić,że później będzie zdradzał żonę,ma skłonność do wiarołomstwa. A to ujemna cecha nie świadcząca o sile charakteru tego bohatera.
Są rozmowy świadczące o bardzo dobrej znajomości z innymi.
Jednak w sporze;miłość,czy przyjaźń wygrywa ta pierwsza.

Pozycja Szekspira która mi najmniej się podobała. Nie potrafiłam wgryźć się w historię. Wręcz się nudziłam.

Ma gorszą ocenę i opinię od "Poskromienia złośnicy" aczkolwiek nie mam pojęcia dlaczego. Czytałam te komedie jedna po drugiej i choć do tej się uprzedziłam po przejrzeniu ocen to spodobała mi się bardziej! Cytat na cytacie, niemal wszystko warte zapisania! Zdecydowanie polecam. Myślę, że wokół "Poskromienia złośnicy" po prostu narosło za dużo piórek w związku z popularną hollywoodzką produkcją filmową i wieloma nawiązaniami, warto natomiast panom z Werony oddać nieco więcej uwagi ;)

Pomimo wielu negatywnych opinii oraz przyprawieniu "Dwóm Panom z Werony" swoistej łatki "najgorszego dzieła w dorobku Shakespearea", pozostaję pod niewątpliwym urokiem twórczości pisarza oraz tworzonych przez niego postaci, które przemawiają do mnie, ilekroć zagłębię się w którąś z komedii bądź tragedii drogiego Williama.

znów wesoło, jak to u Shakespeara

znów wesoło, jak to u Shakespeara

Wszystkie komedie Shakespeara robione są na jedno kopyto. Ale to kompletnie w niczym nie przeszkadza:-)

Fabuła / 9

Zwroty akcji / 9
Bohaterowie / 8
Humor / 9
Oryginalność / 9

Znakomita komedia Szekspira. Opowiada o dylematach związanych z miłością i przyjaźnią. Co jest ważniejsze?

• Dramaty
  • Dramat