Dwaj panowie z Werony

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Two Gentelmen of Verona
Iga

Werona była świadkiem nie tylko krwawej historii miłosnej pióra Williama Szekspira - Romeo i Julii - ale także zagmatwanych i wiarołomnych miłości “Dwóch Panów z Werony” - Proteja i Walencja. Na początku swojej komedii Szekspir ukazuje ich jako dwóch antagonistów. Walencjo, młody mężczyzna, żądny wrażeń i nauki, wyjeżdża do Mediolanu, jego przyjaciel Protej, zakochany w Julii, nie chce jej opuszczać – woli pozostać w Weronie. Wkrótce sytuacja zaczyna się zmieniać – Walencjo zakochuje się w córce księcia Mediolanu Sylwii, a Protej, rozkazem ojca, musi opuścić Julie i podążyć właśnie do Mediolanu oczywiście młodzi wymieniają pierścionki i przyrzeczenia miłości. Wtedy to zaczynają się prawdziwe komplikacje...

źródło okładki: http://img12.allegroimg.pl/photos/oryginal/14/06/08/13/1406081363

TheLostSymbol | 2014-06-24
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Szekspir po raz kolejny mnie nie zawiódł i spędziłam przyjemny wieczór w towarzystwie jego bohaterów. Proteusza uważam za postać negatywną, która poddała się pożądaniu, zabiła racjonalne myślenie i skrzywdziła wiele osób. Widzimy jak to pożądanie jest silniejsze od przyjaźni i posiadanej miłości. Ale jak to zwykle bywa, wszystko dobrze się kończy, chociaż powrót Julii do Proteusza po całym zajściu trochę mnie dziwił. Szczególnie podobała mi się postawa Sylwii, która była wierna swojej miłości do Walentyna i darzyła ogromnym szacunkiem Julię, której przecież nie znała.

Sylwia | 2016-10-18
Przeczytana: październik 2016

DWAJ PANOWIE Z WERONY W.Szekspira to odpowiadanie na trudne życiowe pytanie: w życiu ważniejsza jest miłość,czy przyjaźń?
Trudna odpowiedź,bo to przecież są nieco inne uczucia do różnych osób. Wg Autora wygrywa miłość,można i,nawet trzeba,poświęcić jej wszystko co już mieliśmy. Wartka akcja. Kobieta-Julia jest przebrana za grajka (a więc oficjalnie mężczyzna) wprost mówi,że jak bohater - Proteusz dał pierścień,który otrzymał od narzeczonej w chwili rozstania, innej -może to mówić,że później będzie zdradzał żonę,ma skłonność do wiarołomstwa. A to ujemna cecha nie świadcząca o sile charakteru tego bohatera.
Są rozmowy świadczące o bardzo dobrej znajomości z innymi.
Jednak w sporze;miłość,czy przyjaźń wygrywa ta pierwsza.

Ebrill | 2014-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Gdy skończyłam czytać ten dramat, miałam tylko jedną myśl "Shakespeare dlaczego?!". Jest to niestety najsłabsza pozycja tego wybitnego autora, chociaż na początku się na to nie zanosiło. Z każdym aktem było już coraz gorzej a zakończenie jak dla mnie zbyt naiwne, nie mam pojęcia dlaczego Shakespeare wymyślił takie a nie inne, ale myślę że akurat temu pisarzowi można to wybaczyć ;)

szopenfeldziarz | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Pozycja Szekspira która mi najmniej się podobała. Nie potrafiłam wgryźć się w historię. Wręcz się nudziłam.

mery_bells | 2016-04-07

Ma gorszą ocenę i opinię od "Poskromienia złośnicy" aczkolwiek nie mam pojęcia dlaczego. Czytałam te komedie jedna po drugiej i choć do tej się uprzedziłam po przejrzeniu ocen to spodobała mi się bardziej! Cytat na cytacie, niemal wszystko warte zapisania! Zdecydowanie polecam. Myślę, że wokół "Poskromienia złośnicy" po prostu narosło za dużo piórek w związku z popularną hollywoodzką produkcją filmową i wieloma nawiązaniami, warto natomiast panom z Werony oddać nieco więcej uwagi ;)

Amused | 2011-02-05
Poveglia | 2015-02-10

Pomimo wielu negatywnych opinii oraz przyprawieniu "Dwóm Panom z Werony" swoistej łatki "najgorszego dzieła w dorobku Shakespearea", pozostaję pod niewątpliwym urokiem twórczości pisarza oraz tworzonych przez niego postaci, które przemawiają do mnie, ilekroć zagłębię się w którąś z komedii bądź tragedii drogiego Williama.

siaba | 2016-03-08
Przeczytana: 06 marca 2016

znów wesoło, jak to u Shakespeara

rivienne | 2016-11-16
Przeczytana: 13 listopada 2016