Panie z Missalonghi

Wydawnictwo: Orbita
The Ladies of Missalonghi
Colleen McCullough, siostry
Iga

"Zapadła ponura cisza. Każda z sióstr łamała sobie głowę, skąd zdobyć pieniądze potrzebne na reperację dachu. Siedziały jedna przy drugiej na pokrytej końskim włosiem sofie – jedynej pozostałości z lepszych czasów, których nikt już nie pamiętał. Drusilla Wright z mikroskopijną precyzją mereżkowała skraj płótna, a Octavia Hurlingford zajęta była szydełkowaniem, robótką, która odpowiadała jej bardziej niż wybornie wykonywana przez siostrę mereżka."

źródło opisu: fragment utworu

źródło okładki: zdjęcie własne

| 2014-01-02

Książka w ogóle mi się nie podobała, zaczęłam ją czytać, bo gdzieś usłyszałam, że jest podobna do mojego ukochanego "Błękitnego Zamku". Książka nie tyle jest podobna, co można ją nazwać plagiatem, ale napisanym w prostacki sposób.
Głowna bohaterka ma 34 lata a zachowuje się jak nastolatka; w momencie kiedy postanawia się zmienić z cichej starej panny staje się chamska i prostacka np jej dowcipną puentą ma być "pocałuj się w d...".
Szkoda czasu na tę książkę

| 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pomińmy "przebiegłą" intrygę, "emocjonujące" elementy ze "świata nadzmysłowego", "głębię" szlachetnej miłości i "zaskakujące" zakończenie. Co innego robi niezwykłe wrażenie. Autorka chciała zapewne, aby jej książka była głosem ukazującym dobroć i szlachetność biednych, uciskanych - głównie przez złych mężczyzn - kobiet. Ostatecznie wyszło jednak na odwrót.
Po pierwsze, główna bohaterka, naczytawszy się romansów, zdobywa swoją miłość wciskając ukochanemu, że ma przed sobą tylko rok życia. Jakby tego było mało, duch jego zmarłej żony na samym końcu książki zabrania jej kiedykolwiek powiedzieć mu prawdę.
Po drugie, kiedy główna bohaterka i jej ciotki doznają znaczącej zmiany statusu materialnego, ich głównym zajęciem staje się wyśmiewanie i szydzenie z tych, którzy wcześniej pysznili się swoim bogactwem - słowem, piękny wzór do naśladowania.
Wreszcie po trzecie, John Smith, ukochany głównej bohaterki, po rozprawieniu się ze złymi ludźmi i przejęciu ich udziałów w rodzinnej firmie,...

Andadz | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016