Nieprzyzwoita obsesja

Tłumaczenie: Zdzisława Lewikowa
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
An indecent obsession
Iga

To trzecia powieść autorki i naprawdę godna następczyni "Ptaków ciernistych krzewów". Dotychczas jest najlepiej sprzedającą się jej książką. Mamy rok 1945. Właśnie przebrzmiały akordy II wojny światowej. Australijski szpital wojenny wkrótce ulegnie likwidacji. Oddział psychiatryczny jest miejscem, gdzie rozpoczyna się akcja. Pozostało tam jeszcze tylko sześciu pacjentów i jedna opiekująca...

Czytelnik powinien wiedzieć, że pierwszym zajęciem autorki powieści było właśnie pielęgniarstwo, a jej pasją - medycyna, zwłaszcza psychiatria i neurologia. Wiedza i doświadczenie pozwoliły jej tak świetnie i konsekwentnie opisać, co się dzieje w mózgach i sercach pacjentów oddziału X. Trafnie ujął to jeden z recenzentów: "Ta pani wie, o czym pisze".

[Wydawnictwo "Książka i Wiedza", 1993]

HankaU | 2015-11-15
Przeczytana: listopad 2015

Podobno trzecia powieść Colleen McCullough miała być godną następczynią "Ptaków ciernistych krzewów". Tą trzecią powieścią jest "Nieprzyzwoita obsesja".
"Ptaków ciernistych krzewów" nie czytałam. Nie wiem, czy mam żałować. "Nieprzyzwoitą obsesję" zmęczyłam do końca tylko dlatego, abym pisząc tę notatkę recenzencką wiedziała, o czym piszę.

Nie ukrywam, że zwabił mnie opis:

"Mamy rok 1945. Właśnie przebrzmiały akordy II wojny światowej. Australijski szpital wojenny wkrótce ulegnie likwidacji. Oddział psychiatryczny jest miejscem, gdzie rozpoczyna się akcja. Pozostało tam jeszcze tylko sześciu pacjentów i jedna opiekująca się nimi siostra, Helen Langtry. Razem tworzą oni jak gdyby zamknięty świat. Każde z nich wnosi do niego swój ciężki bagaż doświadczeń wojennych i życiowych, swoje kompleksy i obsesje, nie zawsze zdrowe emocje i pragnienia. Zarzewiem niepokoju i pierwszym ogniwem w łańcuchu tragicznych zdarzeń staje się miłość siostry Helen do JEDNEGO z pacjentów. "

Jeśli...

isabelle142 | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Uff, skończyłam :) Trochę długo mi z nią zeszło, ale to nie jest książka, którą się pochłania ot tak.
Od dawna miałam ochotę przeczytać książkę, której akcja toczy się w szpitalu psychiatrycznym. Nie udało mi się niestety nigdzie znaleźć 'Lotu nad kukułczym gniazdem', ale poluję dalej ;) Gdy więc wypatrzyłam ją na półce w bibliotece, ochoczo przygarnęłam i wkrótce zabrałam się za lekturę.

Sześciu pacjentów. Opiekuńczy Michael. Psychopata Lucjusz. Hipochondryk Nugget. Niewidomy Matt. Bogobojny Ben. A oprócz tego Neil (nie mogę znaleźć równie adekwatnego określenia w stosunku do niego). I jedna kobieta, pielęgniarka, siostra Helen. Te osoby tworzą swoisty, zamknięty krąg. Wystarczy jedno zdarzenie, aby zburzyć ten porządek. Pociąga ono za sobą niemożliwe do przewidzenia ani do powstrzymania konsekwencje...

Najbardziej interesującą postacią był dla mnie Lucjusz. Książka jest miejscami naprawdę brutalna i wstrząsająca, chociaż pewne partie tekstu były dosyć nudne. Ciekawe portrety...

Anna | 2016-04-02

Bardzo dobra powieść z niezwykłym klimatem. Wciągająca i zapadająca w pamięć. Czytałam dwukrotnie, myślę, że wrócę do niej jeszcze kiedyś.

winiacha | 2016-10-05
Elżbieta Zguda | 2016-03-31