Putin i odrodzenie Rosji

Tłumaczenie: Bartłomiej Madejski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wojny i konflikty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Putin and the Rise of Russia
978-83-245-8920-3
historia

Większość prac sowietologicznych i postsowietologicznych powstających dziś w Europie Środkowo-Wschodniej jest stygmatyzowana historią tego regionu w ostatnim półwieczu. Ich autorzy, zastanawiając się, dokąd Rosja dziś zmierza, skupiają się na rozważaniu najbardziej karkołomnych aliansów i kombinacji ideologiczno- -politycznych, a kolejnych przywódców nowej Rosji - od Gorbaczowa do Putina - analizują pod jednym kątem: są raczej nacjonalistyczni czy też... wciąż jeszcze postkomunistyczni? Stuermer inaczej. Bywając na salonach wielkiej władzy i grubych portfeli, a jednocześnie uważając się za świetnego obserwatora i dobrego psychologa, uznał, że Putina już przejrzał: to wprawdzie były funkcjonariusz KGB, ale bynajmniej nie komunista. Dla Stuermera sprawa przynajmniej pod tym względem jest jasna - Putin to gorący rosyjski patriota, nacjonalista, który dawno już i bez wahania odciął się od komunizmu. A przyszłość Rosji - i silnie uzależnionej od niej Europy - zależy nie od takiej czy innej ideologii, ale od demografii, religii i, przede wszystkim, ekonomii. O losach Rosji (i całego regionu) decyduje dziś - powiada Stuermer - kurs ropy i gazu, a od dywizji pancernych i łodzi podwodnych ważniejsze są meczety oraz ropo- i gazociągi. Czytając tę pracę, nie wiemy, czy Stuermer ma rację. Wiemy, że jest przekonujący.

Aniaaa | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Stuermer w niezwykle osobliwy sposób ukazuje postać jednego z najpotężniejszych ludzi we współczesnym świecie. Według niego Putin to rosyjski patriota, który odwrócił się od komunizmu w chwili gdy zrozumiał, że ten system zniszczył jego ukochaną ojczyznę. Celem Putina od początku przejęcia władzy była stabilizacja kraju, dobro Rosji, które jest wartością najwyższą. Jednocześnie autor zwraca uwagę na to, że dążenie do stabilizacji nie jest równoznaczne z dążeniem do demokracji w czystej postaci. Kreml manipuluje obywatelami, którzy żyją według zasady: ,,oni udają, że szanują demokrację, a my udajemy, że bierzemy to poważnie". Siła Rosji, rozdartej pomiędzy Zachodem i Wschodem, tkwi w nośnikach energii, spośród których czołowym graczem jest Gazprom. Czynnikiem jednoczącym zróżnicowany etnicznie i religijnie kraj, jest nie Rosyjskość lecz Wielkość.

pufa13 | 2016-07-17
anna | 2016-07-09