De l'esprit des lois
filozofia i etyka
Oceansoul

Monteskiusz w swoim opus magnum rozważa problem klasyfikacji ustrojów, podziału władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, wpływu warunków klimatycznych na rodzaj sprawowanych rządów. Tłumaczenie Tadeusza Boy-Żeleńskiego.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

michal_frikucak | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Czy warto przeczytać książkę, która pokaże zależność wielkości Państwa, klimatu na typ rządów, obronność czy też wolności obywateli ? Gdyby tylko współcześni politycy czytali Monteskiusza, w którym podobno zaczytywał się Napoleon łatwiej byłoby im zrozumieć co wpływa na politykę. Jak wyglądają prawa wychowania w różnych typach rządów, te i inne społeczno-panśtwowe kwestie poddane analizie z przykładami zachowań i praw starożytnych podane bardzo przystępnym językiem.

Uwagi:
Inne wydanie: Tom 1

Jacek Jagosz | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia

Szczerze mówiąc obawiałem się tego dzieła ponieważ tematyka którą porusza nie należy do moich ulubionych. Na szczęście nie taki diabeł straszny jak go malują, dzieło jest bardzo przystępne, przyjemnie się czyta, w niektórych fragmentach wręcz porywa czytelnika, jestem mile zaskoczony. Pozycja warta uwagi.

RLG | 2018-06-12
nivien | 2018-03-17