Krytyka praktycznego rozumu

83-88524-42-9
filozofia i etyka
Oceansoul

Inne wydania

Ze wstępu tłumacza: (...) Kant ustanawia idealne normy postępowania, a nie realne pobudki działań; rozpatruje kryteria maksym postępowania, a nie rzeczywistych czynów; chodzi mu o przedmioty, możliwe z punktu widzenia etyki, a więc o pojęcia dobra i zła, a nie o rzeczywiste przedmioty ludzkiego chcenia. I Kant w podobny sposób rozumie tu wolność człowieka. Nie jest to wolność czynów, wolność...

Ze wstępu tłumacza:
(...) Kant ustanawia idealne normy postępowania, a nie realne pobudki działań; rozpatruje kryteria maksym postępowania, a nie rzeczywistych czynów; chodzi mu o przedmioty, możliwe z punktu widzenia etyki, a więc o pojęcia dobra i zła, a nie o rzeczywiste przedmioty ludzkiego chcenia. I Kant w podobny sposób rozumie tu wolność człowieka. Nie jest to wolność czynów, wolność realna, lecz wolność wyboru maksym postępowania, a nawet naczelnej zasady moralności. Wolność ta na tym polega, że w sądzie naszym o tym, co dobre moralnie, nie kierujemy się względami zmysłowości, lecz od nich niezależni, jako istoty rozumne i myślne [inteligibilne - przypis redakcji], ustanawiamy naczelną formalną zasadę moralności. Gdybyśmy nie byli wolni, nie mielibyśmy świadomości prawa moralnego; wolność jest ratio essendi tego prawa, jest warunkiem istnienia syntetycznego apriorycznego sądu, wyrażającego to prawo, jest więc wolnością transcendentalną nawet w ścisłym znaczeniu tego słowa, tj. umożliwiającą poznanie aprioryczne (praktycznego rozumu). Poznanie to różni się zasadniczo od poznania teoretycznego rozumu. Rozum teoretyczny poznaje to, co jest; poznanie rozumu praktycznego jest poznaniem tego, co być powinno.

Ciężko się czyta, ale za to jaka potem satysfakcja.

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Z archiwum P, Przeczytane

To nie jest coś zwykłego. To jest świadectwo rewolucji. Takich umysłów w historii człowieka nie było wiele. Nie jest to łatwe w lekturze, nawet kilkukrotnej, ale warto spróbować. To jest jak najlepszy narkotyk: świat już nigdy nie będzie taki sam :)

Jarosław Wiśniewski | 2015-12-06

Wspaniała książka z kilku powodów. Jest to kapitalne wydanie klasycznego dzieła filozoficznego. Oprócz genialnego dzieła tytułowego, dwa świetne teksty. Pierwszy znajduje się na początku książki, drugi w dodatku na jej końcu. Ten na początku książki to znakomity tekst Benedykta Bornsteina "Kilka słów o KRYTYCE PRAKTYCZNEGO ROZUMU", ten na końcu jest autorstwa Mścisława Wartenberga i nosi tytuł "O KRYTYCE PRAKTYCZNEGO ROZUMU i jej stosunku do KRYTYKI CZYSTEGO ROZUMU". A samo dzieło główne w tej książce zawarte? To wybitne dzieło, znakomite i ponadczasowe.
Kto interesuje się filozofią, ten powinien przeczytać kilka dzieł Kanta. Z jego dzieł wyróżnia się między innymi "Krytyka praktycznego rozumu". To tu wyłuszczony został imperatyw kategoryczny, tu Kant mówi o etyce człowieka, tu ten wybitny filozof z Królewca mówi o Bogu, nieśmiertelności, moralności i wolności człowieka.
Dzieło miało i ma wielki wpływ na światową filozofię. Jest wspaniałe. Dlaczego nie przyznałem więc maksymalnej...

Filinka | 2011-12-02
Przeczytana: 2008 rok

Z dzieł Kanta było drugie, które czytałam. imperatyw kategoryczny, niebo gwiaździste i myśl, która przetrwała wieki

jkesil | 2015-09-15
Przeczytana: 26 lutego 2010

Dzieło. Trudne. Piękne. Wraca się do tego potem.

Bonifacius | 2013-09-08
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam