Tak mówił Zaratustra

Okładka książki Tak mówił Zaratustra Friedrich Nietzsche
Okładka książki Tak mówił Zaratustra
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wielkie dzieła filozoficzne
Also sprach Zarathustra
Zielona Sowa
2005-06-01
2005-06-01
Grzegorz Sowiński
filozofia - 19 w.

Niestety chyba jeszcze za głupi na nią jestem. Nietzsche napisał swoją własną Biblię, którą trzeba przeczytać po parę razy a i tak nie ma pewności czy to miał na myśli. Niemniej jednak warto spróbować.

exercise schedule by John Smith
D3(shoulders&back<deadlift_tbar_bentoverbarbrow_lateralraise_widepullup_shrug_bentoverbbk_ollic)
1.I-51.5/10II-51.5/10III-51/8IV-51/6
2.I-30/14II-30/10III-30/7
3.I-51.5/10II-51.5/8III-51.5/5
4.I-17/10II-17/8III-17/7IV-12/12
5.I-58/10II-58/5III-58/4_GvIV-58/6V-58/4VI-58/4
6.I-40/18II-40/15III-40/12
7.I-21/20II-21/18III-21/14
8.I-X_dZII-X_dZIII-X_dZ
D4(legs<squat_seatedcalfraise_squat_bocalfraise_sldeadlift_standingcalfriase_partissione_legextrension_singlelegextension)
1.I-51.5/11II-51.5/10III-51/10IV-51/8
2-3-6cross-leadhook-backupper6+8
2-5-2cross-leadupper-cross7+4
2-5-6cross-leadupper-backupper2+2
3-4-5leadhook-rearhook-leadupper8+9

exercise schedule by John...

Przeczytać jeśli czujesz się mocny.

Festiwal antytez i oksymoronów. Biblijna konwencja, ewangeliczna szydera: Zaratustra jako nowy Chrystus rzucający ogień na Ziemię i do tego ma ucznia, którego najbardziej miłował... Uśmiercanie starych bogów aby zastąpić nowymi. Koncepcja znana od tysiącleci. Nawet zwalczając religię, nieuchronnie sięga się po jej dziedzictwo. Zapożyczenia z większości systemów religijnych i mitologii, zwłaszcza starotestamentowej nienawiści. A podlane to wszystko 19-wieczną pogardą kasy wyższej. Pod blichterm neue ordnung - stare półprawdy a forma ściągnięta od starożytnych.

Dzieło enigmatyczne i chaotyczne, pozostawiające duże pole do własnych interpretacji. Jeśli brak możliwości przestudiowania w języku oryginalnym to warto przynajmniej przeczytać wszystkie dostępne tłumaczenia wraz z komentarzami. Wiele idei przestarzałych, według dzisiejszych standarów wręcz zacofanych.

Owoce umysłu ułomnego. I nie chodzi tu bynajmniej o nadczłowieka - bo to nieliczne przebłyski umysłu jasnego. Zresztą idea nadczłowieka nie jest niczym nadzwyczajnym - obecna jest w wielu religiach czy filozofiach, choć nazywana oświeceniem, doskonałością, świętością czy choćby bohaterem. Różne są nazwy, różne drogi, cel ten sam. Z innych pozytywów: ostra krytyka rodzących się, okołodemokratycznych ustrojów.

Jak na jedną z najsłynniejszych książek 19/20 wieku - duże, duże rozczarowanie. Pozostaje jedynie kilka wybranych cytatów.

Tako męczy małpa Zaratustra.

ps. Słabe wydanie słabego wydawnictwa - Świata Książki - brak spisu treści i jakiegokolwiek indeksu (mów czy pojęć). A nieszczęśliwie dobrany neonkowy zestaw kolorystyczny okładki ma zapewne złagodzić zawartość.

Przeczytać jeśli czujesz się mocny.

Książka trudna, aczkolwiek możliwa do czytania dla osoby, która filozofii nie studiowała. Na pewno warta zmierzenia się z nią.

Trudna głównie ze względu na słownictwo, ale ma to także dużo uroku. Opłaca się czytać ją uważnie i powoli, aby się nie zakopać w archaizmach. Podstawą książki jest koncepcja nadczłowieka i Zaratustra, który opowiada o nim i próbuje przekonać społeczeństwo do zmiany sposobu myślenia. Koncepcja ta raczej utopijna. Samo słowo nadczłowiek niestety owiane złą sławą - nazistowską.
Książka podzielona na cztery części - na trzeciej wypadłam jakoś z toru i zaczęło brakować mi skupienia, dlatego zdecydowałam się ją przerwać, ale z pewnością w przyszłości wrócę! W mojej książce mam mnóstwo pozaginanych rogów (nie wiem czy to ładne zachowanie) ze względu na cudowne zdania - poniżej niektóre z nich. :))

"Wszystko, co czuje, cierpi we mnie i jest w więzieniu zamknięte, lecz wola ma zjawia mi się zawsze jako wybawca i zwiastun radosny."

"Kochacie swą cnotę, jak matka dziecię kocha, i któż słyszał kiedy, żeby matka za tę miłość opłacona być chciała?"

"Jam jest zbyt gorący, własnemi myślami spalony, nieraz mi oddech one zapierają. Wówczas na wolne powietrze uciekać muszę, z dala od wszystkich zakurzonych pokoi."

Trochę solilokwia, ubrane w fabułę jak i postać Zaratustry. Wykładnia filozofii Nietzschego

[książkę możnaby nazwać prekursorem gatunku self help, self improvement ale to byłoby obraźliwe]

Dawno nie czytałem czegoś tak świeżego, pięknego i oryginalnego. Chociaż nie jest to dobra książka na pierwszą
Nietzschego, mało zrozumiałem. Do tego musiałbym ją powtórzyć po lekturze wcześniejszych jego prac.

Zaratustra głosi Nietzscheańskie prawdy o przezwyciężaniu człowieka, twórczym łamaniu granic i o afirmacji życia tak że specyficzna radość płynie z tekstu. O stawaniu się tym, kim naprawdę jesteśmy - to nam mówi właściwie współczesna kultura tylko że w zwulgaryzowanej formie. To mi się tak po przeczytaniu wysunęło na pierwszy plan, oczywiście jest też nadczłowiek, ostatni człowiek, śmierć Boga, wola mocy jako poetycko przedstawione koncepcje.

Do tego Nicki po prostu świetnie pisze stosując aforyzmy.
"Gdzież jest ten piorun, który by was liznął swym językiem? Gdzież jest ten obłęd, który by wam zaszczepić należało? Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka. On jest tym piorunem, on jest tym obłędem!"
"Trzeba być morzem, aby brudne strumienie w siebie przyjmować i samemu się nie zakalać. Patrzcie, ja was uczę nadczłowieka: ten jest morzem, w nim wasza wielka wzgarda zatonąć zdoła"
"Godzina, kiedy powiecie: I cóż z mego szczęścia! Jest ono ubóstwem i brudem, i żałosną błogością. Lecz me szczęście powinno samo istnienie usprawiedliwiać!"
"Życie jest zdrojem rozkoszy; ale tam, gdzie pije zeń motłoch, zatrute są wszystkie studnie"
"Lepiej oszaleć ze szczęścia, niźli oszaleć z niedoli, lepiej niezdarnie tańczyć, niźli chromo chodzić."
I tak dalej.

EDIT 26.12.2023
Po przeczytaniu 3 części notatek, jutrzenki i biografii zrozumiałem.

Zaratustra głosi Nietzscheańskie prawdy o przezwyciężaniu...

Autor rozwala system czytelnik albo nie doczyta do końca albo stwierdzi że z prawie wszystkim się zgadza.

Chyba najważniejsze dzieło Nietzschego, lecz z dość trudnym językiem i sposobem wyrażania myśli. Na pewno nie pomogło też to, że czytałem ją w wieku 17 lat. W niedalekiej przyszłości zapewne do niej wrócę.

„Niech mężczyzna boi się kobiety, gdy ta kocha: wówczas nie cofa się ona przed żadną ofiarą i wszystko inne nie ma dla niej wartości.”

Powyższy, zdecydowanie prawdziwy, cytat to tylko jedna ze światłych myśli Fryderyka Nietzschego – niemieckiego filozofa, którego dzieło „Tako rzecze Zaraustra” w nowym eleganckim wydaniu z kolekcji Wielcy Humaniści poznałam ostatnio dzięki wydawnictwie Bellona. Długo zastanawiałam się w jaki sposób napisać recenzję tej pozycji – wszakże nie jest to powieść, którą z łatwością można ocenić punktowo, opowiadając czytelnikom o fabule i przedstawiając bohaterów. Po dłuższym namyśle zdecydowałam się na przedstawienie cytatów, które najbardziej przypadły mi do gustu i próbę zarysowania tego, co właściwie w „Tako rzecze Zaratustra” można znaleźć. Przedstawię także pokrótce portret samego autora.

„Nauczę Was nadczłowieka. Człowiek jest czymś, co należy przezwyciężyć.”

Co powinniśmy wiedzieć o autorze przed lekturą? Fryderyk Nietzsche urodził się w XIX wieku i jest uważany za największego niemieckiego filozofa. Był również filologiem klasycznym, prozaikiem i poetą oraz założycielem filozofii życia w Niemczech. Jak wskazują liczne opracowania, najważniejszym założeniem głoszonej przez niego filozofii jest filozofia życia a także ujmowanie rzeczywistości (więc i człowieka) jako życia. Nietzsche w wielu swoich dziełach zaprzecza, aby istniał jakikolwiek wyższy ukryty sens istnienia oraz układ świata w postaci esencji. Rzeczywistość przedstawia jako swego rodzaju chaos. W konsekwencji swoich poglądów Fryderyk karykaturuje w sposób (niekiedy wręcz zbyt stanowczy) chrześcijaństwo a także kulturę zachodnią, która nie oparła się urokowi bezzasadnych złudzeń.

W twórczości Nietzschego można znaleźć przede wszystkim – oprócz ateistycznego podejścia do religii – daleko idący historyzm i psychologizm. Zarówno moralność jak i religię autor licznych dysput uważał za sztuczny twór ludzki, który jako taki obarczony jest mnóstwem błędów. Co ciekawe, Fryderyk wychwalał natomiast wartości, które odnajdywał w kulturze antycznej Grecji – niekiedy wręcz jawnie postulował, że aby naprawić ludzkość, powinno się do nich bezsprzecznie powrócić.

„Człowiek stać się musi lepszy i gorszy – tak oto ja pouczam. Najgorsze jest w nadczłowieku niezbędne do najlepszego.”

Przejdźmy teraz do samej twórczości Nietzschego. W trakcie dwudziestu lat twórczości autor pokusił się o stworzenie dwóch wielkich dzieł, którymi – co najciekawsze – były jego pierwsze prace. Oprócz nich do dorobku Fryderyka zaliczają się zbiory aforyzmów. Sztukę Nietzschego można podzielić na trzy okresy, jak wskazują specjaliści. Pierwszy z nich, związany z muzyką Wagnera, określany jest mianem kultu sztuki. W jego trakcie powstały „Narodziny tragedii” oraz „Niewczesne rozważania”. Drugi okres, zainspirowany teorią Darwina, nazywa się kultem nauki. To wtedy autor opublikował „Ludzkie, arcyludzkie”, „Jutrzenkę” a także „Wiedzę radosną”. W trzecim i ostatnim okresie, mianowanym kultem życia, siły oraz indywidualności powstało właśnie przeczytane przeze mnie niedawno „Tako rzecze Zaratustra”, a oprócz tego także „Poza dobrem i złem” oraz „Z genealogii moralności”. Po śmierci Fryderyka opublikowano jeszcze „Ecce homo”.

„Bóg nie żyje. Litość nad człowiekiem przyprawiła Boga o śmierć.”

Filozoficzna rozprawa, bohater, który głosi swoje prawdy i naucza… albo przynajmniej nauczać próbuje. To właśnie znaleźć możemy w „Tako rzecze Zaratustra”. Czego jednak te rozważania dotyczą? Przede wszystkim, doskonale odzwierciedlają poglądy autora. Znajdziemy wśród nich relatywistyczną teorię poznania, opierającą się na przekonaniu, że wszystkie czynności ludzkie uwarunkowane są potrzebami życiowymi. Prawdą dla każdego człowieka jest dokładnie to, czego wymaga od niego życie. Nietzsche niejednokrotnie pokazuje poprzez swojego bohatera, że jego zdaniem człowiek zawsze fałszuje otaczającą go rzeczywistość, która jest jedną wielką zmienną. Choć każdy z nas chce ją na swój sposób zatrzymać – jest to zwyczajnie niewykonalne, stąd liczne fałszerstwa. W rozprawach znajdziemy również odbicie relatywistycznej teorii wartości, według której ocena każdego człowieka jest nie tylko w pełni subiektywna, ale i uwarunkowana biologicznie. Według autora pojęcie obiektywnej moralności w ogóle nie istnieje. Twierdzi on, że moralność człowieka jest taka, jaka jest jego natura, a wszelkie powstające między ludźmi różnice wynikają z różnic ich natur. Inną moralność będą zatem mieli królowie, inną biedacy w niewoli. Osoba słaba doceni wrażliwość, miłość, dobro i względność. Ta silna szukać będzie stanowczości, pewności siebie, bezwzględności czy dostojności. Ostatnim z nadrzędnych motywów w twórczości autora jest całkowita krytyka współczesnej moralności. Jako jej największe wady Fryderyk w zainicjowanych w „Tako rzecze Zaratustra: scenach wskazuje przede wszystkim błędne założenie równości, wolności oraz zbędnej wartości moralnej, która jedynie przeszkadza w życiu. Czy system założeń i wartości stworzony przez Nietzschego jest aktualny po dziś dzień? Czy jest słuszny? Czy powinno się na nim wzorować, czy też wręcz przeciwnie – jawnie go krytykować? Uważam, że to powinien już odrębnie ocenić każdy z nas, zapoznając się z dziełem samodzielnie. Choć bez wątpienia nie jest to łatwa lektura, jest ciekawa – a przy tym pozwala na zastanowienie się czy życie, siła i nierówność to faktycznie najważniejsze wartości.

„Albowiem tak do mnie mówi sprawiedliwość: ludzie nie są równi.”
instagram.com/thrillerly

Co wolno Blake'owi, to nie tobie, Nietzsche.
Powstrzymam się od głębokich wywodów, bo nie czuję się kompetentna. Z pewnością książka jest a) trudna w odbiorze b) warta przeczytania. Znalazłam w niej wiele fragmentów godnych dłuższego przemyślenia i wiele... cóż, jednak niepotrzebnej alegoryczności.
Podobnie jak sporo moich przedmówców na tym forum, podzielam pogląd, że wolałabym przeczytać traktat filozoficzny. Połączenie nie tylko stylizowanego, ale i udziwnionego języka, z wykładaniem prawd moralnych, bywa zbyt męczące w odbiorze, aby wyciągnąć przekaz.
Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Nietzsche stworzył dzieło dla elit intelektualnych, którego przeczytaniem modnie jest się pochwalić. Jednocześnie brak mu niewymuszonej, artystycznej głębi Blake'a, racjonalnej prostoty Fromma czy wręcz ascetycznej formy Wittgensteina.
Tym niemniej - nie żałuję, że poświęciłam mu wiele godzin.

Co wolno Blake'owi, to nie tobie, Nietzsche.
Podobnie jak sporo moich przedmówców na tym forum, podzielam pogląd, że...

• Filozofia
  • Klasyka