Lektury nadobowiązkowe

Okładka książki Lektury nadobowiązkowe Wisława Szymborska
Okładka książki Lektury nadobowiązkowe
Wisława Szymborska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Literackie
1973-01-01
1973-01-01
felieton recenzja noblistka

Nie ma tu niestety wydania nabytego przeze mnie zawierającego tylko niewielki wybór (tych z "Gazety Wyborczej") Może ktoś się pokusi o wydanie kompletu tych felietonów, leciutkich jak bezy i takoż smakowitych. A może ktoś już wydał. Felietony przeczytane pochodzą z wyboru, który można było nabyć z "Dziennikiem" - cieszę się większością z nich. To seria "Dzieła najwybitniejszych noblistów" i niski ukłon za ich wydawanie ich (wcześniej seria literacka Gazety Wyborczej") - ich spiritus movens - Michałowi Bauerowi.

Felietony Szymborskiej to majstersztyk, czasami zaskakujące puenty, zabawne i intrygujące opinie. Lekkość wypowiedzi autorki o innych artystach i książkach jakże inspirująca do myślenia i szukania własnych wniosków. Najbardziej spodobały mi się "Filmowa pop-historia", "100 minut dla urody", "Kalendarz ścienny na rok 1973", "Zm. w zm.", "Grafologia w natarciu" - i wiele innych (bo jak zaczęłam wymieniać tak chyba bym nie skończyła).
I mogę za p. Szymborską powtórzyć: "czytam tylko dlatego, że już od dzieciństwa gromadzenie niepotrzebnych wiadomości sprawiało mi przyjemność. A zresztą czy to z góry wiadomo co potrzebne, a co nie?"

Gdybym potrafił pisać jak pani Wisława miałbym już milion plusów za opinię.

Gdybym potrafił pisać jak pani Wisława miałbym już milion plusów za opinię.

Tydzień temu przyznano poetycką Nagrodę im.Wisławy Szymborskiej dwóm poetom,Jackowi Podsiadle i Romanowi Honetowi.Podczas wręczania nagrody pani Teresa Walas wspomniała recenzję "Ptaki Polski" z "Lektur nadobowiązkowych" i była to dla niej wspaniała poezja prozą.Lubię tę książkę i dosyć często do niej zaglądam.Przeczytałem recenzję,którą przywołała pani Walas,ale dłużej zatrzymałem się nad inną,która przywołała wspomnienia z dzieciństwa.Pani Wisława opowiada jak ogromnie wzruszyła ją powieść gotycka "Italczyk albo konfesjonał czarnych pokutników".W dzieciństwie czytała podobną i wspomina to tak: "Pamiętam dziś jeszcze rozpacz,z jaką liczyłam ubywające kartki.Wreszcie przyszła ta okrutna chwila,gdy przeczytałam słowo "koniec".Pod tym słowem ziała pustka,którą za wszelką cenę chciałam czymś zapełnić.No cóż,postanowiłam wtedy napisać własną powieść".Po kilkunastu zdaniach powieść się nagle urwała.Po tylu latach pani Wisław z żalem pisze tak: "No i już nigdy się nie dowiem,co miało być dalej".W dzieciństwie,też z podobnych powodów zapełniłem dwie strony zeszytu w kratkę powieścią z "Dzikiego Zachodu".Nawet kilka razy czytałem ją młodszym siostrom,słuchały z wypiekami na twarzy.Teraz za panią Wisławą mogę powiedzieć,że nigdy nie dowiem się co miało być dalej...(Przymierzam się do zakupu "Wszystkich lektur nadobowiązkowych",które właśnie wyszły w "Znaku".)

Ulubione!

Ulubione!

Pierwsza część mądrych, zabawnych i celnych felietonów "książkowych" Szymborskiej jest prawdziwą ucztą czytelniczą. Dobór książek, trafne puenty, zaskakujące obserwacje, urocze żarty i wspaniały, soczysty język zadowolą każdego pasjonata czytania o czytaniu. Polecam.

To znakomite felietony o książkach, które recenzjami sensu stricto zapewne nie są, ale wypowiedziane często między wierszami zdania o książkach wydają się tu cenniejsze niż opasłe tomy uniwersyteckie. Szymborska uczy samodzielnego czytania i wyrabiania sobie opinii wbrew utartym schematom i podręcznikowo-ściągawkowym matrycom. Polecam wszystkim czytelnikom stroniącym od sztampy i myślenia według cenzurek i gazet codziennych.

• Nobliści
  • Książki o książkach