Short history of the world

Inne wydania

Historia naszego świata jest zawsze jeszcze znana niedostatecznie. Paręset lat temu obejmowała niewiele więcej ponad trzy tysiąclecia. Wszystko, co się działo przedtem, było przedmiotem legend i domysłów. W znacznej części cywilizowanego świata wierzono i nauczano, że świat został stworzony nagle w roku 4004 przed Chr., chociaż poważni uczeni sprzeczali się, czy nastąpiło to na wiosnę, czy w jesieni tego roku. To fantastycznie ścisłe nieporozumienie opierało się na zbyt dosłownym wykładzie hebrajskiej Biblii oraz na związanych z tym zgoła nieuzasadnionych domysłach teologicznych. Podobne poglądy zarzucili już od dawna pisarze kościelni i dziś panuje ogólne przekonanie, że wszechświat, w którym żyjemy, według wszelkiego prawdopodobieństwa istniał przez olbrzymi okres czasu, a możliwe, że od początku wszechczasów. Oczywiście może to być jedynie złudzeniem, podobnie jak pokój może się wydać nieskończonym przez ustawienie dwóch przeciwległych zwierciadeł. W każdym bądź razie pogląd, że nasz wszechświat istnieje zaledwie sześć czy siedem tysięcy lat, nie ma już zwolenników.

(fragment książki)

źródło opisu: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1983

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

tomsn | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Historia będąca częścią literatury, to właściwie kolejna książka fantastycznonaukowa Autora. Lubię styl przedwojennych historii, tym razem mamy do czynienia z wyjątkowym połączeniem historii naturalnej oraz starożytnej, reszta potraktowana na zasadzie "ramy tej książki nie pozwalają mi szerzej opisać". Nacisk położył Wells na problemy rasowe Indoeuropejczycy, Ariowie, Semici ścierają się w wojnie cywilizacji. Kilka historiograficznych tearii, historiozoficznych spostrzeżeń. Historia, która jest literaturą? Czemu nie?

PawelM | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Oczywiście, że książka nie odpowiada dzisiejszemu stanowi wiedzy. To już historia postrzegania naszej przeszłości. Ale czyta się świetnie – pytanie, czy jest po co? Dla walorów literackich? Dla poznania poziomu wiedzy człowieka sprzed niemal stu lat?
Na pewno warto dla wstępu, autorstwa Juliusza Palczewskiego.

WIĘCEJ:

Magda | 2014-11-15
Na półkach: 2014, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 listopada 2014

Ciekawa, pozwala uporządkować wiedzę. Krótkie rozdziały omawiające poszczególne wydarzenia bardzo na plus. Osobiście niestety pominęłam historię od początku świata do powstania człowieka właściwego, bo jakoś nie mogłam przebrnąć przez tę całą biologię, jakoś tego nie lubię. Mimo to wszystko inne jak najbardziej pozytywne.

JUREK | 2016-08-11
Przeczytana: 12 stycznia 2015