Halszka z Ostroga. Między faktami a mitami

Wydawnictwo: DiG
historyczna

Los nie poskąpił jej sławnych przodków, majątku ani urody, a mimo to w życiu nie była szczęśliwa. Stała się sławną bohaterką obyczajowego skandalu. Tajemniczą, mroczną Czarną Księżniczką, znaną głównie dzięki legendom, które złagodziły historyczne fakty i przedstawiają je mniej drastycznie niż były w istocie. Co było powodem dramatu tej niezwykłej kobiety epoki odrodzenia? Uległość wobec...

Co było powodem dramatu tej niezwykłej kobiety epoki odrodzenia? Uległość wobec chciwej i bezwzględnej matki, czy niezgoda na patriarchalny świat? Przystąpienie do antykrólewskiej opozycji, czy tragiczna miłość? Dlaczego była bigamistką? Dlaczego czternaście lat, niczym więźniarka, mieszkała w szamotulskiej baszcie? Dlaczego w Kazaniu Skargi namalował ją Matejko?

Między faktami zdominowanej przez politykę walki o posag księżniczki a mitami o zakazanym przez matkę uczuciu czy też o pokutnicy z twarzą zakutą w maskę — to praca wiążąca w całość dzieje wielkiej tragedii Halszki z Ostroga.

źródło opisu: http://www.dig.com.pl

źródło okładki: http://www.dig.com.pl