Imperial Bedrooms

Wydawnictwo: Random House
9780375712005
angielski
ravenstag

In 1985, Bret Easton Ellis shocked, stunned and disturbed with Less Than Zero, his ‘extraordinarily accomplished first novel’ (New Yorker), successfully chronicling the frightening consequences of unmitigated hedonism within the ranks of the ethically bereft youth of 80s Los Angeles. Twenty-five years later, Ellis returns to those same characters – to Clay and the band of infamous teenagers whose lives weave sporadically through his – but now, they face an even greater period of disaffection: their own middle age.

Clay seems to have moved on – he’s become a successful screenwriter – but when he returns from New York to Los Angeles, to help cast his new movie, he’s soon drifting through a long-familiar circle. Blair, his vulnerable former girlfriend, is now married to Trent – still a bisexual philanderer – and their Beverly Hills parties attract excessive levels of fame and fortune. Clay’s childhood friend Julian is a recovering addict running an ultra-discreet, high-class escort service, and their old dealer Rip, reconstructed and face-lifted nearly beyond recognition, is involved in activities far more sinister than those of his notorious past.

After a meeting with a gorgeous but talentless actress determined to win a role in his movie, Clay finds himself connected with Kelly Montrose, a producer whose gruesomely violent death is suddenly very much the talk of the town. As his seemingly endless proclivity for betrayal leads him to be drawn further and further into this ominous case it looks like he will face far more serious consequences than ever before.

Karolina | 2013-06-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 maja 2013

Wreszcie coś z fabułą! Po Mniej niż zero, a w szczególności po (Od)lotach gotowych prawie zwątpiłam w tego autora. Na szczęście Cesarskimi sypialniami mnie mile zaskoczył. Choć zaczyna się jak sequel Mniej niż zero. Chronologia nie jest jednak konieczna.

Środowisko, które pokazuje nam Easton Ellis jest wciąż takie same (mimo upływu lat), bohaterów jego powieści po prostu nie da się lubić, ale oni też do tego nie dążą. Mizantropi mają w dupie co inni o nich myślą. W tym środowisku liczy się tylko własne ja i po trupach do celu. Każdy każdego wykorzystuje, nie ma miejsca na miłość i przyjaźń. Te pojęcia nie istnieją, seks pozostaje już tylko narzędziem. Jest za to zemsta, zazdrość, zawiść, brutalność, zdrada, oszustwo, paranoja, a także strach i samotność.

To nie jest Easton Ellis w pełni sił, ale przynajmniej nie nudzi.

mulberry | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Nie umiem opisać fenomenu tej książki... Jakże ona mnie bardzo wciągnęła. Czytamy ją z perspektywy scenarzysty (alkoholika, ćpuna, seksoholika, kłamcy, bogatego bufona) i pokazuje on smutną prawdę nie tylko naszych obecnych czasów. Tak było, jest i będzie. Niektóre osoby dla sławy zrobią wszystko, dosłownie, dadzą się upokorzyć i zeszmacić do granic moralnego smaku... Doszło do mnie, że pewnie nie jedna gwiazdka Hollywood zaczynała pod innym nazwiskiem, początkowo mając niechlubną rolę bycia dziwką na telefon, robiącą wszystko co jej każą, by tylko dostać jakąkolwiek rolę. Dla mnie to nigdy nie będzie zrozumiałe. Nie chciałabym prowadzić życia jak bohaterowie tej książki, nie robią oni nic konstruktywnego... Aczkolwiek jakież moje zdziwienie było wielkie, gdy okazało się, że nasz scenarzysta jest zdolny do czegoś w rodzaju miłości, myślałam, że całkowicie jest pozbawiony uczuć. Wątek kryminalny bardzo mnie zaciekawił i nie raz wprowadził w błąd, ale myślę, że końcówka książki...

Katarzyna Katt | 2015-09-27
Przeczytana: 20 września 2015

To przykład książki, po której przeczytaniu mam dowód na to, że czasem nie warto wierzyć w zachęcające opisy fabuły książki na odwrocie. Niestety, zawiodłam się na tej książce po całości. Recenzja długością nie powala, ale nie chcę żeby mnie poniosło w krytyce
Zachęcona niską ceną i zachęcającym opisem, po którym spodziewałam się wartkiej akcji (tym bardziej, że książka ma 156 stron), opisów blichtru i bardzo przystojnych ludzi oraz atmosfery czerwonego dywanu otrzymałam stek bzdur i najbardziej odrażające sceny, jakie przeczytałam w całej mojej karierze. Szczerze mówiąc nie łatwo mnie zbulwersować, czytałam czasem takie opisy brutalne i wręcz obrzydliwe, że myślałam, że już mnie nic nie zdziwi. A tutaj proszę, taka niespodzianka. Dobrze, ale wracając do fabuły. Poznajemy świat słynnego scenarzysty Clay'a, w którym przewijają się kobiety na jedną noc, gotowe zrobić wszystko po to aby otrzymać marną rolę w byle jakim filmie, poznajemy fałszywych przyjaciół, którzy czyhają aż...

Sarah | 2011-10-25

Ellis jak zwykle w formie.

Igor | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Ellis w szczytowej formie, krótkie, treściwe i na temat, bez zbędnych i trywialnych opisów (ubiorów) rodem z American Psycho. Obraz hedonistycznego świata, pozbawionego norm moralnych, świata w którym wszystkie chwyty są dozwolone by osiągnąć cel - "szczęście". Książka miażdży dużo bardziej niż American Psycho, gdyż tam bohaterem był psychopatyczny morderca bez jakiejkolwiek większej refleksji nad samym sobą, tutaj mamy do czynienia z wszelkiej maści moralnymi wykolejeńcami, którzy jednak paradoksalnie i ku zaskoczeniu mają w sobie przynajmniej odrobinę człowieczeństwa.

kouba | 2016-04-26

Duuuuży zawód. Szczególnie świeżo po skończeniu "AP" blado się to prezentuje.

Magdalena | 2012-04-23
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2012

Obrzydliwe,okrutne,właściwie bezsensowne.

themba | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Czyta się dobrze, ale jednak to nie ten poziom co American Psycho

Edyta | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016