Szlachta koronna wobec konfederecji targowickiej (maj 1792 - styczeń 1793)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
83-226-0994-4
historia
Wilczek

Autor omawia stosunek szlachty koronnej do konfederacji targowickiej, czyli do związku, który dość powszechnie utożsamiany jest ze zdradą państwa. Określa granice poparcia dla konfederacji. Przedstawia warunki, pod którymi obywatele byliby skłonni poprzeć związek, oraz rolę Stanisława Augusta w tych wydarzeniach. Ukazuje grupę popierających Szczęsnego Potockiego oraz ich motywacje, a także - w podobny sposób - grupę obojętnych wobec związku i przeciwnych mu. Książka przeczy tezie o masowym poparciu dla targowicy, nie ocenia również przywódców konfederacji.
Pewne aspekty poruszonych w pracy zagadnień opracowali przed stu laty W. Smoleń-ski, Cz. Nanke, J. Kraszewski, niemniej jednak omawiana książka przedstawia problem od zupełnie innej strony, nieznanej dotąd.
Praca może szczególnie zainteresować historyków zajmujących się XVIII wiekiem.

Patruell | 2013-02-03
Wilczek | 2010-07-20