Krytyka czystego rozumu

Wydawnictwo: Antyk
Kritik der reinen Vernunft
filozofia i etyka
ravenstag

Ze wstępu tłumacza: (...) Nie czuję się upoważniony do tego, by wypowiedzieć tu jakąkolwiek opinię moją o prawdziwości lub fałszywości poszczególnych twierdzeń lub całokształtu poglądów zawartych w Krytyce czystego rozumu. Ale to może wolno mi stwierdzić, że pojawienie się jej i jej istnienie w nowożytnej filozofii europejskiej stało się na tyle ważnym faktem historycznym, iż bezpośrednie...

Ze wstępu tłumacza:
(...) Nie czuję się upoważniony do tego, by wypowiedzieć tu jakąkolwiek opinię moją o prawdziwości lub fałszywości poszczególnych twierdzeń lub całokształtu poglądów zawartych w Krytyce czystego rozumu. Ale to może wolno mi stwierdzić, że pojawienie się jej i jej istnienie w nowożytnej filozofii europejskiej stało się na tyle ważnym faktem historycznym, iż bezpośrednie zetknięcie się i przetrawienie poglądów zawartych w Krytyce jest niezbędne dla każdego, kto chce owocnie i odpowiedzialnie pracować nad zagadnieniami współczesnej teorii poznania i teorii świata, nie mówiąc już o historykach filozofii.

Za pierwszym razem nic nie zrozumiesz, za drugim będziesz mieć mroczne pojęcie, za trzecim uchwycisz trochę, za czwartym razem zrozumiesz trochę więcej, by znaleźć się wśród tych, co nie rozumieją nic.
A tak na poważnie to książka ta jest podstawową lekturą dla miłośników mądrości, pozwala bowiem zrozumieć, że świat nie jest "przeźroczysty", ale że to właśnie my, ludzie, narzucamy na świat swoje kategorie, w wydaniu Kanta - kategorie intelektu i czyste formy naoczności, za pomocą których możemy go poznać. Ale nie poznać zupełnie, bowiem istnieje sfera niepoznawalna dla człowieka, sfera rzeczy samych w sobie, które poznane być nigdy nie mogą dla tych, co poważnie traktują filozofię transcendentalną, a więc taką filozofię, która określa i wyznacza warunki poznania ludzkiego czy - jak chcą niektórzy - nauki, dla której wzór naukowości, niepodważalnej wówczas i uważanej za pewnik, stanowiła mechanika klasyczna Newtona.
Nie oznacza to jednak, że pozostaje nam strzelić sobie w głowę...

Sillie | 2013-05-15

Książka, która w wielkiej mierze ugruntowała moje rozumowanie w większości wymyślonych przez ludzi kategoriach. Otworzyła mi oczy na rzeczy oczywiste z punktu widzenia wszechświata, a tym samym nielogiczne dla społeczeństw ludzkich. Książka do której się wraca. Wielkie dzieło.

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Przeczytane, Z archiwum P

Jedna z kilku najważniejszych książek w dziejach ludzkości. Kant zamknął raz na zawsze filozoficzny "magiel", skończyło się ględzenie o niczym. Zaczęła się twarda, konkretna praca nad poznaniem świata. W filozofii jest tak, że zazwyczaj brakuje odwagi. Są filozofowie, którzy dopasowują świat do tezy, bo inaczej mieliby luki w systemach, coś by się sypało. Było tylko kilku, których głód prawdy i odwaga przeważały lęk. Kant taki bywał, ale w "Krytyce" miał przebłysk czystego geniuszu. Warto to przeczytać kilka razy, a i tak będzie się wracać do końca życia.

Naz | 2014-04-30

Rozumiem Kanta (na tyle, na ile można, nie obierając go sobie za obsesję), rozumiem jego geniusz, ale go nie polubię, nigdy, przenigdy, od początku do końca. Pisałam o nim różne prace, zdawałam z niego egzaminy, czytałam Krytykę dwa albo trzy razy. "Czysta logika jest ruiną ducha", stwierdził Saint-Exupéry, i zdanie to dobrze obrazuje, co odrzuca mnie od Kanta.

Latentis | 2016-09-09
Przeczytana: 08 września 2016

Krytyka czystego rozumu jest dziełem niełatwym w lekturze. Składa się ona z - by tak rzec - nierównych części. Niektóre z nich są niezwykle drobiazgowe i rozwlekłe (np. analityka transcendentalna), inne zaś jakby pisane w ogromnych pośpiechu, w wielkim przyspieszeniu, tak że czytelnik chcąc nie chcąc dostaje przy nich intelektualnej "zadyszki" (metodologia transcendentalna). Przedmowy do dzieła zdawałyby się sugerować, że mamy tu do czynienia po prostu z kolejną próbą zbudowania całkowicie wyemancypowanej wizji racjonalistycznej zgodną z duchem Oświecenia, jednakże uważniejsza lektura zdaje się prowadzić do wniosku nieco odmiennego - Kant w tej samej mierze, w jakiej rzeczywiście tworzy filozofię racjonalną i dyskursywną, dokonuje również swego rodzaju dekonstrukcji charakterystycznych dla Oświecenia mitów, odnajdując gdzieś drugie dno w pozornie oczywistym świecie poznania. Krytyka rozumu jest zatem nie tyle ustanowieniem hegemonicznego panowania Rozumu, panowania by tak rzec...

Arczi | 2018-05-07
Przeczytana: 05 maja 2018

Krytyka czystego rozumu Kanta to z pewnością jedno z najbardziej przełomowych dzieł w historii myśli ludzkiej. Filozof odwraca w nim role podmiotu i przedmiotu w procesie poznania. Przedmiot nie czeka już sobie elegancko aż go poznamy, to my poznając wytwarzamy sobie przedmiot. Warunki możliwość poznania nie tkwią więc w przedmiocie, ale w podmiocie, a analizując samo poznanie możemy te warunki odkryć, i użyć ich jako podstawy nowej metafizyki.

Mimo, że dziełu Kanta daleko jest do atrakcyjności pod względem formy, to nadal jest czytane i komentowane. Konsekwencje filozoficzne treści w nim zawartych są przeogromne i dały podstawy całkiem nowemu nurtowi filozoficznemu: filozofii transcendentalnej. Pomimo więc kiepskiego stylu, powtórzeń i dłużyzn, Krytyka czystego rozumu jest obowiązkową pozycją na filozoficznej mapie. Droga jest długa i żmudna, ale na końcu czeka skarb.

krypt | 2014-05-16
Przeczytana: 2009 rok

jedna z niewielu genialnych pozycji zachodniej filozofii. kant geniuszem zdaje się nie był, ale udało mu się stworzyć arcydzieło. scholastyczna forma wykładu jest typowa dla czasów powstania oraz treści, ale to nie powód, by zniechęcać się do lektury. obserwacje Kanta są przełomowe, warto się nad nimi dłużej zastanowić i przeanalizować ich implikacje dla naszego współczesnego życia oraz serwowanych zewsząd gotowych zestawów światopoglądowych.

| 2012-09-22
Przeczytana: 2010 rok

Gdy Ingarden tłumaczył Kanta, to z pewnością musiał wiedzieć, że grozi mu pułapka zaplątania się w skomplikowane pojęcia, antynomie kantowskie, paradoksy, czy wiele innych zawiłości logicznych. Jednak walkę zakończył zwycięsko. Kant jest jaki jest. Dla mnie ta książka była jedną, gigantyczną antynomią. Próbą przedstawienia wzajemnych sprzeczności i wykluczeń. Kant podawał dowody na coś, a zaraz poszukiwał kontrargumentów. Po co to robił? Bo działał rozumem, czyli racjonalnie. Oprócz tego - w środku znajduje się wiele głębokich przemyśleń ontologicznych, chociaż można zarzucić, że ontologię Kant ostatecznie zdewastował. Niewątpliwie książka jest podstawową pozycją dla wielu intelektualistów, a z pewnością każda osoba o otwartym umyśle ma tutaj szansę na naprawdę solidny trening krytyczny....

Ulotne | 2015-10-22

Klasyka, którą każdy miłośnik filozofii powinien przeczytać, lecz muszę przyznać, że spodziewałem się czegoś więcej. Kant dochodzi swoimi wywodami do granic poznania i udowadnia tym samym, jak niewielka, choć rozmaita, jest epistemologiczna kraina dostępna ludzkiej myśli.

Większą trudność niż samo zrozumienie sensu stanowi tutaj niestety zagmatwany język, zdania przedziwnej konstrukcji, jakby specjalnie wyprowadzające czytelnika w pole. Ma to swój urok, ale wymaga skupienia.

Odradzam wydanie od Hachette - ładne, niestety z masą błędów.

Aniela_Rose | 2015-08-24

Książka nie dla wszystkich, trudny język oraz trzeba znać trochę filozoficznych pojęć, by ją zrozumieć. Lektura na studiach filozofii i zmora nie jednego studenta :) Warto przez nią przebrnąć, chociażby przez jej fragment. Wpływy Kanta na kolejnych Myślicieli potwierdzają, że Jego słowa kipią od prawd i inspiracji do myślenia.