Krytyka czystego rozumu

Kritik der reinen Vernunft
83-88524-13-5
filozofia i etyka
ravenstag

Ze wstępu tłumacza: (...) Nie czuję się upoważniony do tego, by wypowiedzieć tu jakąkolwiek opinię moją o prawdziwości lub fałszywości poszczególnych twierdzeń lub całokształtu poglądów zawartych w Krytyce czystego rozumu. Ale to może wolno mi stwierdzić, że pojawienie się jej i jej istnienie w nowożytnej filozofii europejskiej stało się na tyle ważnym faktem historycznym, iż bezpośrednie...

Ze wstępu tłumacza:
(...) Nie czuję się upoważniony do tego, by wypowiedzieć tu jakąkolwiek opinię moją o prawdziwości lub fałszywości poszczególnych twierdzeń lub całokształtu poglądów zawartych w Krytyce czystego rozumu. Ale to może wolno mi stwierdzić, że pojawienie się jej i jej istnienie w nowożytnej filozofii europejskiej stało się na tyle ważnym faktem historycznym, iż bezpośrednie zetknięcie się i przetrawienie poglądów zawartych w Krytyce jest niezbędne dla każdego, kto chce owocnie i odpowiedzialnie pracować nad zagadnieniami współczesnej teorii poznania i teorii świata, nie mówiąc już o historykach filozofii.

Za pierwszym razem nic nie zrozumiesz, za drugim będziesz mieć mroczne pojęcie, za trzecim uchwycisz trochę, za czwartym razem zrozumiesz trochę więcej, by znaleźć się wśród tych, co nie rozumieją nic.
A tak na poważnie to książka ta jest podstawową lekturą dla miłośników mądrości, pozwala bowiem zrozumieć, że świat nie jest "przeźroczysty", ale że to właśnie my, ludzie, narzucamy na świat swoje kategorie, w wydaniu Kanta - kategorie intelektu i czyste formy naoczności, za pomocą których możemy go poznać. Ale nie poznać zupełnie, bowiem istnieje sfera niepoznawalna dla człowieka, sfera rzeczy samych w sobie, które poznane być nigdy nie mogą dla tych, co poważnie traktują filozofię transcendentalną, a więc taką filozofię, która określa i wyznacza warunki poznania ludzkiego czy - jak chcą niektórzy - nauki, dla której wzór naukowości, niepodważalnej wówczas i uważanej za pewnik, stanowiła mechanika klasyczna Newtona.
Nie oznacza to jednak, że pozostaje nam strzelić sobie w głowę...

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Z archiwum P, Przeczytane

Jedna z kilku najważniejszych książek w dziejach ludzkości. Kant zamknął raz na zawsze filozoficzny "magiel", skończyło się ględzenie o niczym. Zaczęła się twarda, konkretna praca nad poznaniem świata. W filozofii jest tak, że zazwyczaj brakuje odwagi. Są filozofowie, którzy dopasowują świat do tezy, bo inaczej mieliby luki w systemach, coś by się sypało. Było tylko kilku, których głód prawdy i odwaga przeważały lęk. Kant taki bywał, ale w "Krytyce" miał przebłysk czystego geniuszu. Warto to przeczytać kilka razy, a i tak będzie się wracać do końca życia.

Sillie | 2013-05-15

Książka, która w wielkiej mierze ugruntowała moje rozumowanie w większości wymyślonych przez ludzi kategoriach. Otworzyła mi oczy na rzeczy oczywiste z punktu widzenia wszechświata, a tym samym nielogiczne dla społeczeństw ludzkich. Książka do której się wraca. Wielkie dzieło.

krypt | 2014-05-16
Przeczytana: 2009 rok

jedna z niewielu genialnych pozycji zachodniej filozofii. kant geniuszem zdaje się nie był, ale udało mu się stworzyć arcydzieło. scholastyczna forma wykładu jest typowa dla czasów powstania oraz treści, ale to nie powód, by zniechęcać się do lektury. obserwacje Kanta są przełomowe, warto się nad nimi dłużej zastanowić i przeanalizować ich implikacje dla naszego współczesnego życia oraz serwowanych zewsząd gotowych zestawów światopoglądowych.

Naz | 2014-04-30

Rozumiem Kanta (na tyle, na ile można, nie obierając go sobie za obsesję), rozumiem jego geniusz, ale go nie polubię, nigdy, przenigdy, od początku do końca. Pisałam o nim różne prace, zdawałam z niego egzaminy, czytałam Krytykę dwa albo trzy razy. "Czysta logika jest ruiną ducha", stwierdził Saint-Exupéry, i zdanie to dobrze obrazuje, co odrzuca mnie od Kanta.

Latentis | 2016-09-09
Przeczytana: 08 września 2016

Krytyka czystego rozumu jest dziełem niełatwym w lekturze. Składa się ona z - by tak rzec - nierównych części. Niektóre z nich są niezwykle drobiazgowe i rozwlekłe (np. analityka transcendentalna), inne zaś jakby pisane w ogromnych pośpiechu, w wielkim przyspieszeniu, tak że czytelnik chcąc nie chcąc dostaje przy nich intelektualnej "zadyszki" (metodologia transcendentalna). Przedmowy do dzieła zdawałyby się sugerować, że mamy tu do czynienia po prostu z kolejną próbą zbudowania całkowicie wyemancypowanej wizji racjonalistycznej zgodną z duchem Oświecenia, jednakże uważniejsza lektura zdaje się prowadzić do wniosku nieco odmiennego - Kant w tej samej mierze, w jakiej rzeczywiście tworzy filozofię racjonalną i dyskursywną, dokonuje również swego rodzaju dekonstrukcji charakterystycznych dla Oświecenia mitów, odnajdując gdzieś drugie dno w pozornie oczywistym świecie poznania. Krytyka rozumu jest zatem nie tyle ustanowieniem hegemonicznego panowania Rozumu, panowania by tak rzec...

| 2012-09-22
Przeczytana: 2010 rok

Gdy Ingarden tłumaczył Kanta, to z pewnością musiał wiedzieć, że grozi mu pułapka zaplątania się w skomplikowane pojęcia, antynomie kantowskie, paradoksy, czy wiele innych zawiłości logicznych. Jednak walkę zakończył zwycięsko. Kant jest jaki jest. Dla mnie ta książka była jedną, gigantyczną antynomią. Próbą przedstawienia wzajemnych sprzeczności i wykluczeń. Kant podawał dowody na coś, a zaraz poszukiwał kontrargumentów. Po co to robił? Bo działał rozumem, czyli racjonalnie. Oprócz tego - w środku znajduje się wiele głębokich przemyśleń ontologicznych, chociaż można zarzucić, że ontologię Kant ostatecznie zdewastował. Niewątpliwie książka jest podstawową pozycją dla wielu intelektualistów, a z pewnością każda osoba o otwartym umyśle ma tutaj szansę na naprawdę solidny trening krytyczny....

Ulotne | 2015-10-22

Klasyka, którą każdy miłośnik filozofii powinien przeczytać, lecz muszę przyznać, że spodziewałem się czegoś więcej. Kant dochodzi swoimi wywodami do granic poznania i udowadnia tym samym, jak niewielka, choć rozmaita, jest epistemologiczna kraina dostępna ludzkiej myśli.

Większą trudność niż samo zrozumienie sensu stanowi tutaj niestety zagmatwany język, zdania przedziwnej konstrukcji, jakby specjalnie wyprowadzające czytelnika w pole. Ma to swój urok, ale wymaga skupienia.

Odradzam wydanie od Hachette - ładne, niestety z masą błędów.

natalis | 2010-09-05
Przeczytana: 2008 rok

Czyta się ciężko i wymaga wysiłku intelektualnego. W żadnym wypadku nie jest to lektura do poduszki. Jest jednak niezwykle inspirująca. Potrafi byc intelektualną ucztą.

Andrzej | 2012-01-19
Przeczytana: 31 sierpnia 2010

Jedyna "wada" to kłopotliwy język, ale po jakimś czasie można się z nim oswoić. Pozycja absolutnie konieczna dla każdego, kto na poważnie interesuje się filozofią.