Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Złote lektury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: RTW
King Arthur and His Knights of the Round Table
DaiHelsing

Nieśmiertelna legenda o królu Arturze, pełna wielkich czynów, tajemnic i czarów. Książka ta to klasyczna wersja opowieści arturiańskich. Wspaniała epopeja od narodzin Artura i historii miecza do poszukiwania Świętego Graala i ostatniej bitwy. Walce dobra ze złem towarzyszą tajemniczość i emocje.

źródło opisu: [nieznane]

Patrycja | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

To, co jest niesamowite w tym zbiorze opowiadań to to, że się w ogóle nie zestarzał i można w ogóle nie zauważyć ile czasu upłynęło od jego premiery. Wiele powieści, które miałam ostatnio okazję przeczytać opowiadało głównie o wyczynach Artura pomijając większość "misji" jego dzielnych rycerzy, czego tutaj nie brakuje. Świetna pozycja jeśli brakuje nam czasu na czytanie i chcemy spędzić miło kilka(naście) wieczorów w świecie dam i dzielnych rycerzy.

Mariusz Miszke | 2019-02-21

Roger Lancelyn Green był jednym z bodajże ostatnich przedstawicieli tradycyjnej kultury brytyjskiej. Należał- podobnie, jak J.R.R. Tolkien i Lewis Carroll- do literackiej grupy dyskusyjnej "Inklings" skupiającej studentów Oxfordu, fascynujących się literaturą fantasy i tradycyjną literaturą staroangielską. Motywacją do reinterpretacji "Króla Artura"- jak twierdzi Green- było przekonanie, że Każde czasy powinny mieć swoje Opowieści Arturiańskie, oczywiście zachowując przy tym rdzeń oraz ducha.

Konstrukcja "Króla Artura i rycerzy okrągłego stołu" jest stosunkowo prosta i właściwie tradycyjna: książka dzieli się na 4 księgi- każda z nich odpowiada jednemu etapowi historii Logresu (czyli królestwu króla Artura): Pierwsza na tym, jak Artur został królem i w jaki sposób zjednoczył Brytanię oraz wypędził Sasów. Druga księga opowiada o formowaniu się Logresu oraz przygodach rycerzy Okrągłego Stołu. Trzecia zwiastuje zmierzch wielkości Logresu, ale jednocześnie opowiada o przygodach...

Hon_kara_no_kokoro | 2019-02-16

Król Artur i rycerze okrągłego stołu to książka opowiadająca o niesamowitym świecie magii, przygód, rycerskości.
Jak dla mnie jest to jedna z najlepszych książek jakie czytałam (wiem często to piszę) , ale kiedy człowiek ma już dosyć tych całych romansów itd to ta pozycja stanowi idealną odskocznie. Książkę czyta się szybko (Co prawda język jest cięższy, ale to nie przeszkadza), świat opisany w literaturze tylko zachęca do dalszej lektury. Po tę książkę sięgnę ponownie i polecam z czystym sumieniem. Ocena 10/10.

Ervisha | 2019-02-15
Przeczytana: 03 lutego 2019

Książka powstała w oparciu o romanse Morte d'Arthur Thomasa Malory’ego. Język jakim została napisana jest przystępny i zarazem archaiczny co sprawia, że lektura wymaga skupienia. Dla jednych będzie to wadą a dla innych niekoniecznie. Osobiście cieszę się, że wszystkie legendy choć w ułagodzonej wersji zachowały swój pierwotny wydźwięk i klimat - tłumacz na siłę nie próbował ich uwspółcześnić. Dzięki temu od razu skojarzyły się z dawnymi legendami i opowieściami.

Green oferuje nam okrojoną i pobieżną wersję mitów arturiańskich dostosowaną do młodych czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z tymi historiami. Napisaną tak aby im je przybliżyć, zaciekawić a także zachęcić do poszukiwania innych informacji z tym związanych. Autor umieścił jego zdaniem najważniejsze wątki z życia Artura, niektóre - jego zdaniem zbędne pomijając.

Jakby nie było książkę uważam za ciekawą - taką z której mimo ogólników, kiedy nie jest się obeznanym z tematem, można dość sporo się dowiedzieć a...

dasio72 | 2019-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ponownie
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Po raz pierwszy przeczytałem tę powieść mając jakieś 13-14 lat i wpadłem po uszy. Byłem zachwycony dzielnymi rycerzami ratującymi damy z opresji,epickimi potyczkami czy poszukiwaniem Świętego Graala. Pamiętam dokładnie przepiękne wydanie "Naszej Księgarni" z cudnymi ilustracjami pana Zbigniewa Rychlickiego.
Król Artur, Lancelot, Galahad, Gawein, Parcival zawładnęli moją wyobraźnią na długie lata.
Powrót po trzech dekadach do młodzieńczej lektury okazał się jednak rozczarowaniem. Zbiór legend arturiańskich napisanych przez Lancelyna Greena jest niestety lekturą dla młodego czytelnika. Zbyt szybko i pobieżnie spisane są wszystkie legendy dotyczące dzielnych Rycerzy Okrągłego Stołu. Wszystko jest niestety płaściutkie i czarno- białe.
No cóż, do niektórych książek nie powinno się wracać po latach.

Czytelnikom szukającym innych lektur dotykających legendy Króla Artura polecam doskonałą "Trylogię Arturiańską" Bernarda Cornwella.

MatiOti | 2019-01-27
Przeczytana: styczeń 2019

"O Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu" R. L. Greena to książka warta polecenia tym, którzy chcą zgłębić świat arturiańskich legend. A ponieważ dotąd znałem tylko "Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu" U. Waldo Cutlera, które mocno oparte było na "Le Morte Darthur" Thomasa Malory'ego, więc postanowiłem zapoznać się z wersją Greena, czytając ją symultanicznie do wersji Cutlera.

Tak poczynione porównanie wychodzi mocno na plus dla Greena, ponieważ zespolił on opowiadania tak, że mają ciąg fabularny i nie ma takiego rwania historii, jaka była u Cutlera. Bardziej rozbudowane są wątki rycerzy, pojawiają się dodatkowe historie jak np. Geranta i Enidy, Gawena i pani Ragnell (inne pochodzenie Parsiwala) czy Gawena i Zielongo Rycerza. Bardziej rozbudowane są także wątki z Nimue oraz jest więcej wiarygodnych wyjaśnień relacji między Lancelotem a Ginewrą i Eleną (a w zasadzie dwoma Elenami i pochodzeniem Galahada, który u Cutlera pojawia się po prostu znienacka). U Greena pojawia się...

Mecha_Kulturacja | 2019-01-23

Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu to zbiór pięknych, klasycznych opowieści o bohaterskich rycerzach, czarodziejach i niezapomnianych przygodach. Nakreślone z epickim rozmachem, napisane prostym językiem, dostosowane także do młodszych czytelników wprowadzenie w mityczny świat arturiańskich legend. Mimo, że są to historie przez wielu dobrze znane, to jednak warto zapoznać się z punktem widzenia człowieka, którego twórczość miała wpływ na wielu współczesnych pisarzy, w tym na samego Neila Gaimana. To powinna być najlepsza rekomendacja.

jarr74 | 2019-01-10
Przeczytana: 2019 rok

Wydaje się że o Królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu i w ogóle całym micie arturiańskim powiedziano i napisano już wszystko. Powstały opasłe tomiska historycznych opracowań, setki, mniej lub bardziej udanych, powieści i opowiadań, filmy dokumentalne, fabularne, seriale itd.

Niezmiennie od ponad 1400 lat przyciąga wszelkiej maści badaczy, historyków amatorów, pisarzy, publicystów. Wciąż fascynuje ową niezgłębioną tajemnicą, niepowtarzalnym, magicznym klimatem i aurą. A przecież nie ma nawet zgodności co do tego, czy ktoś taki jak Artur w ogóle istniał, czy był Brytem, czy może jednym z pozostałych na wyspie rzymskich dowódców, gdzie znajdował się osławiony zamek Camelot itd.

Jak by jednak nie było, legenda ta zawładnęła umysłami ludzi na całe wieki. Możemy nie pamiętać jak nazywali się mitologiczni herosi, greccy czy rzymscy, słynny koń Aleksandra Macedońskiego, czy miecz opiewanego w pieśniach Rolanda, ale z całą pewnością każdy z nas wie doskonale kim był Artur, Merlin,...

Adriana | 2019-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2019

www.ujrzecslowa.pl

Każdy z nas słyszał o Królu Arturze, jednak czy ktokolwiek z was sięgnął po książkę? Dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka mamy taką możliwość i zaczynając od samej oprawy, aż ciarki po plecach przechodzą, bo jest tak świetnie dobrana kolorystycznie, a do tego wydana w twardej oprawie! Czego chcieć więcej?

Książka jest podzielona na cztery rozdziały, pierwszy opowiada jak Artur został królem, następnie przechodzimy do opowieści o rycerzach okrągłego stołu, by dążyć do poszukiwania świętego Graala i kończąc na ostatniej bitwie. Nie mogę zapomnieć również o spisie postaci na samym końcu, który ujął moje czytelnicze serce, ponieważ w takich powieściach, aż wstyd byłoby nie wykorzystać takiego dodatku. No i rysunki, również dodają efektu bardzo dopracowanej powieści.

Pierwsza księga wprowadza nas w język pozycji, w końcu pierwotne wydanie miało swoją premierę ponad 60 lat temu. Nie jest on najłatwiejszy do przetrawienia, to fakt, jednak powolnymi kroczkami jesteśmy w...

Snieznooka | 2019-01-03

„Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu” Rogera Lancelyna Greena nie jest zupełną nowością na rynku wydawniczym, ale wznowieniem, jego premiera miała miejsce w 1953 roku. Co sprawia, że warto zapoznać się z tą pozycją? Oprócz eleganckiego i dopracowanego wydania otrzymujemy historię, którą przekazywały nam mamy, czy też fantastyczne filmy, a nawet baśnie o mieczu, którego nie można było wyciągnąć z kamienia.
Roger Green nie jest może tak sławny, jak oksfordzcy profesorowie C.S. Lewis i J. R. R Tolkien, jednak jest bardzo ważną ikoną w anglistyce. Jest jednym z głównych miłośników kultury angielskiej i starożytnych mitów, inspirując takie znakomitości, jak na przykład Neil Gaiman.
Nie spodziewajcie się tutaj odkrywczych nowości, Green skupił się na tym, aby prosto i w jednym spójnym miejscu przedstawić legendy arturiańskie przeznaczone dla młodych czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z tymi historiami. Co w niej odnajdziemy? Czego możemy się spodziewać? Jakie postacie...