Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Złote lektury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: RTW
King Arthur and His Knights of the Round Table
83-87974-25-0
historyczna
DaiHelsing

Nieśmiertelna legenda o królu Arturze, pełna wielkich czynów, tajemnic i czarów. Książka ta to klasyczna wersja opowieści arturiańskich. Wspaniała epopeja od narodzin Artura i historii miecza do poszukiwania Świętego Graala i ostatniej bitwy. Walce dobra ze złem towarzyszą tajemniczość i emocje.

chrispu | 2014-11-16
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Książka, w której zawarto prawie wszystkie mity i legendy związane z postacią króla Artura i jego rycerzy. Wszystkie te opowieści są uporządkowane chronologicznie i połączone w tematyczne trzy rozdziały. Jeśli ktoś jest "wdrożony" w tematykę rycerską i specyficzny język narracji to czytanie tej książki nie powinno stanowić problemu. No, może momentami - mnie zdarzało się, że nie bardzo wiedziałem skąd dana postać się wzięła i jaki ma związek z poprzednią opowieścią. ale tak to jest jak książka to zlepek różnych legend, których spoiwem jest tylko jedna postać - w tym przypadku król Artur.
W każdym razie, niezła książka dzięki której można pogłębić swoją wiedzę w tematyce "arturiańskiej" do której często odwołują się filmowcy (nazewnictwo, legendy itp).
Niestety to wydanie, które posiadam (1980 rok) było nie dość że klejone i to jeszcze drukowane na zbyt grubym papierze, więc szybko został z niego tylko zbiorek luźnych kartek. Konieczna była interwencja...

Shimik | 2016-06-15

Chyba od zawsze lubiłem historie o królu Arturze i jego rycerzach. Z przyjemnością sięgam po każdą publikację z tym związaną. Postacią, której najbardziej nie lubię co ciekawe jest Lancelot. Teoretycznie wzór wszystkich cnót rycerskich, ale zarazem przyczyna upadku królestwa. Gdyby nie jego romans z Ginewrą wszystko byłoby wręcz idylliczne. Myślę, że dlatego właśnie została wprowadzona ta postać. Nawet Mordred nie wzbudza we mnie tak negatywnych emocji. Ginewra też nie jest według mnie dobra, ale nie aż tak. Za to postaciami jakie najbardziej lubię jest Gawain, Parsifal, Galahad oraz oczywiście Artur. Według mnie to właśnie oni przedstawiają najwięcej cnót rycerskich. Pozostali rycerze w zasadzie też są w porządku, ale o nich nie jest już za dużo mówione, dlatego wybieram tamtych rycerzy. Ta historia o królu Arturze jest najbardziej znana, nie ma w niej udziwniania. Jest to piękna historia o tworzeniu wspaniałego królestwa i o tym jak się ono rozpadło za sprawą zakazanej miłości.

kris81CK | 2013-03-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Wersja legend arturiańskich przedstawiona w tej książce jest zbyt "kościółkowa" (brak wzmianki o kazirodczym związku Artura z Morganą, większość ważniejszych wydarzeń dzieje się w święta kościelne itp.). Zastanawiająca mnie także realność opisanej współpracy oficjeli kościelnych z czarownikami (poganami) w czasach średniowiecza (opisane spotkanie Merlina i biskupa w momencie pojawienia się miecza w kowadle). Wersja legend praktycznie pozbawiona wpływów celtyckich.

Luelle | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Nieśmiertelna legenda o Królu Arturze i jego najlepszych i najsłynniejszych rycerzach. Piękna historia o szlachetności, odwadze, honorze, ale też i o zdradzieckiej magii i nienawiści.

Alannada | 2016-12-06

Nikt nie może powiedzieć, że mity arturiańskie nie miały wpływu na kulturę Europy. Wciąż, po tak wielu latach, działają one na wyobraźnię wielu osób. Opowieści o poszczególnych rycerzach, o poszukiwaniu Świętego Graala, o honorze rycerskim i o pięknych damach w potrzebie - to mamy w głowach, gdy słyszymy o królu Arturze i jego słynnym meblu.
Książka ta opowiada o życiu i czynach tego legendarnego władcy. Zaczyna się kawałek przed jego narodzinami, gdy jego ojcie Uther postanowił, że pomoże ukochanej kobiecie owdowieć, żeby mogła za niego wyjść za mąż. Palce - i koniec brody - maczał w tym Merlin, tak samo jak w wielu innych sprawach dotyczących ludów zamieszkujących Brytanię.
Wziął on syna Uthera i ukrył dziecko na wiele lat, zapewne ratując życie nieletniego następcy tronu. Później powrócił, by zaprezentować rycerzom i biskupowi instalację pod tytułem „Miecz w kamieniu i kowadle”. Instalacja cieszyła się sporym zainteresowaniem stanu rycerskiego, bo jej rozbiórka na części...

sarciaaaxd | 2011-07-28
Przeczytana: maj 2011

Moja lektura licealna. Cięko mi było sie z nią zabrać jak zwykle za lektury, ale przybliżyłam tym sposobem wiedzę z średniowiecznego świata :)

Dominika Kowalska | 2015-02-11

Uwielbiam legendy, mity, stare historie... ten świat jest dla mnie. Książka bardzo religijnie napisana, ale nie przeszkadza mi to. Historie rycerzy, dam, potyczki, pojedynki, turnieje... zabiera mnie ta książka w inny świat. Świat do jakiego chętnie bym chciała należeć.

Morana | 2011-12-14

Pamiętam jak musiałam ją przeczytać w podstawówce, ze względu na jakiś konkurs. Nie podobała mi się, ale kto wie? Może znowu sięgnę po tą książkę i się do niej przekonam?

basia | 2013-03-21

Książka typowo historyczna . Bardzo podobały mi się losy króla Artura i innych. Ciekawa, ale niestety wiele w niej zabjania

Graczkaktóragra | 2014-06-13

Dobrze napisana powieść bazująca na legendach arturiańskich.