Kleopatra. Ostatnia królowa starożytnego Egiptu

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
830513394X
historyczna

życie Kleopatry trwało zaledwie 39 lat, ale było tak burzliwe i pełne sensacyjnych wydarzeń, że egipska królowa jest po dziś dzień postacią budzącą emocje. Jej związki z Cezarem i Antoniuszem oraz tragiczna śmierć nie przestają inspirować pisarzy, malarzy i filmowców.

Książka prof. Łukaszewicza jest wyjątkowo udaną biografią słynnej Kleopatry. Autor - znakomity znawca dziejów Egiptu greckiego i rzymskiego - przedstawia w niej życie królowej na bardzo szerokim tle historycznym. Przedstawia specyfikę jej królestwa, sytuację polityczną w świecie hellenistycznym i w Rzymie, ale także pozwala dostrzec życie zwykłych szarych ludzi. Zainteresowania Autora nieraz kierują też narrację na zagadnienia archeologiczne i papirologiczne (tu m.in. stosunkowo nowa informacja o znalezieniu papirusu podpisanego ręką Kleopatry). Opis wydarzeń wiąże się z analizą niektórych zagadnień z życia królowej (np. kwestia podróży z Cezarem w dół Nilu, problem jej śmierci). Książka ma sporo przypisów do literatury naukowej, niemniej oparta jest głównie o bardzo szerokie spektrum tekstów antycznych, zarówno rzymskich jak i greckich (nieraz w przekładzie samego Autora). Źródła te pokazują zagadnienia z wielu punktów widzenia, co sprawia, że obraz głównej bohaterki jest możliwie...

Monika | 2012-12-16

Książka ta nie jest fikcyjną historią o Kleopatrze. Zawiera natomiast wiele interesujących faktów historycznych na temat życia najsłynniejszej królowej Egiptu.
Adresowana do ludzi, których fascynują minione epoki, odkrywanie ich tajemnic oraz poszerzanie swojej wiedzy w tym zakresie.

Ewelka87 | 2013-06-14

Książka bardzo dobra, polecam.

beardandbooks | 2018-06-28
grumpy_rabbit | 2016-05-08