Pan Mani

Wydawnictwo: Cyklady
Mar Manni
978-83-60279-33-5
Kotkolot

Hagar przyjeżdża do kibucu, żeby opowiedzieć matce o niezwykłym spotkaniu, jakie przeżyła w Jerozolimie. Miała przekazać wiadomość od swojego chłopaka jego ojcu - panu Maniemu. Nie mogąc jednak dodzwonić się pod wskazany adres, postanowiła sama sprawdzić, co się tam dzieje. I wtedy ogarnęło ją dziwne uczucie, jakby trafiła przypadkiem na plan filmowy, jakby wdarła się w historię cudzego życia...

Pan Mani to wielowątkowa powieść obyczajowa, przedstawiająca dzieje żydowskiej rodziny na przestrzeni dwustu lat. Tłem wydarzeń jest głównie Jerozolima, miasto-legenda przechodzące z rąk do rąk, z upływem lat zmieniające oblicze i charakter podobnie jak bohaterowie powieści. Autor prowadzi czytelnika pod prąd czasu, przez kolejne ogniwa łańcucha pokoleń, nad którymi ciąży mroczne fatum z dalekiej przeszłości.

„New York Times" przyznał Panu Maniemu tytuł książki roku, a „Publishers Weekly" umieścił go na liście 50 najlepszych książek 1992 roku. Powieść otrzymała ponadto nagrody National Jewish Book Award oraz Israeli Literature Prize.

BuchBuch | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Każda z pięciu rozmów jakie toczone są w książce ma tylko pojedynczego mówcę. Osoba z którą prowadzony jest dialog, za każdym razem posiada odautorski dopisek, iż „jej / jego wypowiedzi pominięto w poniższej rozmowie”. Wyborne rozwiązanie dla odświeżenia formuły literackiej, a przy tym biegle wykonane. Pan Mani to niezwykła książka. Przyciągająca historia rodziny, choć może bardziej męskich potomków i protoplastów rodu Mani frapuje i ciekawi. Przypowieść familijna przeplata się wciąż z dziejami Jerozolimy, jako miasta zagadki, przygody, różnorodności i podziałów. Wartki, żywotny język, nacechowany przenikliwymi emocjami (w końcu to zawsze rozmowa, choć jednokierunkowa) również daje satysfakcję odbiorcy.

Kotkolot | 2010-07-19

Fascynująca podróż: wraz z kolejnymi pokoleniami rodziny Manich cofamy się w czasie, poznając historię rodziny sefardyjskich Żydów.

książek: 1953
Justyna | 2017-09-15