Niedokończony rozrachunek

Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Wydawnictwo: Sic!
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A Moral Reckoning. The role of the Catholic Church in the Holocaust and its unfulfilled duty of repair
historia

Goldhagen, autor głośnych Gorliwych katów Hitlera, podejmuje dociekliwe śledztwo w sprawie udziału Kościoła katolickiego w Holokauście. Dyskusję skupioną dotąd na osobie Piusa XII przekształca w od dawna oczekiwane bezkompromisowe dochodzenie na temat działalności Kościoła w całej Europie, w tym w Polsce (sprawa Jedwabnego). Dowodzi, że współodpowiedzialność Kościoła i jego papieża za prześladowania Żydów sięga o wiele głębiej, niż wcześniej sądziliśmy. Hierarchowie byli w pełni świadomi prześladowań. Nie mówili o tym głośno i nie wzywali do oporu. Zamiast tego często prześladowania te popierali. Niektórzy duchowni nawet osobiście uczestniczyli w masowych mordach.

Autor przedstawia także plan oceny moralnej Kościoła i kleru jako współwinnych Zagładzie – oceny opartej na standardach etycznych, jakie w naszym kręgu kulturowym powszechnie uznaje się za obowiązujące. Wiele uwagi poświęca pojęciu zadośćuczynienia i pokazuje, że Kościół nie chce uznać tego ciążącego na nim, zgodnie z jego własnym nauczaniem, obowiązku. Goldhagen analizuje stosowane przez Kościół taktyki służące uchylaniu się od obowiązku zadośćuczynienia i wylicza, co Kościół musi zrobić, aby naprawić krzywdę, jaką wyrządził Żydom, oraz uzdrowić się moralnie (postuluje m.in. niezbędne zmiany w ewangeliach).

Znakomicie udokumentowany i przemyślany, Niedokończony rozrachunek jest książką przełomową w swojej dziedzinie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/

eli | 2011-07-28

Nie wiem czy uda mi się czytanie skończyć. Treść jest jak przeprowadzany proces, osąd, wyrok...i jest wiele spraw, co do których pojmowanie i mój brak wiedzy, czyni mnie niedojrzałą do przedstawienia opinii.

Vovoka | 2016-10-13
żabot | 2013-05-15