Mumia

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Cykl: Rizzoli/Isles (tom 7)
Wydawnictwo: Albatros
The Keepsake / Keeping the Dead
978-83-7659-208-4
Tess, Gerritsen, medycyna
Ag2S

Kolejna, długo oczekiwana powieść z bohaterkami znanymi między innymi z Autopsji, czy Klubu Mefista, znakomitych thrillerów medycznych niekwestionowanej królowej gatunku, Tess Gerritsen. Znaleziona w magazynach bostońskiego Crispin Muzeum mumia okazuje się nie być starożytnym artefaktem. W nodze tajemniczej Pani X tkwi jak najbardziej współczesna kula… Sprawę prowadzą lekarka sądowa Maura Isles i detektyw Jane Rizzoli. Szybko okazuje się, że podziemia Crispin kryją więcej tajemnic – między innymi spreparowaną na indiańską modłę głowę kolejnej ofiary. Zatrudniona w muzeum egiptolożka, doktor Josephine Pucillo, zaczyna otrzymywać listy z pogróżkami, a w jej samochodzie pojawiają się spreparowane zwłoki młodej kobiety. Policja zyskuje pewność, że ma do czynienia z seryjnym zabójcą. W trakcie śledztwa okazuje się, że Pani X była studentką archeologii, która zaginęła na wykopaliskach wiele lat temu. Trop prowadzi do syna znanego milionera i wielbiciela starożytności… Nim jednak Rizzoli zdąży zagłębić się w sprawę, doktor Pucillo znika bez śladu. Policja ma niewiele czasu, by ocalić ją z rąk zabójcy.

Paco | 2016-10-15
Na półkach: Przeczytane, Tess GERRITSEN
Przeczytana: 15 października 2016

Się Tessisko rozpisało. Rozpasało. Rozwiązało.
Przędło, przędło wcale cienko.
I zagięłaś mnie Tessienko. Wystawimy Ci ocenko.
Nie ma zmiłuj. To już kryminalna Bundesliga.
Nie tyle za sprawą mumii, co zręczności strzału z volleya.
Trafiasz dziewczyno w okienko, kiedy chcesz i jak chcesz.
Pytasz się nawet, w który róg mi przyłożyć, a ja i tak rzucam się w przeciwny. Nie żonglujesz składem. W ataku dwie murowane anielice. Władczyni godzin ostatnich i caryca zmysłu siódmego. W obronie rasowy dżentelmen. Ładny podobno nawet. Przeciwny skład tworzą upiór i strzyga. Ich trener, Pan Rzeźnik ma team wiekowy. Sprzed 2 tys. lat. A jest o co grać. Puchar fundują egipskie boginie. Ich nadobność okiem męskim potwierdzona. A kibić i włos czarny, jak magnes...dech zapiera. I przyciąga. Psychopatów. Dla sztuki mordujących.
Pierwszy gwizdek.
Prędziutko na trybuny.
Będzie na co popatrzeć.

Roman Dłużniewski | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Jednak czytanie książek Tess Gerritsen pod rząd nie było dobrym pomysłem. Przyznam, że momentami czułem lekkie znużenie przeplatane z pewną irytacją.
Całość wydaje mi się zbyt udziwniona a zakończenie to melodramat z niby dramatyczną końcówką. Jane znów ingeruje w życie przyjaciół i choć ma dobre intencje, nie zawsze powinna wtrącać się aż tak dalece. Niewątpliwą zaletą powieści jest mnóstwo pobocznych informacji na temat mumifikowania zmarłych.
Polecam, ale sam robię przerwę w czytaniu Tess i sięgam po "Kredziarza"

A swoją drogą sprawa DNA w zakończeniu nie trzyma się kupy.

Piotr | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Kolejna książka mojej ulubionej pisarki, którą wręcz czczę za jej oddanie w kierunku literatury. Sam nie przepadam za kryminałami, ale Gerritsen potrafi namieszać w mojej głowie, a ja nie wiem w jakim świecie żyję. Póki co, jest jedyną pisarką, której się to udaje, ale nigdy nie wiadomo, co będzie dalej.

Do "Mumii" podszedłem" z dużym zainteresowaniem i wielkimi oczekiwaniami, skrojonymi na miarę autorki. Mumie, muzea starożytnych wykopalisk, tajemnice i Egipt. Mieszanka nie mogła być nudna. A jednak tym razem Tess mnie ciut rozczarowała, ale tylko w niektórych rozdziałach. Ogólnie "Mumia" to ciekawa historia, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, autorka tradycyjnie potrafi zbudować napięcie, ale wiem, że stać ją na więcej, o wiele więcej. Tutaj objętościowo jedna trzecia książki napisana jest jakby słabsza. Mam wrażenie, że książkę napisały dwie osoby. A szkoda...Oczywiście wybaczam szacownej pisarce, gdyż jak pisałem to królowa w moim rankingu i nikt jej nie przebije.

...

Kiwi_Agnik | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Archeologia i mumie to mało ciekawa materia - jak dla mnie - ale pani Tess potrafi zaciekawić, nawet gdy tematyka nie ciekawi.

Umiejętnie "stworzyła" intrygujący klimat i relatywnie wzbudziła moją ciekawość i zaangażowała w czytanie tak bardzo, że błyskawicznie dotarłam do ostatniej kartki.

Fabuła przemyślana i dopracowana pod każdym względem, plastyczne opisy zachowań i miejsc, oraz jak zwykle pełnokrwista Jane, dwa małe zastrzeżenia : Maury w tej części było za mało i końcówka pozbawiona większych emocji...

Fanom serii polecam, a sama niebawem sięgnę po następną część.

Aneta Wiola | 2016-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Kolejna książka Tess Gerritsen, która mnie pochłonęła prawie na całe południe. Już wcześniej czytałam powieści tej pisarki, ale jest to moja pierwsza z cyklu "Rizzoli & Isles" i nie mogę przeboleć, że tak długo przechodziłam obojętnie wobec tej świetnej pisarki.

Patolog policji Maura Isles zostaje zaproszona do obserwacji przy badaniu mumii, którą nabyła Crispsin Musem. Podczas wcześniej wymienionego badania okazuje się, że kości nie mają tysięcy lat jak sądzono, kula umieszczona w środku tajemniczej ofiary rozlewa wątpliwości. Egiptolog Josephine Pulcillo jest załamana. Z czasem pojawiają się wskazówki dotyczące jej tajemniczego życia i kolejne nieznane ofiary szaleńca z obszerną wiedzą mumifikacji.
Kim jest szaleniec, który zabija tak bestialsko kobiety? I kim jest tak naprawdę Josephine Pulcillo - piękna uczona, która oczaruje jednego z śledczych?

Obawiałam się tej powieści i to bardzo. Lubię jak w lekturze przewija się jakiś ciekawy wątek, ale starożytny Egipt do mnie nie...

Stokrotka | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Boston elektryzuje wieść dotycząca odnalezienia tajemniczej mumii w piwnicach Crispin Museum. Aby ustalić pochodzenie i wiek Pani X, naukowcy postanawiają wykonać tomografię komputerową. W badaniu ma uczestniczyć doktor Maura Isles. To, co zostaje odkryte w ciele mumii, zaskakuje i przeczy wszelkiej logice. A jest to zaledwie sam czubek góry lodowej …
„Mumia” Tess Gerritsen to już siódmy tom przygód detektyw Rizzoli i doktor Isles. W tej części bohaterki się fabularnie mijają, niewiele jest wspólnych scen. Maura wydaje się zniechęcona i rozczarowana życiem, natomiast zdeterminowana Jane prze do przodu niczym taran.
Fabuła powieści obfituje w makabryczne niespodzianki. Pojawiają się ciekawe postaci kobiece. Detektyw Barry Frost punktuje i zaskarbia sobie sympatię czytelnika. Puentując – „Mumia” to kolejna bardzo dobra część.

Mollinka_90 | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Ostatnio mam prawdziwą serię dobrych książkowych wyborów - co nie przeczytam, okazuje się być dobre! Po latach namawiań, przekonywań i zachwytów nad Tess Gerritsen, wreszcie sięgnęłam po jej powieść. Czemu się obawiałam? Przez zakwalifikowanie jej twórczości do thrillera medycznego - nienawidzę widoku krwi, czasem mam skłonność do popadania w hipochondrię, po co mi jeszcze czytanie o chorobach czy patomorfologii? Tymczasem, przynajmniej w "Mumii" szczegóły medyczne były przyswajalne i nie stanowiły bariery dla mojej wrażliwości.

"Mumia" to już siódma część serii Isles/Rizzoli. Nie przeszkadzało mi to jednak w odbiorze powieści, ponieważ szybko zorientowałam się, iż Isles to Maura Isles - lekarz sądowy, a Rizzoli to Jane Rizzoli - policyjny detektyw z wydziału zabójstw. Kobiety w tym thrillerze mają za zadanie wyjaśnienie zagadki mumii, nazwanej na potrzeby mediów Panią X. Niewiele wiadomo o jej pochodzeniu, praktycznie z dnia na dzień odnaleziono ją w jednej ze skrzyń w magazynie...

Ania | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

W TYM GATUNKU NIE MA NIKOGO LEPSZEGO!
Książka jest niesamowita,dosłownie czyta się ją jednym tchem.Początkowo akcja rozkręca się powoli,lecz stopniowo nabiera tępa,a końcówka z pewnością należy do dynamicznych.Czytelnik stopniowo poznaję elementy układanki i raczej trudno jest się cokolwiek domyślić.Początek może się trochę dłużyć lecz warto przemęczyć te kilka stron,aby potem wciągnąć się bez reszty i z zapartym tchem śledzić poczynania mordercy i detektywów.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie a autorka wywarza charakterystyczną dla thrillera medycznego atmosferę.Każdy bohater posiada ciekawy charakter,który poznajemy stopniowo. Widać że autorka dobrze przygotowała się do jej napisania gdyż zawiera wiele interesujących informacji na temat mumifikowaniu zwłok oraz o metodach wykonywania tsantsy,oprócz tego możemy znależć informacje nawiązujące do archeologii.
Polecam ją wszystkim fanom autorki oraz osobą które lubią thrillery medyczne o ciekawym pomyśle.Naprawdę warto!

Eli1605 | 2018-08-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Po książki Tess Gerritsen sięgam w ciemno. Nie wiem co musiałoby się wydarzyć, żeby taka książka mnie rozczarowała. W " Mumii" jest wszystko co lubię: wartka akcja, intrygująca fabuła, wyraziste postacie i zaskakujące zakończenie. Nie ma także nadmiernych opisów elementów mających niewielki wpływ na główny wątek. Kto lubi kryminały to polecam a sama szukam kolejnej części cyklu.

Przebudzona | 2015-09-10
Przeczytana: 09 września 2015

I tak to zakończyłam swój MARATON KSIĄŻKOWY z panią Tess Gerritsen (5 tomów pod rząd). Przyznam że nie łatwo mi się z nią rozstać (w bibliotece są wolne 3 pozostałe tomy i bardzo kuszą, ale tym razem trzeba odsapnąć i poczytać coś inszego /Musso tyle się naczekał/ ;).

Klimat muzeów, archeologii, mumii, skrywanej tożsamości, ucieczek, trochę insynuacji do nadprzyrodzonych rzeczy (kłania się "Klub Mefista" i oczywiście ten zły za którym trzeba się uganiać ;). Kogoś w końcu trzeba przyskrzynić ;).

JAKIŚ TAM MALUTKI SPOJLEREK MOŻE BYĆ ;)

Tym razem Maura króluje na początku książki - wiadomo ktoś sekcje ofiar musi przeprowadzać ;), by później zniknąć i jej miejsce zajmuje Jane, a na koniec robi a ku ku i patrzcie jeszcze żyję :P. Jak w "Klubie Mefista" Rizzoli zalazła za skórę Isles tak tutaj o dziwo wytrąciła z równowagi swoimi morałami poczciwego Frosta ;) Ja wiem Jane, że aż nie potrafisz ugryźć się w język i musisz im pomatkować, że robią źle, ale to są dorośli ludzie i jak to...