Przewodnik po powstańczej Warszawie

Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego
978-83-60142-02-8
historia
ssilence

Bohaterów Powstania Warszawskiego, ślady kul na ocalałych kamienicach i napisy na murach - opisują w Przewodniku po powstańczej Warszawie Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski. Książkę wydało Muzeum Powstania Warszawskiego przed zbliżającą się 63. rocznicą wybuchu walk Autorzy oprowadzają nas po współczesnej stolicy, w której odkrywają ocalałe ślady walk 1944 r. Robią to pieczołowicie,...

Autorzy oprowadzają nas po współczesnej stolicy, w której odkrywają ocalałe ślady walk 1944 r. Robią to pieczołowicie, dzielnica po dzielnicy, dom po domu. Dociekają, analizują, porównują, a przede wszystkim docierają do świadków - uczestników Powstania. Większość rozmów z powstańcami autorzy odbyli w latach 2004-06. Jeszcze zdążyli - dziś niektórzy z ich rozmówców już, niestety, nie żyją.

Oficjalna recenzja
dorsz książek: 435

Warszawa, która znika

Od razu da się zauważyć, że Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski mieli na „Przewodnik po powstańczej Warszawie” pomysł. Widoczna jest także konsekwencja, z jaką go realizowano. Efekt? Publikacja zdecydowanie niebanalna.

Autorzy we wstępie deklarują, że nie mają zamiaru wygłaszać własnych opinii na temat powstania, ani też skupiać się na tych już wygłoszonych. Ich celem jest udokumentowanie tego, co po wydarzeniach sprzed sześćdziesięciu ośmiu lat pozostało. Okazało się, że można jednocześnie nie gloryfikować powstania, nie nadawać mu na siłę dodatkowych znaczeń i nie próbować umniejszyć jego roli.

Udało się spojrzeć na nie obiektywnie, pokazując to, co zostało po nim we współczesnej stolicy i wspominając o tym, czego już nie ma. Udało się stworzyć opowieść o znikaniu – czasem mimowolnym, niekiedy spowodowanym bezmyślnym niszczeniem czy nieuwagą. I tak, obok zdjęć tamtej Warszawy, widzimy Warszawę dzisiejszą, która jest dowodem na to, jak wiele zaniedbano, ale też jak dużo zmieniano na lepsze.

Ślady powstania rozrzucone po warszawskich dzielnicach tworzą kolejne „rozdziały”. Pomysł niezwykle trafiony – dzięki temu „Przewodnik” może pełnić swoją rolę w sensie praktycznym i służyć do odnajdywania poszczególnych miejsc. Ale również zaprowadzić nas tam, gdzie nie mamy już szans dotrzeć.

Może być to także dobre źródło do poszukiwania dalszych informacji. Nie tyle chronologicznego zapisu wydarzeń (chociaż kalendarium zamieszczone jest na ostatnich stronach), ile tego, co w opracowaniach zazwyczaj się pomija. Anegdoty przeplatają się tutaj ze wspomnieniami powstańców i ich krewnych oraz fragmentami innych książek. Znalazło się także miejsce dla typowo przewodnikowych informacji o warszawskich obiektach, które w historii zapisały się nie tylko podczas owych kilkudziesięciu dni. Majewskiemu i Urzykowskiemu udało się zachować balans we włączaniu tych elementów do własnej narracji. Wszystko to, w połączeniu z oryginalną formą graficzną, tworzy dopracowaną całość, która w pełni zasługuje na uwagę.

Warto sięgnąć po „Przewodnik po powstańczej Warszawie”, bez względu na to, co myślimy o 1 sierpnia 1944 roku. Takiej Warszawy niedługo nie będzie.

Aleksandra Bączek

Kornelia | 2012-03-06
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2012

Świetna pozycja dla wszystkich miłośników historii, pragnących poznać dzieje powstańczej Warszawy. Z niezwykłą precyzją prezentuje ślady walk z 1944 roku, miejsca nieznane przeciętnym turystom, nie opisywane przez żaden inny przewodnik, z podziałem na dzielnice Warszawy. Mnóstwo zdjęć aktualnych, ale również archiwalnych, podkreślających dramatyzm wydarzeń wzbudzających duże emocje. Lektura skłania do powrotu do stolicy i ponownego zagłębienia się w historię, przechadzając się ulicami pamiętającymi akcję "Burza" i przelaną wówczas krew. Gorąco polecam osobom bardziej dociekliwym tą niebanalną lekturę!

Ten przewodnik ma same zalety. To profesjonalna publikacja - widać duży nakład pracy. Mnóstwo zdjęć (w tym lotniczych) - współczesnych i z okresu powstania, a także mapy. Prócz tego przystępnie napisany tekst oraz wspomnienia uczestników powstania.

Ania | 2012-11-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 28 września 2012

Pamiątki, znaki świadczące, że jeszcze całkiem nie tak dawno, sześćdziesiąt osiem lat temu, na ulicach Warszawy toczyły się walki polskich Powstańców z wrogami. Coraz bardziej zanikają wyrwy w ścianach po pociskach, zrujnowane domy, spalone budynki. Odbudowywane i naprawiane budowle nie przypominają o mężnych walkach. Świat toczy się dalej. Autorzy „Przewodnika po powstańczej Warszawie” postanowili uwiecznić na kartach tejże książki ilustracje oraz zdjęcia dokumentujące zniszczenia stolicy po wojnie. Książka wydana razem z Muzeum Powstania Warszawskiego stanowi wspaniały zbiór informacji o ogromie wojny.

Udajmy się na wycieczkę po Warszawie. Zwyczajne miasto, prawda? Przemierzamy ulice, mijamy place, oglądamy budynki. Przyjrzyjmy się dokładniej. Skąd tutaj to zagłębienie? O, tam kolejne! Okazuje się, że wszystko to pozostałości po Powstaniu Warszawskim. Autorzy – Jerzy Majewski oraz Tomasz Urzykowski – zabierają nas na taką właśnie wycieczkę. Do tego możemy przyjrzeć się historii...

Przeczytana: 19 września 2012

Miasto z bliznami
„Przewodnik po powstańczej Warszawie” Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski
wyd. Świat Książki
rok: 2012
str. 400
Ocena: 4,5/6

Mieszkańcy stolicy chcą, by ich miasto postrzegane było jako nowoczesna i prężnie rozwijająca się metropolia,w której liczne biurowce ze szkła i stali nieustraszenie pną się ku niebu, bezpowrotnie zakrywając pod swymi stopami ostatnie skrawki krwawej przeszłości. Ulice tego miasta niejedno widziały, niejeden raz spłynęły krwią,to tu wykrwawiała się Armia Krajowa w walce o wolności w czasie Powstania Warszawskiego. Te 63 dni powoli zacierają się na kartach historii, a pokolenie pamiętające zrujnowaną Warszawę bezpowrotnie odchodzi. Niewprawne oko zwykłego przechodnia nie dostrzeże na fasadach starych budynków ran, a tym bardziej historii ich powstania. Mało tego, wiele z bastionów powstańczych zakrywają ulice i powojenna zabudowa. Autorzy Jerzy Majewski i Tomasz Urzykowski, w Przewodniku po powstańczej Warszawie, stworzyli bogato...

Ania | 2012-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 05 października 2012

Kasiek m | 2012-09-11
Przeczytana: 09 września 2012

To sierpień był miesiącem w którym wyjątkowo silnie wspomina się Powstanie Warszawski, zwykle wtedy toczy się dyskusje o celowości tego zrywu i porusza się kwestię wyjątkowej skłonności Polaków do wspominania tragicznych momentów historii i wiecznego umartwiania się. Chciałabym się odciąć, tym razem, od takiej dyskusji, bo tak jak ocena Józefa Piłsudskiego będzie budzić spory, tak nigdy nie będzie jedności w Narodzie, a przynajmniej nie za Naszego życia nie dojdziemy do konsensusu w kwestii zasadności decyzji o Powstaniu Warszawskim. Od tych dyskusji odcinają się również autorzy książki o której chciałabym Wam opowiedzieć dzisiaj. Niestety nie będzie zdjęć tej pięknie wydanej książki, której większa część to zdjęcia. Niestety Tata gdzieś zabrał aparat, którego mogę używać.

Książka o której piszę to „Przewodnik po powstańczej Warszawie”. Wydaje mi się, że za parę lat będzie to bardzo wartościowa pamiątka dla dzieci, wnuków, dla osób, które nie będą miały szansy zobaczyć jak...

Karol Perkowski | 2015-09-02
Przeczytana: 02 września 2015

Świetny przewodnik, bardzo dokładnie obrazuje tragizm powstańczych dni.

justyna | 2016-06-02
Na półkach: Warszawa, Przeczytane