Litwa pierwotna, mity, legendy, fakty

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Czarna Seria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry

Rzymscy przodkowie
Krwawa przysięga
"Podniesienie" książąt litewskich
Antenaci króla Władysława
Zamiast zakończenia, czyli o twórcach legend, ich admiratorach i wrogach

Koronczarka | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Wydaje mi się ta książka najlepszą z dotychczas przeczytanych książek Marcelego Kosmana. Pewnie dlatego, że właśnie zaczęłam odczuwać pewien wyrzut sumienia, bo o kraju, z którym przeżyliśmy wspólnie w jednym państwie 400 lat, a potem rozbiorowe dzieje naszych narodów też były wspólne, niewiele wiem. Tym to dziwniejsze, że często i z upodobaniem tam jeżdżę i kocham Troki i liczne wzgórza i jeziora Auksztoty. Ze wstydem wyznam, że najpierw interesowały mnie najbardziej polskie ślady na Litwie, a potem patrzyłam na nią przez pryzmat "Pana Tadeusza" i "Potopu". Wyznawszy swoje grzechy, chwalę książkę, która pokazuje Litwę i mity, jakie narosły o niej. Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, autor koncentruje się na średniowieczu. Wiele tu niezwykle ciekawych informacji o czasach Litwy pogańskiej, o Krywe-Krywejte, najważniejszym bałtyjskim kapłanie, o fascynujących obyczajach (krwawa przysięga, "podnoszenie" władców na tron, pochodzeniu Jagiełły itd). Bracia Litwini, przepraszam. Nie...

Katarzyna | 2011-02-27
Kejdi | 2010-07-19