Śmiech w ciemności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Laughter in the Dark
83-207-1430-3
Calineczka

"Śmiech w ciemnościach" (Laughter in the Dark, 1938) jest drugą wersją wczesnej powieści V. Nabokova "Camera obscura", napisanej po rosyjsku pod pseudonimem Sirin. Pierwsza wersja ukazała się w angielskim przekładzie w 1936 r., jednakże Nabokov nie był z niego zadowolony, spróbował więc przetłumaczyć książkę sam, równocześnie modyfikując tekst, zmieniając właściwą mu stylistykę, a przede wszystkim układ kompozycyjny. W rezultacie tych zmian powstała jedna z ciekawszych powieści wielkiego prozaika. Jej tematem jest miłość dojrzałego mężczyzny - człowieka wykształconego, subtelnego znawcy sztuki - do młodziutkiej, cynicznej i dość prymitywnej dziewczyny. Owo spóźnione uczucie, ślepe i głuche na wszelkie sygnały, staje się dla mężczyzny życiową katastrofą.

Ta powieść o dramacie miłosnym, nie pozbawiona również elementów sensacyjnych, okazała się bardzo atrakcyjnym materiałem na scenariusz filmowy i doczekała się ekranizacji.

carac | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Jak ciężkie może być życie mężczyzny o ugruntowanej już pozycji społecznej, mającego kochającą żonę i dziecko, i spory majątek - który w tzw. kryzysie wieku średniego nagle "oślepnie" pod wpływem pożądania do młodszej (znacznie młodszej) kobiety. Nabokov nie daje swemu bohaterowi Albinusowi żadnej szansy - niczym arcymistrz szachowy stworzył takie studium, w którym mat jest nieunikniony, a cały koloryt i smaczek w dochodzeniu do tego mata tkwi w szczegółach, opowiedzianych przez Nabokova w sposób mistrzowski. I nie chodzi tu o problem zdrady czy niewierności małżeńskiej. Problem raczej tkwi w tym, jak łatwo można ulec złudzeniu szczęścia i w konsekwencji stoczyć się na samo dno, gdzie w mrokach swej pożądliwości nie dostrzegamy już niczego i nikogo poza obiektem swego upadku.
Lektura obowiązkowa dla... niewiernych.

Grażyna | 2012-10-30
Przeczytana: 30 października 2012

Świetna. Nie wiem jak robi to autor, ale chociaż żadna z przedstawionych postaci nie wzbudza mojej sympatii (jak u "Lolity"), to historia jest opowiedziana rewelacyjnie, a bohaterowie zapadają w pamięci na długo.

Monika | 2012-11-01
Przeczytana: 2011 rok

Znakomita powieść !!! - jestem zachwycona

Dominika Rygiel | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 28 maja 2014

"Żył sobie raz w niemieckim mieście Berlinie mężczyzna imieniem Albinus, bogaty, szanowany, szczęśliwy; pewnego dnia porzucił żonę dla młodej kochanki; kochał, lecz nie był kochany; i życie jego zakończyło się katastrofą.

Ot i cała historia, moglibyśmy więc postawić kropkę, gdyby ze snucia opowieści nie płynęła korzyść i przyjemność; a choć na kamieniu nagrobnym bez trudu pomieści się skrócona wersja ludzkiego życia w oprawie z mchu, szczegóły zawsze są mile widziane". (s. 7)

Tym właśnie, - na pierwszy rzut oka banalnym szczegółom - Nabokov potrafi nadać tak wyrafinowaną formę, że nie sposób o nich zapomnieć, nawet wtedy gdy wieje od nich nudą.

"Śmiech w ciemności" to tragikomiczny romans pana w średnim wieku imieniem Albinus i młodziutkiej, naznaczonej cieniem demonizmu dziewczyny. Margot, bo tak jej na imię, owija sobie wokół palca starszego, dobrze sytuowanego pana i z biegiem czasu zdusza go jak cytrynę, z wyrachowaniem zdradzając z Axelem Rexem, ich wspólnym znajomym....

Karolina | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Z pozoru banalna historia, opowiedziana w piękny, wyrafinowany sposób. Historia nakreślona przez Nabokova jest bardzo wyrazista,wręcz namacalna. Wprowadza czytelnika w specyficzny nastrój. Stwarza iluzję jakbyśmy obserwowali opisywane wydarzenia z perspektywy widza, oglądającego seans w kinowej sali. Przyjemna lektura.

hiliko | 2010-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2010

Vladimir Nabokov to autor, który każdemu czytelnikowi znany powinien być, głównie z powieści napisanej w języku angielskim - "Lolita" (1955). Autor ten urodził się w Rosji i w swym ojczystym języku pisał do około 1938 roku, później głównie w angielskim, czasami publikując teksty po francusku. Wnioskując z tych danych, "Śmiech w ciemności" można kwalifikować do bibliografii rosyjskojęzycznej. To jednak nie wszystko. Nabokov sam podjął się tłumaczenia swojej powieści na język angielski, "aktualizując" przy tym całość, nazwaną poprzednio "Camera Obscura".
"Śmiech w ciemności" to pierwsza książka autora, którą miałam okazję przeczytać. Spotkawszy się z wieloma pozytywnymi opiniami na temat ów dzieła, byłam wręcz przekonana, iż mi się spodoba. Czy moje przekonania się potwierdziły? O tym za chwilę.

Żył sobie raz w niemieckim mieście Berlinie mężczyzna imieniem Albinus, bogaty, szanowany, szczęśliwy : pewnego dnia porzucił żonę dla młodej kochanki; kochał, lecz...

Carioca | 2013-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 24 stycznia 2013

"Śmiech w ciemności" nie jest pełen wartkiej, trzymającej w napieciu akcji. Ogólna fabuła została zgrabnie streszczona w pierwszym zdaniu ale mimo to, czerpałam dużą przyjemność z czytania tej książki. Kilka momentów mnie zaskoczyło, kilka rozbawiło. Polecam!

Tomasz Hansen | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Żonaty facet zakochuje się w młodej kobiecie, która przewraca jego życie do góry nogami. O tym jak destrukcyjny wpływ może mieć pożądanie i chęć przeżycia młodości raz jeszcze...
Wspaniała psychologiczna powieść Nabokova, klimatyczna, wciągająca i poruszająca. Genialny język, świetne dialogi plus styl mistrza! Jedyna i swoim rodzaju książka. Przeczytałem jednym tchem ostatnie 100 stron!

Mel | 2014-08-11
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Romans starszego mężczyzny z młodą kobietą. Niby banalna historia, a jednak... Pochłonęłam ją.
Co za zakończenie... Żal mi było na końcu tego głupca.
Język, dialogi tak charakterystyczne dla tego autora - po mistrzowsku ;) Kreacja bohaterów i poprowadzenie akcji genialne.

Edith | 2010-12-27
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Vladimira Nobokova chyba każdy czytelnik kojarzy przede wszystkim z „Lolity”. Wobec jego książek chyba nie można być obojętnym, bo albo się je kocha, albo nienawidzi. Ja po lekturze jego najbardziej znanej książki miałam jednak mieszane uczucia. Nie trafiła do mnie, ale wiedziałam że muszę dać mu jeszcze jedną szansę i oto jestem po lekturze „Śmiechu w ciemności”.

Nabokova zaczyna książkę dość nietypowo, zdradzając nam całą historię w jednym zdaniu.

„Żył sobie raz w niemieckim mieście Berlinie mężczyzna imieniem Albinus, bogaty, szanowany, szczęśliwy; pewnego dnia porzucił żonę dla młodej kochanki; kochał, lecz nie był kochany; i życie jego zakończyło się katastrofą”. (s. 7)

Jednak już w następnym informuje, że najważniejsze są jednak szczegóły i ciągnie historię dalej.

„Ot i cała historia, moglibyśmy więc postawić kropkę, gdyby ze snucia opowieści nie płynęła korzyść i przyjemność; a choć na kamieniu nagrobnym bez trudu pomieści się skrócona wersja ludzkiego życia w oprawie z...