Pan Ciemności

Tłumaczenie: Jolanta Rasmus
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Phantom Press - Horror". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
Master
Pan, Ciemności
horror
dona

W odludnym, górskim regionie Szkocji znajduje się miasteczko Klimannan. Nieopodal niego w średniowiecznych zabudowaniach ulokowano prywatną szkołę dla niechcianych dzieci bogaczy. Nie jest to zwykłe miejsce, lecz swoiste więzienie, z którego nie można wyjść i w którym panuje straszliwy reżim. Cała placówka zarządzana jest przez psychopatycznego dyrektora Lanzebyego, stosującego bardzo brutalne metody wychowawcze rodem ze średniowiecza. Lanzeby skrzętnie skrywa także tajemnicę - w podziemiach budynku znajduje się krypta straszliwej istoty terroryzującej niegdyś Klimannan. Istota ta zwana ‘Panem’ domaga się krwawych ofiar i praktykowania straszliwego kultu, którego ofiarami padają nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele oraz miejscowa ludność. Jedynymi, którzy zauważają terror panujący w szkole i starają się temu zapobiec jest dwójka nauczycieli Ann i Phil. Niestety nie podejrzewają, że Lanzeby i jego wychowankowie postanowili poświęcić jedno z nich po to, by wskrzesić Pana..

Dominik | 2018-02-03
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Na wstępie muszę zaznaczyć, że bardzo lubię oglądać słabe horrory. Bawią mnie i relaksują. Sięgając po tę książkę wiedziałem, iż autor horrory pisał taśmowo, co dawało nadzieję, że ilość nie szła w parze z jakością. Ponadto stworzył cykl o gigantycznych krabach, a to przecież musi być odpowiednio słabe. Krabów akurat nie mam, ale przypadkiem wszedłem w posiadanie tej i paru innych jego książek. Na wypróbowanie tej twórczości wystarczy.

Akcja "Pana Ciemności" dzieje się w prywatnej szkole gdzieś na odludziu w Szkocji. Przybywa do niej nowa, młoda nauczycielka przedmiotów humanistycznych. Już przy pierwszym spotkaniu okazuje się, że dyrektor placówki budzi lęk zarówno wśród uczniów, jak i pracowników. Do szkoły trafiają co prawda dzieci z bogatych rodzin, ale jednocześnie takie których rodzice chcą się po prostu pozbyć. Zaskakujące w tej placówce jest to, że kładzie się przede wszystkim nacisk na rozwój fizyczny uczniów. I jednocześnie surowo karze porażki sportowe. W toku powieści...

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

To był okres gdy na witrynach księgarń, na straganach ukazywało się mnóstwo tego typu czytadeł. 'Pan ciemności' nie jest ani gorszy ani lepszy od innych. Nie warto.

Ania | 2011-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Brr. Przerażająca książka! Mimo iż krótka i można by ją spokojnie pochłonąć w jeden wieczór, ja byłam zmuszona rozłożyć sobie tą "przyjemność" na kilka dni. Czyta się błyskawicznie, akcja napięta i wartka, ale dosadne opisy sytuacji zmuszają do odłożenia książki z obrzydzeniem i przeczekania, aż emocje opadną.

Ciekawą postacią był dla mnie pan Lazenby. Pokuszę się o stwierdzenie, że to pierwszy książkowy bohater, który wzbudził we mnie autentyczny wstręt i odrazę.

Książkę na pewno odradzam osobom o słabych nerwach. Miłośnikom porządnej dawki strachu zaś polecam gorąco. Będzie w Waszych umysłach jeszcze przez długi czas po przeczytaniu.

ukasz531 | 2011-12-04
Przeczytana: listopad 2011

Co z tego, że jest to horror klasy B (albo nawet i C), co z tego, że jest słabo napisany i ogólnie raczej beznadziejny? Uwielbiam Smitha i przy "Panu ciemności" bawiłem się przednio. Nie jest to książka dla ludzi, którzy nie potrafią spojrzeć na horror klasy B z pewnym przymrużeniem oka i cieszyć się jego przeciętnością. Szkoda, że w dzisiejszych czasach coraz mniej osób dostrzega piękno kiczu. "Pan ciemności" to chyba jedna z lepszych książek Smitha. Polecam, jeśli ktoś wie, na co się pisze.

Bosy_Antek | 2016-07-19

Czasem człowiek musi się sponiewierać. Napić się piwa z Biedronki i nażreć chipsów o smaku zielonej cebulki. Potem wbić do najbliższej dyskoteki, potupać w rytm przebojów RMF-u, znaleźć jakąś mało oporną pannę, by wślizgnąć się z nią do pożyczonego od kolegi samochodu stojącego na parkingu...

Mnie nie dane było przeżyć podobnych atrakcji (choć tak bardzo się starałem), więc staram się uatrakcyjnić życie, czytając tanie horrory klasy B i C. Taki Guy N. Smith, niezwykle żywotny i płodny autor zbudował swoje specyficzne miejsce w szeroko rozumianej literaturze dzięki pisaniu o rzeczach, którymi brzydzi się "normalny" czytelnik.

Znamy jego cykl o gigantycznych krabach pałaszujących cycate plażowiczki, znamy historie o byłym księdzu-komandosie, w którego "wnętrzu" mieszka dusza jego zmarłego złego brata bliźniaka. Bez trudu znajdziemy inne absurdalne, ale atrakcyjne z punktu widzenia miłośnika taniego horroru rozrywki.

Nie przeliczyłem się więc, gdy chwyciłem po jego króciutką...

waldek1982 | 2017-04-26

Guy N. Smith to mistrz B i C klasowego horroru. Albo ktoś to "lubi" albo nienawidzi. Niczego poza czystą rozrywką po tym autorze nie można się spodziewać i jeśli spojrzeć na tą powieść w ten sposób to wcale nie jest ona taka tragiczna. Fabułę w skrócie można by opisać:"Szkoła na odludziu w Szkocji, pełna rozkapryszonych dzieci bogaczy, w której szerzy się kult szatana." Trochę straszne, trochę obrzydliwe, momentami absurdalne, ale jak na Smitha to chyba jedna z lepszych jego książek. Na pewno wciąga przy czytaniu, nadaje się na wolny weekendowy wieczór. Polecać nie polecam, ale i nie odradzam. Taką pulpową literaturę też trzeba znać.

robaczeeek | 2016-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Czyta się szybko i na tyle jest wciągająca że ciężko się od niej oderwać. JA przeczytałam ją w jeden wieczór. Dla mnie mogłoby być jeszcze więcej tych makabrycznych opisów aby dreszczyk był dłuższy a i samo zainteresowanie książką większe. Mam tylko niedosyt samego zakończenia które było zbyt przewidywalne.
Jednak dla osób lubiących horrory pozycja jak najbardziej powinna przypaść do gustu.

Dracula | 2012-07-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012

Książka Horror nie przestraszy ale można mieć po niej zwariowane sny ;) Warto przeczytać , bo ten Autor jest rewelacyjny

Gosia_6 | 2014-01-12

Nazwać szkołę w Hurst ekskluzywną, to gruba przesada. Daleko jej do idealnych warunków, a oprócz skromnego, zimnego wyposażenia, szkoła zdaje się być owiana tajemnicą, a jej uczniowie żyją w strachu przed dyrektorem - dyktatorem. Żaden rodzic nie dba o swoje dzieci, cieszy się, że ma je z głowy, więc nikt nie kontroluje szalonego wykładowcy. Nawet nauczyciele boją się wychylać nosa, drżąc pod ostrym spojrzeniem rządzącego.

Chociaż książka należy do horroru, to z przykrością przyznaję, że podczas lektury ani razu się nie bałam. Zwykle bardzo łatwo książki działają na moją wyobraźnię, jednak tym razem nie czułam nic. Może oprócz obrzydzenia, które pojawiało się kilka razy podczas czytania. Najstraszniejsza w tym wszystkim jest chyba okładka albo motyw pościgu psów, których osobiście się boję.

"Pan Ciemności" jest krótką lekturą, którą czyta się szybko. Chociaż nie była straszna, miała zadatki na bycie wciągającą. Wydaje mi się jednak, że jest to nie do końca wykorzystany potencjał....

adusovsky | 2018-03-03

Historia zapowiadała się fajnie , klimat był, trzymała przez pierwsze kilka stron w napięciu, ale w trakcie czytania szybko się ulo Zmarnowany potencjał.