Kamień w rzece

Tłumaczenie: Wanda Moska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Latawcem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Novus Orbis
Een kei in een rivier
83-85560-95-5
dla młodzieży, choroba, walka, życie
Iga

"Ale się namieszało! W środku dnia kładę się do łóżka. Nie mam gorączki, gardło nie boli... Nie czuję się chora, ani trochę. Co ja tu robię? To jakaś paranoja". Helen ma szesnaście lat. Jest zakochana w koledze szkolnym Rubenie. Nie lubi szkoły, a zwłaszcza wyjątkowo złośliwej nauczycielki flamandzkiego. A właśnie pani Brouwers poleciła, by Helen napisała za karę wypracowanie na temat...

Helen ma szesnaście lat. Jest zakochana w koledze szkolnym Rubenie. Nie lubi szkoły, a zwłaszcza wyjątkowo złośliwej nauczycielki flamandzkiego. A właśnie pani Brouwers poleciła, by Helen napisała za karę wypracowanie na temat "Pożytki z poważnego traktowania nauki". Gorączka i ból gardła są więc fajną wymówką, by nie iść do szkoły.

Helen nie wie jednak, że już wkrótce usłyszy diagnozę, która zabrzmi jak wyrok śmierci. Nie wie, że czekają ją miesiące samotności w szpitalnej izolatce...

Nie może się spotykać z Rubenem. Pisze więc do niego listy w specjalnym notatniku, który nazywa SKRZYNKĄ POCZTOWĄ.

"Obudziłam się nagle z uczuciem ogromnego strachu. Mam białaczkę, umieram... pomyślałam. Wstrząsały mną zimne dreszcze i znów się rozryczałam. Wydawało mi się, że jestem na przerażającym ogromnym pustkowiu, z którego nie ma ucieczki i nikt nie jest w stanie mnie uratować. Umrę! Ja umrę!".

W najtrudniejszych chwilach Helen nie jest sama. Są przy niej rodzice i siostra. Jest Ruben - najwspanialszy na świecie chłopak. Zwycięstwo życia nad śmiercią jest po części zasługą ich wszystkich.

[Novus Orbis, 2004]

Burggrave | 2014-08-13

Pierwszy raz czytałam to jeszcze za czasów końca podstawówki, teraz, po... 6 latach? sięgnęłam po nią znowu.
Przeczytana w jeden wieczór, i tak szczerze... Kiedyś mi się ja czytało lepiej. W tym momencie wydaje się być lekko przerysowana, taka do bólu idealna i 'hepiendowa', ale to tylko moje odczucie.
Nadal jednak coś się w środku rozkłada przy rozważaniach Helen (i jej ojca) na temat Boga. I głównie za to tak wysoka ocena, i ten wieczny sentyment.

Xymena | 2011-01-07
Przeczytana: 2010 rok

Spotkałam się z tym autorem niedawno, w czasie poszukiwań ciekawych książek dla mojego nastoletniego brata. Temat trudny - ciężka choroba młodej dziewczyny, uczennicy, opisana z jej punktu widzenia.

Myślę, że każdy młody człowiek powinien sięgnąć po tę książkę, a przynajmniej każdy rodzić,opiekun i wychowawca powinien ją proponować młodzieży. Nie zachwyciłam się nią bynajmniej, ale i tak sądzę, że jest to jedna z lepszych pozycji przedstawiająca tak trudny temat.

Kaghina | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Kupię ^^
Przeczytana: 2009 rok

Pamiętam, że czytałam tą książkę w gimnazjum, ale wiem, iż zostanie mi w pamięci do końca moich dni.

Liza | 2011-01-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2004 rok

Smutna książka, ale też mimo wszystko z optymizmem.

| 2012-05-30
Przeczytana: 30 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książki w których wątek główny opiera się na chorobie bohaterów zawsze mi się podobały i przyciągały wzrok. Wygląd okładki nie zachęcił mnie do przeczytania tej książki jakoś szczególnie. Może to kiczowate zdjęcie które nijak ma się do fabuły? Tandetna czcionka? W każdym razie ja od zawsze patrzyłam na przód okładki bo 'jak cię widzą tak cię piszą'. Tutaj jest minus. Ale potrzebowałam czegoś lekkiego na jeden wieczór więc stwierdziłam, że to byłoby odpowiednie. Bohaterką książki jest szesnastoletnia Helen, zakochana w niejakim Rubenie (co to za imię w ogóle.). Pewnego dnia dziewczyna źle się czuje. Z każdym dniem złe samopoczucie przybiera na sile, aż jej matka wzywa lekarza. Po wiele badaniach okazuje się, że Helen jest chora na białaczkę. Po ponad stu sześćdziesięciu dni spędzonych w szpitalu, po intensywnej chemioterapii dziewczyna staje na nogi.
Książka otwiera oczy na wiele spraw, można przy niej docenić, jak ciężkie jest życie ludzi chorych i jakie mamy szczęście, że...

xmalenkax | 2012-09-07

Lata temu czytałam tą książkę, ale wciąż pamiętam to wzruszenie, a jednocześnie smutek, który czułam. Przygnębiająca historia dziewczyny chorej na białaczkę, choć jednocześnie piękna miłość gotowa do poświęceń. Polecam!

IzkaKocha Książki | 2013-01-23
Przeczytana: 14 sierpnia 2012