Wściekły blond

Wydawnictwo: Kagra
Angry Blonde
Eminem, hip-hop, rap
Iga

Ta książka jest dla tych, co zadają sobie pytanie "Co nim kieruje?". Dla tych, co się zastanawiają skąd bierze muzyczny obłęd, dzięki któremu wkurwiam świat. Tą książkę stworzył Slim Shady, z pomysłów Marshalla Mathersa widzianych oczami Eminema. Jasne?

źródło opisu: Kagra, 2001

skun | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Książka jest zbiorem utworów Eminema z ich tłumaczeniami i historią powstawania. Zamieszczone utwory to prawie wszystkie pochodzące z drugiej płyty (The Slim Sady) oraz większość z trzeciego albumu (The Marshall Mathers). Dodatkowo zamieszczone utwory to różnego rodzaju freestyle i featuringi. Każdy utwór poprzedzony został genezą i okolicznościami jego powstania, często wyjaśnieniami co Eminem tak naprawdę ukrył za słowami tekstu - jest to najciekawszy element tej książki. Oryginalnemu tekstowi towarzyszy polskie tłumaczenie, które miejscami odstępuje od rzeczywistego znaczenia, aczkolwiek należy się ukłon tłumaczowi, że był w stanie dla wszystkich tekstów zachować spójność i rym wersów. Uzupełnieniem są zdjęcia, niestety w większości amatorskie fotki, jednak znaleźć można kilka perełek z klimatem.
Podsumowując uważam, że dla fana gatunku pozycja zdecydowanie warta posiadania.

skoczny | 2012-09-05

Sama książka składa się z dwóch części: krótkiej mówiącej o genezie danego kawałka i pracy w studiu nad nim, oraz drugiej, stanowiącej większość, będącej oryginalnymi tekstami piosenek i ich tłumaczeniami. Ta pierwsza jest ciekawa, ale niewiele wnosi i jest jej zdecydowanie mało. Ta druga jest pozbawiona niektórych kontrowersyjnych fragmentów, słabo przetłumaczona a także znacznie ugrzeczniona. To nie jest książka dla fanów, to twór powstały tylko po to, żeby zdobyć ich pieniądze.

PS. Obecnie coraz większe zainteresowanie zdobywa strona rapgenius.com, której zadaniem jest dokładne wyjaśnianie wersów kawałków. Eminem w krótkim wstępie do książki tłumaczy, że nie zawsze należy się doszukiwać drugiego dna lub rozwijać daną kwestię, bo często jest to po prostu nadinterpretacja. To chyba jedyna ciekawa kwestia tej książki.

Vicky | 2012-11-11

Kocham Eminema i mam nadzieje że uda mi się przeczytać tą książkę :)

inka413 | 2011-05-05
Przeczytana: 2010 rok

Dla fanów pozycja obowiązkowa, dla niefanów raczej nieciekawa :D

| 2015-05-06

Spodziewałam się czegoś znacznie lepszego.

Dagwara | 2011-10-11
Przeczytana: 12 września 2011