Las

Tłumaczenie: Mateusz Bąk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Phantom Press - Horror". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Phantom Press
The Wood
horror
dona

Las Droy był od lat miejscem omijanym przez wszystkich, a to za sprawą swojej złej sławy, którą zyskał przez lata. Jak mówią miejscowi kto raz wejdzie do lasu, gdy mgła nadciąga z nad oceanu ten nigdy już z niego nie wróci. Ale tej nocy miało być inaczej, Carol Embelton młoda dziewczyna, wyszła dziś wcześniej z dyskoteki wiejskiej, na jaką poszła tym razem bez Andyego, z którym rano pokłóciła się i postanowiła go zostawić, gdyż nie miała już ochoty na zabawę i zaloty podpitych miejscowych. Żeby szybciej dotrzeć do domu, wybrała drogę przez las, do którego jednak od miejsca zabawy było kilka mil, które musiała przejść pieszo. Zatrzymała więc jeden z nadjeżdżających samochodów i poprosiła o podwiezienie. Nie przeczuwała nawet w najśmielszych marzeniach, że kierowcom okaże się zboczeniec i maniakalny morderca, który po krótkiej podróży zażądał od Carol zapłaty za przejażdżkę w formie aktu seksualnego. Przestraszonej dziewczynie udało się jakoś wyrwać z jego rąk, przestraszona pobiegła w gęstwinę drzew i krzewów… To jednakże i tak nie ocaliło jej życia. Tym samym potwierdziła się miejscowa legenda o lesie Droy. Następnego dnia chłopak panny Embelton- Andy Dark zaniepokojony jej ciągłą nieobecnością w domu, zaczyna poszukiwania. Wkrótce okazuje się, że tak jak i ona zniknął także morderca, którego policja tropi za kilka zabójstw na tle seksualnym. Zrozpaczony chłopak za wszelką cenę postanawia odkryć, co kryje tajemniczy i mroczny las Droy? Czy jednak wyjdzie z tego cały ?

Bosy_Antek | 2016-07-29

Kiedyś w każde wakacje czytałem powieści Agathy Christie. Klimat angielskiej sielskiej prowincji, którą na szczęście ożywia soczysta zbrodnia, idealnie komponował się z buzującą kanikułą. Nie robiłem nic, leżałem w ogrodzie rodziców i rozwiązywałem nierozwiązywalne zagadki kryminalne.

Tegoroczne wakacje ukradł mi Guy N. Smith, autor pulpowych horrorów, które święciły tryumfy w naszym kraju na początku lat 90.

Ja wiem, że są lepsze książki i mądrzejsi autorzy, ale ja nie zajechałem jeszcze kobyły nostalgii i funduję sobie te powieścidła z nadzieją na to, że uda się jakoś przenieść w przeszłość na zawsze utraconą, gdy traciłem czytelniczą niewinność, sięgając po książki wydawnictwa "Phantom Press".

"Las" sprawia nieco lepsze wrażanie niż spora część produkcji angielskiego autora. Dzieje się tak między innymi dlatego, że Smith tworzy dziwną, duszną, niepokojącą atmosferę, jaką może mieć tylko i wyłącznie las pogrążony w oparach mgły. Cóż, wiedział już o tym Goethe pisząc...

Mamerkus | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Gorące lato trwa, można sobie pozwolić na odrobinę literackiej szmiry. Jestem na tyle przekornym czytelnikiem, że staram się czytać wszystko, nie tylko to, co osobiście lubię najbardziej. Dzięki temu nie zrobiły na mnie wrażenia takie przereklamowane badziewia jak "Amerykańscy bogowie", czy też "Miasto ślepców", z kolei pozwoliło mi to odkryć kilka wybornych, przemilczanych dzieł jak "Odwet oceanu" Schatzinga, a przede wszystkim genialne "Źródło Mamerkusa" Leszka Białego.

Tak więc przeczytałem sobie "Las" jednego z największych tandeciarzy w historii literatury. I co? Na pewno jest lepsze od "Miasta ślepców", ale to akurat żaden sukces. Jest też ta nowelka odrobinę strawniejsza od "Węży", które mi stanęły i potrzebna była lewatywa w postaci "Braci Hioba". "Las" ma jakąś tam fabułę, jakichś tam bohaterów, którzy jakoś tam podążają z punktu A do punktu Z, po drodze nie błądząc w zakamarkach Ą, czy Ę. Innymi słowy "Las" jest na dnie, ale nie puka od spodu.

Póki lato trwa, chyba...

Fasoletti | 2015-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Guy N. Smith należy do autorów, po których nie spodziewam się zbyt wiele, dlatego sięgając po "Las" nie łudziłem się, że otrzymam coś, co zrobi na mnie wrażenie, bądź zapadnie mi w pamięć.
Nie pomyliłem się. Dwie części "Trzęsawiska" czytałem dawno, ale omawiana powieść wydaje mi się podobna do tamtych.
Mamy las, a w zasadzie bagno porośnięte drzewami i ludzi uganiających się po tym lesie-bagnie. Legendy mówią, że gdy nadejdzie mgła od morza, nikt nie wyjdzie żywy z lasu Droy. Jak się pewnie domyślacie, gdy nasi bohaterowie eksplorują puszczę, owa straszliwa mgła nadchodzi. I zaczynają dziać się cuda niewidy.
Jak to u Smitha bywa, jest trochę gwałtów, kilka zgonów, o dziwo niezbyt krwawych, jakaś tam trzymająca się kupy fabuła i bohaterowie, z których prawie żaden nie zapada zbytnio w pamięć.
Niewątpliwym plusem jest nawet fajnie oddany klimat trzęsawisk oraz długość książki. Ja zrobiłem ją w zasadzie w jeden dzień.
Klasyka lat osiemdziesiątych, jakby na to nie patrzeć, ale...

FanAtyk84 | 2014-11-18
Przeczytana: 17 listopada 2014

Książka ta wpadła mi ostatnio w ręce przy okazji porządków, wraz z kilkoma innymi powieściami grozy nie najwyższych lotów. I z czystym sumieniem przyznaję że nie jest taka zła jak się spodziewałem (a może to przez tandetnego "Ocalonego" Herberta, którego czytałem chwilę wcześniej?). Czyta się szybko, akcja jest w miarę wartka, trup co prawda nie ściele się gęsto ale atmosferę grozy da się wyczuć. Do poduszki lub autobusu w drodze do pracy jak znalazł.

ZadokAllen | 2013-12-20

Zaletą książki jest że szybko się czyta, ogólnie jak na Smith'a to całkiem nieźle, nieco delikatnie mówiąc schematyczna i przewidywalna, ale jako lekka lektura do poduszki się sprawdza.

Dettawalker | 2015-11-20
Na półkach: Z dzieciństwa, Przeczytane

brrr takie to przerażające jak sobie przypomnę jak to czytałam w wieku 12 lat.

setox | 2012-07-10
Przeczytana: grudzień 2011

Guy N.Smith - Autor mało znany, ale jeżeli już to na pewno mało... lubiany. Na pewno nie może on równać się z Kingiem chociaż mi osobiście (mało wybrednemu czytelnikowi) odpowiada. Zawsze to można przeczytać jakąś jego pozycję jeżeli akurat już będzie się miało z nią styczność.

"LAS" jest moją 3 książka tego autora. Czytam je co prawda dlatego, że odnalazłem starą kolekcję mojej mamy w której dużo jest książek tego autora. Skoro są to stwierdziłem, że warto je przeczytać. Akurat "LAS" spodobał mi się.

Ja daję notę 7/10 chociaż wiem, że większość jak nie wszystkie pozycje Guy N.Smith'a oscylują w granicach noty 4 a 5 na 10 ;) Lubię tego typu książki. Nie jest ona zbyt długo i każdego kto waha się by ją przeczytać zachęcam. Oczywiście zastrzegam sobie to, że odpowiadam za to czy wszystkim się spodoba. Z pewnością nie mam wyszukanego gustu książkowego typu "horror" z którymi stykam się dopiero około roku...

Grisznak | 2014-12-18

Nienajgorsze... jak na Smitha, oczywiście. Jedna z tych jego książek, które dadzą się przeczytać, bo autor ma tu do zaoferowania coś więcej niż tylko kolejne sceny makabry i seksu.

szulo | 2012-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2012

Ksiazka bardzo mi się podobała, rewelacyjny klimat

Gabriel | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 23 marca 2014

Zła. Tak jak Plan 9 z kosmosu. Czyli fajna.