Las

Phantom Press
1992-01-01
1992-01-01
Mateusz Bąk

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...

Kolejna rewelacyjna książka tego autora. Oceniam ją na 9,5. Do 10 czegoś mi zabrakło. Na początku książki obserwujemy niemieckiego żołnierza , który na spadochronie spada do lasu i znika. Wiele lat później bohaterka - Carol , która będąc złą na chłopaka - Andy'go za to , że nie spędza z nią czasu idzie na dyskotekę , a gdy wraca ktoś proponuję jej podwózkę. I tym kimś okazuję się się morderca i gwałciciel , który ją gwałci , a następnie kobieta ucieka i wbiega do losu. Morderca biegnie za nią i także wbiega do lasu. A kilka godzin później Andy dowiaduje się , że Carol zaginęła i zaczyna jej szukać i również wchodzi do lasu i znika jak Carol i morderca , a później policja ich poszukuję w lasach , ale nikogo tam nie spotykają. W międzyczasie Carol spotyka na swojej drodze niemieckiego żołnierza , który wciąż myśli , że jest wojna i bierze ją do niewoli. A Andy spotyka na swojej drodze duchy celników , którzy biorą go do niewoli i para zakochanych spotyka się w opuszczonym domu. A morderca spotyka duchy członków sekty , którzy go zabijają. W lesie pojawiają się również inni. Są to : przyjaciółka Carol , która brała udział w rekonstrukcji zaginięcia Carol i policjant , który udawał mordercę i nagle coś mu odwaliło i zgwałcił kobietę , a potem gdy zrozumiał co zrobił pobiegł za nią i próbował ją uratować. Jednak oboje zginęli zabici przez duchy lasu. A Andy i Carol w pewnej chwili przekonali niemieckiego żołnierza , że muszą współpracować by opuścić las. Mężczyzna daję się przekonać i wędrują po lesie , ale nagle słyszą wilki i para ukrywa się na drzewie , a żołnierz strzela , a potem znika. Zostaję po nim tylko broń. A na koniec kapitan policji z ludźmi znów przeszukują las i nagle kapitan wchodzi w świat duchów i odnajduję zaginioną parę , a następnie woda zaczyna zalewać las i cała trójka ucieka i dzięki wodzie moc lasu zostaje zniszczona i całej trójce udaję się wrócić do świata ludzi. I tak kończy się książka. Całą książkę czyta się szybko. Podobnie jak poprzednie tego autora. Podobało mi się to , że gdy w lesie pojawiała się mgła to wtedy Ci , którzy mieli z nią styczność pojawiali się w świecie duchów i nie byli widocznie dla tych co przeszukiwali las. Zaskoczyło mnie również zakończenie , gdy Andy i Carol uciekli z lasu. Cały czas sądziłem , że im się nie uda , ale fajnie , że dali radę. Za to szkoda mi było przyjaciółki Carol , która chciała pomóc , ale została zgwałcona przez opętanego policjanta , a potem duchy ją zabiły. W zakończeniu w sumie czegoś mi zabrakło , a konkretnie po tym jak trójka bohaterów opuściła las to zdziwiło mnie to , że nie było koło nich nikogo z poszukujących. Albo wszyscy zginęli i przeżyła tylko trójka ocalałych albo po prostu poszukujący byli w innym miejscu , bo w końcu bohaterowie wybiegli na drogę

Po kilku cięższych lekturach przyszedł czas na "Las" Smitha. Idealna książka na odmóżdżenie się po czymś bardziej ambitnym ;) Ciężko stwierdzić czy to było dobre czy kiepskie, bawiłem się przy tym całkiem nieźle. I chyba głównie o to w książkach Smitha chodzi. Strachu niewiele, często nielogiczne sytuacje, historia niezbyt skomplikowana. W sumie się tego spodziewałem więc nie przeszkadzało :)

Jeżeli chodzi o samą treść. Niedaleko lasu owianego przez lata złą sławą, krąży morderca-gwałciciel. Na jego nieszczęście jedna z ofiar ucieka do lasu, który jak się okazuje, jest nawiedzony. Bohaterowie po przekroczeniu granicy przenoszą się w czasie. Czym dalej zabrniemy tym robi się coraz bardziej ciekawie :)

Ktoś wspomniał, że jest to historia jak ze Scooby-Doo. Ja się w 100% zgadzam - Scooby-Doo dla dorosłych, gdzie akcja dzieje się w lesie 🤣 Latają po nim we mgle nago. Jak na Guya mało mamy tutaj seksu i makabry. Za to pojawiają się duchy z przeszłości - grupa przemytników, nazistowski spadochroniarz, strażnicy lasu i inni zagubieni w lesie podczas mgły. Najlepszy był pół zgniły trup który nie mógł zgwałcić dziewczyny, bo sprzęt mu odpadł 😂
Początkowo może się wydawać, że akcja jest skomplikowana, bo sporo występuje postaci, ale to tylko pozory. Książki Guya N. Smitha należące do Pulp Horroru nie są wymagające. Ale czyta się je z wielką frajdą. Warto czasem do nich wracać 😁

Ocena 4,5/10
Instagram @moze_booka

Guy N. Smith w dobrej formie, straszy historią o nawiedzonym lesie, zgrabnie wykorzystując rozwiązania fabularne znane z filmu Johna Carpentera "Mgła".

Wracająca nocą z dyskoteki przez las Droy dziewczyna nieopatrznie przyjmuje ofertę podwiezienia przez przygodnego kierowcę. Ten okazuje się psychopatycznym zboczeńcem (helou, jesteśmy w książce boskiego Guya) i gwałci ofiarę. Wyrywa się ona swego oprawcy w ostatniej chwili przed zamordowaniem i naga ucieka w las. Niedoszły zabójca, również w dezabilu, rusza w pogoń.

Następnego dnia poszukiwania zaginionej rozpoczyna jej narzeczony, miejscowy leśnik. Również i och jednak znika bez śladu w spowijającej las gęstej mgle.

Policja wszczyna śledztwo. Eksperyment procesowy, w którym odtwarzana jest droga zagubionej dziewczyny kończy się jednak zagadkowym zniknięciem wcielającej się w jej rolę koleżanki oraz grającego porywacza policjanta.

W otoczony mgłą las ruszają kolejne obławy policyjne. Ich działania nie przynoszą jednakże żadnego rezultatu, co gorsza, nikną bez śladu również oddzielający się choć na chwilę od pozostałych uczestnicy poszukiwań.

W ponurym nawiedzonym lesie krzyżują się ślady wszystkich zaginionych, którzy napotkają tam duchy poprzednich ofiar tajemniczej mgły. Sercem tajemnicy jest zrujnowany, mieszczący się w sercu lasu dwór...

"Las" to porządna pulpowa rozrywka. Niczym specjalnym się spośród innych pozycji Smitha nie wyróżnia, ani na plus ani na minus. Brak szczególnie szalonych rozwiązań fabularnych, choć parę pomysłów jest uroczo absurdalnych. W tej mierze wyróżnia się zwłaszcza wątek "eksperymentu śledczego", zakończony powtórzeniem zbrodni. Zabawnie jest również, kiedy w efekcie tegoż eksperymentu po lesie ganiają na golasa aż dwie pary. Aż się przypomina żandarm z Saint Tropez ścigający nudystów. Tak, że element checheszkowy, bardzo u Guya cenny, jest zachowany.

Jeżeli chodzi o samą esencję pulp horroru też jest porządnie. Są grossowe sceny gwałtu (w tym przez gnijące zwłoki),ale przede wszystkim sporo straszenia, przyzwoitych jump scare'ów. We mgle grasują duchy zaginionych z różnych okresów - niemiecki lotnik z czasów II WS, okoliczni mieszkańcy, XVIII-wieczni przemytnicy a nawet druidzi. Efektownie co jakiś czas wynurzają się oni z gęstych oparów przy przystąpić do swych Ponurych i Przerażających Czynów.

Fabularnie, jak już była mowa, widać wyraźną inspirację carpenterowską "Mgłą", sceny grozy budowane są w oparciu o dość podobny mechanizm. Chwilami przypominają się również klimaty z "Gospody Jamajka" Daphne du Maurier (w subplocie przemytników i okrutnego pana).

Niewielkie, szybko się czyta, fajnie straszy. #smithoweświry będą zadowolone. Do zwyczajowego pulpowego 6/10 punkcik za nazwisko. Toż to Smith, Guy N. Smith !

Guy N. Smith to autor horrorów, thrillerów i innych powieści jakie wydał. Bardziej przypominały pulpowe horrory do przeczytania w wolnej chwili, mające umilić czas podczas podróży lub zapewnić chwilę odpoczynku po cięższej tematyce lekturze. Czasami zdarzały się nawet lepsze pozycje w jego dorobku na jakie trafiałem. Sięgnąłem po Las po kilku już czytaniach jakie miały miejsce dawno temu, gdyż chciałem przeczytać coś niewymagającego.
Droy Woods cieszy się ponurą sławą pośród mieszkańców i nikt nie chce wchodzić do niego w obawie, że już nie wróci. Emma nie miała takie szczęścia uciekając przed zabójcą, który zaczął ją ścigać i nie pomna owianą legendą miejsca zapuszcza się w jego głębie. Wtedy rozpoczyna się koszmar na jaki nie jest przyzwyczajona, bo Las strzeże swoich sekretów.
Sięgając powtórnie po książkę, którą przeczytałem kilka razy chciałem sobie przypomnieć czemu kojarzyła mi się dobrze podczas wspominania o niej. Powodem zapewne jest umiejscowienie akcji powieści w starym, a może starożytnym lesie, pełnym bagien, trzęsawisk, podmokłych terenów, moczarów, starych, zbutwiałych i zniszczonych drzew. W czasie czytania czuć dobrze wykreowany klimat ociekający niesamowitością i gęstniejącą atmosferą grozy jeśli chodzi o to miejsce. Posiadający swoje tajemnice, której strzeże przed innymi. Bardzo podobało mi się tutaj właśnie obraz starego i upadającego lasu, mającego swoją świetność już za sobą. Autorowi udała się sztuka nakreślenia i stworzenia fajnego klimatu podczas czytania. Oprócz tego nie brakuje dobrze znanej w jego twórczości makabry, dziwnych zdarzeń powodujących pojawienie się klimatu grozy, przerażających spotkań i postaci, ale tym razem nie papierowych jak można było spodziewać się, tylko nieźle nakreślonych. Jednak nie tylko taki wątek dotyczący lasu pojawia się podczas czytania. Nie zabrakło na początku i później motywu poszukiwań i działań policji. Niestety nie został lepiej przedstawiony i można było z niego więcej wycisnąć. Tak jest tylko dodatkiem do akcji umiejscowionej w lesie, gdzie autor poświęcił niemu najwięcej. Właśnie wątek dotyczący Droy Woods najbardziej przypadł mi do gustu przez klimat i tajemnicze, lecz straszne wydarzenia. Zakończenie zaserwowane przez autora może podobać się i dobrze pasuje do finału historii.
Książka Las Guy N. Smitha posiada wszystko czego oczekiwałem po takiej powieści. Tajemnicze przeklęte miejsce owiane złą sławą, doza makabry i jak nad wyraz nieźle nakreśleni bohaterowie. Ich przygody w lesie śledziłem początkowo z umiarkowanym zainteresowaniem, ale kolejne rozdziały potrafiły mnie wciągnąć i wzbudzić moją ciekawość. Nawet wtedy, gdy pomału wszystko stawało się jasne dotyczące tego miejsca. Wprowadzane wątki pojawiają się i są dodatkiem do głównego, gdzie Droy gra główne skrzypce. Nie można odmówić klimatu starego, opuszczonego, tajemniczego i wiekowego lasu do jakiego zabiera nas autor. Trzeba jednak lubić takie powieści, aby docenić przynajmniej zamysł całej historii. Przypomina mi Las horror klasy b, na którym można dobrze się bawić i czasami przestraszyć. Gdzie występuje makabra, tajemnica do odkrycia, chwile grozy, klimat i pojawiające się nagle postacie. Przystępny styl jakim posługuje się autor, prosta narracji i wartko prowadzenia akcji prowadzi do szybkiego przeczytania. Dzięki temu nie nudziłem się i wciągnęła mnie mimo wszystko historia. Pozostawiła po sobie dobre wrażenie po powtórnym przeczytaniu, lecz nie można nastawiać się na wymagający horror, bo szaleństwa nie ma. Sięgając po Las chciałem przekonać się jak wypadnie obecnie i pomimo pewnych mankamentów nie można odmówić klimatu i ciekawego pomysłu na historie.

Zanim sięgnąłem po książkę, naczytałem się wielu nieprzychylnych opinii. Jednak po przeczytaniu książki muszę im trochę się przeciwstawić się. Owszem, nie znajdziemy tutaj nic porywającego, narracja jest prosta, szału nie ma. I to właśnie cały urok książki. Ma w sobie coś fajnego, co powoduję, że czytamy książkę z uśmiechem.
Dla fanów horrorów B jest lekturą, którą mogą śmiało przeczytać. Dla tych co szukają większej frajdy podczas czytania - Nie polecam!
Ogólnie książka w sam raz na wieczór z którym nie wiadomo co zrobić :)

Dla fanów horrorów B jest lekturą, którą mogą...

Dziś idziemy na spacer. Do lasu. Mijamy tysiące drzew i ocieramy się nie do końca świadomie o setki historii. Bo ilu ludzi przed nami szło tą samą ścieżką, przechodziło koło tych samych drzew? Jakimi ludźmi byli? Jak się tam znaleźli? I co ich spotkało? Nie zastanawialiście się nigdy nad tym? To nic, stary, poczciwy Guy Newman Smith wam opowie.

Całą historię zaczynamy od Carol, która raczej nie urodziła się pod szczęśliwą gwiazdą. Poszła na dyskotekę bez ukochanego, musiała znosić końskie zaloty, wracając pieszo wybrała dłuższą drogę do domu, a właśnie zaczęło padać. Z taką passą nierozważnie jest łapać stopa, ale Carol ma to w głębokim poważaniu. I oczywiście trafia na mordercę i gwałciciela. Do tego w pobliżu lasu Droy, o którym krążą różne straszne historie. Co prawda udaje jej się uciec... Tak, do lasu. Na golasa. No cóż, biednemu wiatr zawsze w oczy.
W poszukiwania dziewczyny angażuje się mnóstwo osób, bliskich i dalszych, i każdej z nich przyjdzie się przekonać na własnej skórze dlaczego las uważany jest za nawiedzony, ale nie wszystkim uda się z tej historii wyjść cało.

Jak na Smitha - dało się to przeczytać. Jak na horror, no cóż, niewiele horrorów z serii Phantom Press naprawdę wartych jest polecenia. Co jakiś czas do nich sięgam z sentymentu, a później wstydzę się sama na siebie spojrzeć w lustrze ;)

Całą historię zaczynamy od...

Kiedyś w każde wakacje czytałem powieści Agathy Christie. Klimat angielskiej sielskiej prowincji, którą na szczęście ożywia soczysta zbrodnia, idealnie komponował się z buzującą kanikułą. Nie robiłem nic, leżałem w ogrodzie rodziców i rozwiązywałem nierozwiązywalne zagadki kryminalne.

Tegoroczne wakacje ukradł mi Guy N. Smith, autor pulpowych horrorów, które święciły tryumfy w naszym kraju na początku lat 90.

Ja wiem, że są lepsze książki i mądrzejsi autorzy, ale ja nie zajechałem jeszcze kobyły nostalgii i funduję sobie te powieścidła z nadzieją na to, że uda się jakoś przenieść w przeszłość na zawsze utraconą, gdy traciłem czytelniczą niewinność, sięgając po książki wydawnictwa "Phantom Press".

"Las" sprawia nieco lepsze wrażanie niż spora część produkcji angielskiego autora. Dzieje się tak między innymi dlatego, że Smith tworzy dziwną, duszną, niepokojącą atmosferę, jaką może mieć tylko i wyłącznie las pogrążony w oparach mgły. Cóż, wiedział już o tym Goethe pisząc "Króla Olch", ale to temat na inną okazję... W powieści przeplatają się przeszłość z teraźniejszością, duchy ścigają przerażonych śmiertelników, a sen przenika jawę. I nawet jeżeli składniki tej książki są marne, to Smith komponuje z nich wcale niezły cocktail.

Cóż więc my tu mamy?

Przeklęty zatopiony we mgle las.

Gwałciciela-mordercę, który zrobiwszy swoje, pada ofiarą sił zamieszkujących tytułowym lesie.

Typową prostą umęczoną sercowymi rozterkami biuściastą dziewczynę, która gubi się w tytułowym lesie, a jej tropem rusza narzeczony - strażnik przyrody.

Inną dziewczynę, też biuściastą, ale zapomniałem kim ona dla kogo była. Nieważne... Coś ją goni po tytułowym lesie.

Jest też hitlerowiec, który w czasie II wojny światowej został zestrzelony nad tytułowym lasem i stał się więźniem tytułowego lasu...

Są jeszcze przemytnicy z XVIII wieku, których wciąż na nowo łapią i torturują właściciele tytułowego lasu.

Na deser mamy półzgniłego trupa, który próbuje zgwałcić młodą kobietę, ale z braku przyrodzenia nie idzie mu najlepiej.

Cały Guy...

Przez całą książkę wymienione postacie uganiają się po tytułowym lesie. Raz gwałciciel goni dziewczynę, potem policjant goni gwałciciela, następnie strażnik leśny szuka pierwszej dziewczyny, a drugą dziewczynę gonią duchy, zaś policjanta gonią duchy...

To taki Scooby Doo dla dorosłych, gdzie każdy każdego chce złapać jednocześnie uciekając przed innym zagrożeniem. Wrażenie radosnego chaosu ubarwiają oczywiście litry sztucznej krwi i wnętrzności, które specjaliści od efektów specjalnych znaleźliby w pierwszym lepszym sklepie mięsnym.

Czytelnicy, którzy nie pobrudzą sobie rąk takimi horrorami, a czytanie S. Kinga uważają na największy kompromis, na jaki mogą pójść ze swoimi czytelniczymi gustami, niech trzymają się od Guya z daleka.

On jest mój. Mój i podobnych do mnie perwersów.

Codzienie jadę autobusem przez las.Widzę mroczne drzewa ,i myślałem.Że mnie przerazi .Książka ,a tu raczej zagajnik nie mroczna puszcza. No nic i takie ebooki czytam na czytniku.

Jedna z jego najlepszych książek, znowu gęsty, ciężki klimat, sporo makabry, a wszystko w bardzo dobrych proporcjach, przetykane parom dobrymi pomysłami.

• Horror
  • Horror