historyczna
piotrex

Działalność wywiadów polskiego i krzyżackiego, zakrojone na szeroką skalę polityczne i militarne przygotowania do walnej rozprawy z Zakonem, barwna i obfitująca w pasjonujące szczegóły relacja z bitwy pod Grunwaldem. [...] Stanowi ona kontynuację książki "Przyłbice i kaptury" [...]. W rozległą panoramę historyczną wkomponował pisarz dalsze losy dwu pozostających w tajnej służbie królewskiej przyjaciół (Czarny i Rudy) i ich sensacyjne rozgrywki z krzyżackimi szpiegami.

źródło opisu: MON, 1970

źródło okładki: zdjęcie autorskie

deskath | 2014-05-06
Przeczytana: 05 maja 2014

Do sięgnięcia po tą powieść zachęcił mnie serial, który pamiętam z dzieciństwa. I mówiąc szczerze nie zawiodłem się. Akcja książki zaczyna się w 1408 roku i kończy się bitwą pod Grunwaldem. Główny bohater Czarny działa w tajnej służbie królewskiej. Dostaje kilka zadań mających na celu pokrzyżowanie planów służb krzyżackich. Na drugim planie pojawiają się Jagiełło i Witold. Dzięki nim mamy okazję prześledzić dość szczegółowo przygotowania do wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim. Powieść czyta się bardzo dobrze. Jedna przygoda goni drugą i ciężko się od książki oderwać. Polecam.

Adrian F | 2018-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2018

Pierwsze sto stron nieco męczące. Jednak warto przez nie przebrnąć aby całkowicie zanurzyć się w opowieści o agentach specjalnych XV wieku! Czarny i Rudy to duet bardzo barwny, trochę jak Lock Lamora i Jean z tym że Ci tutaj zostali wplątani w prawdziwą historię. Pomijając nieco dziwny tytuł i ciężki początek można zarzucić jeszcze jedną rzecz tej książce. Mianowicie brakuje jej majestatu obecnego u Sienkiewicz lub pani Kossak, który sprawia że historię czyta się z ciarkami na plecach. "Przyłbice..." są o wiele bardziej bliskie zwykłym powieściom akcji niż serii "ku pokrzepieniu serc". Sam opis bitwy pod Grunwaldem nazwałbym fachowym zamiast epickim. Nie przeszkadza to jednak w żaden sposób w odbiorze tego dzieła. Jest ono po prostu nieco inne niż znane mi do tej pory powieści (przed)sarmackie. Polecam gorąco.

byrcyn11 | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

Z rozmachem napisana powieść w stylu Sienkiewiczowskim. I choć wszystko jest dość sztampowe jak w "Krzyżakach" - tj. Polacy; szlachetni, rycerscy, honorowi, patriotyczni, itd. Litwini; pół dzicy, porywczy, impulsywni, itp. Krzyżacy; pełni pychy, przebiegli, chytrzy, podstępni - czyli brodate mordy zdradzieckie ;-)
Mamy wątki miłosne, wywiadowcze, przygodowo-bitewne i dwóch wyraźnych bohaterów, którzy choć co rusz popadają w "okrutne termina", to dzięki wszelakim opatrznościom - wychodzą zawsze cali i zdrowi.
Powieść pieczętuje zwycięstwo Grunwaldzkie, gdzie autor również przychylił się do wersji, w której przełomowym momentem bitwy, był powrót wojsk litewskich (wcześniej rozbitych), które przechyliły szalę zwycięstwa.

Gosia_7 | 2015-06-16
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Są takie książki, które oczarowują i wciągają od pierwszej do ostatniej strony i tylko można się dziwić i żałować,, że takie perełki nie są znane szerszemu gronu czytelników. Giną w zalewie nowości, są zakrzykiwane głosami zachwytów nad pozycjami zagranicznymi. Nie twierdzę, że wszystko co nowe, lub zagraniczne jest złe lub mało wartościowe, ale czasem naprawdę warto sięgnąć po coś nieco starszego i niekoniecznie rozreklamowanego.

Jeśli miałabym jednym słowem podsumować tę książkę, to byłoby to: rewelacja! Fabuła została poprowadzona po mistrzowsku. Niezwykle wartka akcja rozgrywa się w średniowieczu na terenie Polski, Litwy oraz na ziemiach należących do zakonu krzyżackiego. Jest tu przedstawiona porywająca intryga szpiegowska, wojna wywiadów i manewry polityczne. Są oczywiście zamki, lochy, klasztory, damy potrzebujące ratunku ze strony walecznych rycerzy i wątek romantyczny. A wszystko okraszone realistycznie stworzoną atmosferą i obyczajowością czasów średniowiecznych....

malineczka74 | 2011-01-27
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Książka ma tę magiczną moc ,że w ciągu sekund potrafi nas przenieść w zamierzchłe czasy, po których dziś pozostały tylko zabytki i zapisy w kronikach. Ta książka zabrała mnie w mój ulubiony okres w historii Polski - czasy panowania Jagiellonów.

Królestwo Polskie było wtedy liczącym się mocarstwem , ale i nie brak było wrogich knowań przeciwko niemu.
Trudnym sąsiadem byli Krzyżacy, marzyli o rozbiorze Rzeczypospolitej i zagarnięciu naszego terytorium. Ich knowania słusznie przejrzał Władysław Jagiełło - król wiedział , że musi zdławić niebezpieczeńtwo na północnych rubieżach , bo inaczej od morza zmiażdżą nas rycerze z krzyżami , a od południa do skóry dobierze się Polsce Zygmunt Luksemburczyk.
Bój pod Grunwaldem, w którym doszło do ostatecznego rozrachunku poprzedzony był przygotowaniami i ze strony polskiej i krzyżackiej. Na krakowskim dworze i na innych zamkach pojawili się liczni szpiedzy.Nie brak ich było także i w klasztorach. Zakon posuwał się do różnych metod, aby...

Soplic | 2018-07-01

Zawsze lubiłem Sienkiewicza, jako dzieciak zaczytywałem się w przygodach Wołodyjowskiego, Skrzetuskiego czy Kmicica, śmiałem z humoru Zagłoby. Chętnie więc zawsze sięgam po książki przygodowo historyczne. Książki Korkozowicza uważam za naprawdę dobre w swoim gatunku, jest wartka akcja, bohaterowie którzy są ciekawymi i nie papierowymi postaciami. Do tego sporo informacji o tle historycznym, czego więcej trzeba do dobrej zabawy? Polecam miłośnikom powieści historycznych w starym dobrym stylu.
Podobnie jak w Ostatnim zwycięzcy pokazane są zmagania wywiadów, tutaj polskiego z krzyżackim, dla tych którzy oglądali serial: jeśli wam się nie podobał a postacie wyglądały jak drewniane, to nie przejmujcie się, książka jest naprawdę dużo lepsza:)
To wydanie zawiera dwa tytuły: "Przyłbice i kaptury" oraz "Nagie ostrza" stanowiące zamkniętą historię, dalsze losy bohaterów są opisane w sporo słabszym "Powrocie Czarnego" i jeszcze gorszych "Synach Czarnego".

Jacek Augustyn | 2013-01-11
Przeczytana: styczeń 2013

Nie zmitrężysz czasu,o tak pełnych przygód dniach czytając,o mężów wojennego rzemiosła czynach się dowiadując, i należytego szacunku dla Władysława z Bożej Łaski króla Polski nabierzesz.Polecam

"Za uciekającymi pognali wszyscy, których wierzchowce były jeszcze zdolne do
biegu, bo żądza krwi i zawziętość na wroga nie wygasły mimo zmęczenia.
Część z nich wpadła na obóz. Pod jego szańcami rozgorzała nowa bitwa,
ostatnia już w tym dniu, ale chyba i najkrwawsza. Początkowo obrońcy stawiali
opór, bo jeźdźcy nie zdołali sforsować szańców i spiętych łańcuchami wozów,
ale wkrótce nadbiegła i piechota. Żądna łupów szybko wdarła się na
umocnienia i rozpoczęła rzeź wszystkiego co żywe.
Toteż mówiono, że zwały trupów, jakie znaleziono tam później, sięgały
miejscami na chłopa wysoko."

czarna_87 | 2011-06-10
Przeczytana: 2011 rok

Wspaniała książka! Aż nadziwić się nie mogę, że odkryłam ją dopiero teraz będąc od zawsze fanką książek historycznych. Losy głównych bohaterów opisane są w sposób dynamiczny i baaardzo wciągający, wydarzenia następują bardzo szybko, nie odetchniemy jeszcze po jednej karkołomnej przygodzie Czarnego, a już Jaksa dokonuje wielkich czynów, a w tle rozgrywa się najpierw milcząca, a później już zbrojna wojna z zakonem. Wielkie brawa dla autora za przytaczanie oryginalnych pism i niekiedy nawet cytatów z epoki. Czyta się jednym tchem, ciężko się oderwać. Fanom literatury historycznej polecam z czystym sumieniem, ja się nie zawiodłam i już poluję na kolejną część :)

Harald_Hardrade | 2018-04-19
Przeczytana: kwiecień 2018

Nie rozumiem zachwytów dla infantylnego stylu Bernarda Cornwella za np "Pieśń łuków...", kiedy mamy fajną powieść historyczną z czasów Krzyżackich własnej produkcji. Trochę niezauważony autor

Mateusz | 2017-09-24
Na półkach: Przygoda, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 września 2017

Krzyżacy "po liftingu", to stwierdzenie przychodzi mi na myśl gdy zadaję sobie pytanie: jak krótko opisać tą książkę.
Przyłbice i ... podobnie jak powieść Sienkiewicza opowiada o losach kilku dzielnych ludzi na służbie Korony i Wielkiego Księstwa którym kłody pod nogi rzuca zgraja niemiłych typów na usługach Zakonu. Całość akcji rozpoczyna się na 3 lata przed bitwą pod Grunwaldem. Ta zaś stanowi już tylko rozwiązanie akcji książki. To co istotne to fakt, że autor przedstawił konflikt Polsko - Krzyżacki "od kuchni" - skupiając się na wojnie wywiadów. Tyle na temat treści.
Książka jest napisana lekkim językiem do którego nietrudno było się przyzwyczaić. Niewiele jest tu archaizmów i fachowych określeń tożsamych czasom w jakich rozgrywa się akcja. Mimo to bardzo szybko wciąga i daje na tyle barwne i plastyczne opisy miejsc, postaci i zdarzeń, że już po krótkim czasie czytelnik "wędruje" wraz z bohaterami po XV wiecznej Koronie, Litwie i Prusach.
Książka sprawiła mi mnóstwo radości....