Historia mojej twarzy

Tłumaczenie: Ewa Elżbieta Nowakowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza pod Globusem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Story of ma face
83-08-03413-6
życie, twarz, sekta
Larysa

Tematem tej powieści są dwa momenty z życia jej bohaterki, Natalii. Pierwszy, z odległego dzieciństwa, rozgrywa się w 1968 roku. Trzynastolatka poznaje rodzinę Hernów, należących do luterańskiej sekty Envallistów, odrzucających jakiekolwiek imitacje - zdjęcia, obrazy, rysunki, telewizję, wzory na tapetach itp. Natalia ucieka z domu, wyjeżdżając razem z Hernami na spotkania religijne rozsianych po Wielkiej Brytanii członków zgromadzenia. Przechodzi inicjację seksualną, popada w konflikt z rówieśnikami, w końcu poznaje sekret Barbary Hern, która przechowuje fotografię swej przedwcześnie zmarłej córki. Mąż Barbary dowiaduje się o jej przewinieniu. Postanawia podpalić dom. Pech chce, że śpi w nim Natalia, która z pożaru wychodzi z oparzoną twarzą.

Drugi wątek z życia głównej bohaterki rozgrywa się współcześnie. Dojrzała Natalia wyrusza do zagubionego na północnych krańcach Finlandii miasteczka, by poznać miejsce, w którym narodził się Envallism. Studiuje dokumenty, rozmawia z ludźmi, spotyka w końcu człowieka, który zamierza spędzić z nią resztę życia.

Kevorkian | 2013-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2013, Obyczajowe
Przeczytana: 16 marca 2013

Spodziewałam się wielkiej tajemnicy i napięcia, a dostałam właściwie nie bardzo wiadomo co - ni to książka obyczajowa, ni to dramat, z jakimś dziwnym wątkiem romansowym i banalnym, rozczarowującym zakończeniem. Napisana sprawnie, więc czyta się szybko i lekko, bez zgrzytów, ale to chyba jedyna jej zaleta. Ujdzie z braku laku.

Betoniarka | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Książka trafiła do mnie kompletnym przypadkiem i trochę żałuję, że w ogóle trafiła. Historia o sekcie enwallistów niby ma jakiś potencjał, ale miałam wrażenie, że tam, gdzie fajnie byłoby ją rozwinąć, autorka potraktowała ją "po łebkach", skupiając się na niezbyt interesujących aspektach. Przez to książka nie wzbudziła mojego zainteresowania aż do ostatniej strony i szybciutko o niej zapomnę.

Anka82 | 2012-11-04

Niby wszystko dobrze - ciekawy temat, z założenia interesująca historia, a jednak coś nie gra. Ksiażka mnie osobiście nie wciągnęła i nie zachwyciła. Jak widać dobry pomysł to nie wszystko :/

Kamulka84 | 2010-11-27
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2010

Trzymająca w napięciu, tajemnicza, pełna wielu niedopowiedzeń, zachęcająca, by dowiedzieć się, co dalej...

Ula | 2014-06-29

Ciężka historia, pozycja do przeczytania raz jeszcze.

gabriella_MZ | 2017-05-16
Przeczytana: 16 października 2004