rozwiń zwiń

Pożegnanie z rewolucją

Okładka książki Pożegnanie z rewolucją
Stefan Meller Wydawnictwo: Verba historia
278 str. 4 godz. 38 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Verba
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
278
Czas czytania
4 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
8385061223
Tagi:
rewolucja francuska Robespierre Danton
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Studia Łomżyńskie - 12 Elżbieta Borowska, Małgorzata Dajnowicz, Tadeusz Długoborski, Adam Czesław Dobroński, Michał Gnatowski, Janusz Gołota, Janusz Gwardiak, Jerzy Jastrzębski, Witold Jemielity, Wiesława Kalman, Zenon Krajewski, Józef Łupiński, Dorota Marczak, Stefan Meller, Jerzy Mioduszewski, Mirosław Ostrowski, Andrzej Piętka, Anna Piętka-Lubowicka, Andrzej Rosłoń, Czesław Rybicki, Jan Sandorski, Henryka Sędziak, Krzysztof Skubiszewski, Leszek Taborski, Norbert D. Tomaszewski, Elżbieta Żegalska
Ocena 0,0
Studia Łomżyńs... Elżbieta Borowska,&...
Okładka książki Prawda ukryta czyli Tajemnice komuny Michał Komar, Stefan Meller
Ocena 2,0
Prawda ukryta ... Michał Komar, Stefa...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1957
1134

Na półkach: ,

Mój błąd, że poszerzanie wiedzy o rewolucji francuskiej zaczęłam właśnie od tej lektury. Nie jest to bowiem opracowanie na temat chronologicznego przebiegu wydarzeń rewolucji, ale raczej esej, opierający się na tych wydarzeniach, a skupiający na ewolucji: od dążeń wolnościowych, do terroru. Mniej więcej w połowie książki zdałam sobie sprawę, że czytam ją niemal bezmyślnie, zupełnie nie widząc różnicy między sankiulotami a góralami, między jakobinami a żyrondystami. Bo też autor nie bawił się w wyjaśnienie, o co z poszczególnymi ugrupowaniami chodzi - po prostu dodawał nowych bohaterów w miarę rozwoju akcji. Podobnie rzecz się miała z nazwiskami głównych uczestników - bardzo poskąpił opisu, żeby ułatwić czytelnikowi zorientowanie się w temacie. Z drugiej jednak strony - brak tu jakichkolwiek przypisów, brak bibliografii, żeby czytelnik mógł swoje braki wiedzy uzupełnić... Nie wiadomo, czy uznać to za pracę naukową, czy literacką wariację na temat.

To, co mimo wszystko spodobało mi się w tej pozycji, to pewne odbrązowienie rewolucji, ukazanie chaosu ideologicznego, jaki panował wśród samych prowodyrów. Podburzyć lud, zaczarować go pięknymi hasłami - było stosunkowo łatwo. Ale jak potem poradzić sobie z wprowadzeniem zacnych ideałów w życie? Gdy żołnierzom brakuje mundurów i uzbrojenia, a ludności chleba? Gdy po wyeliminowaniu władzy arystokratów, kolejne warstwy cisną się do stołków?
Wprowadzenie terroru i pozbywanie się oponentów za pomocą gilotyny pozwalało na uciszenie krytyków, ale było przecież tak naprawdę tylko chowaniem problemu pod dywan, nie rozwiązywało zasadniczych problemów gospodarczych w kraju.

Dodane do tekstu głównego artykuły pogłębiają nieco kwestię wpływu francuskiej rewolucji na późniejsze dzieje Europy - w tym głównie na powstanie ruchu socjalistycznego. Ale przyznam szczerze, że czytałam je już po łebku. Jakoś tak ciężko się było skupić nad takimi teoretycznymi dywagacjami, gdy za oknem słoneczko i wreszcie piękna pogoda... ;)

Mój błąd, że poszerzanie wiedzy o rewolucji francuskiej zaczęłam właśnie od tej lektury. Nie jest to bowiem opracowanie na temat chronologicznego przebiegu wydarzeń rewolucji, ale raczej esej, opierający się na tych wydarzeniach, a skupiający na ewolucji: od dążeń wolnościowych, do terroru. Mniej więcej w połowie książki zdałam sobie sprawę, że czytam ją niemal bezmyślnie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • Publicystyka/eseistyka/humanistyka
    1
  • 2017
    1
  • Klasycyzm
    1
  • XVIII wiek
    1
  • Ulubione
    1
  • Historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pożegnanie z rewolucją


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne