Dawny ustrój i rewolucja

83-89372-15-0
historia
Feanor

Inne wydania

To dzieło nader interesujące i pobudzające do myślenia. Gdyby potraktować je tylko jako historyczny opis Francji XVIII wieku, trzeba byłoby uznać je oczywiście za przestarzałe, ponieważ od czasów Tocqueville'a ukazało się wiele prac bardziej gruntownych i wykorzystujących nieporównanie bogatsze źródła. Jeśli dzieło pozostaje ciągle niezwykle wartościowe, to ze względu na swoja warstwę, by tak rzec, filozoficzna czy socjologiczne), w szczególności zaś ze względu na swoja tezę główna, która da się streścić tak oto: mylą się ci, którzy nie wierzą w ciągłość historyczną i są skłonni uważać, iż rewolucje są nade wszystko jej zerwaniem; rewolucje są przygotowywane przez podskórne procesy wcześniejsze i są tyleż zerwaniem, co kontynuacją ? w wypadku Francji kontynuacją centralizacji władzy. Takie postawienie sprawy było w czasach Tocqueville'a bardzo nowatorskie i trudne do przyjęcia zarówno dla sympatyków rewolucji, jak i dla jej wrogów. Wydaje się, iż również dzisiaj nie jest to w żadnym razie pogląd banalny. Moim zdaniem może być inspirujący np. w sporach o stosunek między III Rzeczpospolitą i PRL. Paweł Śpiewak

kiniol89 | 2014-12-12

Ciekawa analiza, nie samej rewolucji, tylko procesu dochodzenia do niej. Tocqueville wymienia kolejno najważniejsze elementy, które wpłynęły na takie, a nie inne zakończenie w roku 1789. Jest tam jedna, chyba najbardziej interesująca kwestia, gdzie filozof dowodzi, że rewolucja zaczęła się już podczas „reformy administracyjnej”, która doprowadziła do niebywałego wprost zamieszania w wyniku, którego delegaci centralni – królewscy, zwalczali się z – nazwijmy to – reprezentacją samorządową. Ponadto Francuz wymienia takie czynniki jak: nieświadoma szczerość w wypowiedziach szlachty, mieszczaństwa i duchowieństwa na temat stanu trzeciego. Plebejusze bowiem rozumieli więcej niż się to wydawało światłym. Do tego wpływ pisarzy, ateizacja, skłócanie i odsuwanie się od siebie każdego ze stanów, a nawet coraz większe różnice wewnątrz nich. I jeszcze jedna refleksja dość uniwersalistyczna, rewolucja rewolucją, a nowy porządek i tak będzie budowany na fundamentach starego – jak w Polsce po 89...

acinonyx | 2014-12-28
Przeczytana: 20 października 2014

Znakomita próba analizy przyczyn wybuchu rewolucji. Dużo genialnych myśli, pokazuje instytucje polityczne panujące w średniowieczu oraz w okresie oświecenia. Bardzo silny przekaz przeciwko absolutyzmowi, za decentralizacją i samorządnością.

Mairon | 2016-11-16
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2013

Jest to pierwsza książka jaką przeczytałem w całości z własnej nieprzymuszonej woli, gdyż ktoś powiedział "Kto nie przeczytał tej książki, w ogóle nie powinien zajmować się polityką". Wtedy politykę traktowałem jako żart i okazję do ubawu lecz pomyślałem "a co mi tam, lepiej powiedzieć rodzicom żeby kupili mi książkę bo jeśli nie powiem nic, to znowu skończy się na ubraniach". Nie wiem dlaczego ale ubzdurało mi się przeczytać ją dwukrotnie żeby lepiej zapamiętać. A moja ocena po trzech latach jest taka:

Rewelacyjne spojrzenie na coś co obecnie uznaje się za chlubę narodu francuskiego. Rewolucja była katastrofą a najgorsze w tym jest to że wybuchła nie za rządów najbardziej despotycznego króla Francji Ludwiga XIV, lecz jego wnuka któremu prawdziwie zależało na dobru poddanych, jak do tego doprowadzić? Tego niestety biedaczyna nie wiedziała. Rewolucja nie wybuchła przez wzgląd na nędzę, lecz przez zbyt powolną poprawę.

Co ciekawe tym którzy wydawali się w Francji najrozsądniejsi...

Aurelianus | 2015-01-26

Dość trudna książka, dość duża ale watro przeczytać to właściwie pozycja obowiązkowa da tych co chcą zrozumieć rewolucje francuską, decyzje ówcześnie podejmowane i samą Francję z jej systemem rządów i historią która pokutuje do dziś.

Mateusz Rudziński | 2016-06-13

Wspaniała, choć króciutka książka, jaka szkoda, że niedokończona! Autor wnikliwie pokazuje, jak rodziła się Rewolucja Francuska, że nie powstała z niczego. Niezbędna książka do poznania tych wydarzeń i po części ich zrozumienia.

Jarek | 2016-12-10
Hubert | 2016-12-08