Czarny romans

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-11234-9
asia

To opowieść o miłości carskiego dragona i polskiej aktorki osadzony w duchowej atmosferze modernizmu i secesji. Miłosna historia opowiedziana bardzo dyskretnie i powściągliwie pokazuje dramat zakochanej pary.

książek: 2076
onika | 2015-08-23

Moje pierwsze skojarzenie z „Czarnym romansem” to westchnienie „Piękna książka…”, ale po tym westchnieniu przychodzi otrzeźwienie: „Jaka piękna książka? No chyba dziś nie lałaś!” (tak, słyszę to w głowie mówione głosem Maślany)

Powieść Terleckiego jest improwizacją na temat rzeczywistego zdarzenia. Nie ma bardziej malowniczego tematu dla literatury niż tragiczna miłość. W tym konkretnym przypadku była to miłość rosyjskiego dragona, Wiktora, do polskiej aktorki, Marii. Tłem romansu jest dziewiętnastowieczna Warszawa – chyba nie trzeba tłumaczyć, jakie emocje mógł wzbudzać związek Polki i Rosjanina.

Początkowo myślałam, że nie dam rady przeczytać tej książki – narracja w konwencji strumienia świadomości nie jest najłatwiejsza w odbiorze. Jednak z upływem stron strumień wciąga, odurza, poraża swoją gorączkowością. I przeraża. Bo oto poznajemy oblicze obsesyjnej miłości, która zawłaszcza człowieka do imentu i sprawia, że zapomina o tym, co powinno być dla niego najważniejsze....

Elena | 2014-06-15
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Po przeczytaniu "Czarnego romansu" umieszczam pana Terleckiego wśród moich ulubionych pisarzy.
Polecam wielbicielom poważnej prozy, lubiącym ... wyzwania :).

natanna | 2014-03-03
Przeczytana: 26 lutego 2014

Muszę przyznać, że "Czarny romans" to pierwsze moje spotkanie z twórczością Władysława Terleckiego. Pisarz podjął się w nim stworzenia własnej wizji bardzo głośnego a tak tragicznie zakończonego, 1 lipca 1890 roku, romansu znanej i uwielbianej przez publiczność, 29 letniej aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej, córki Emilii z Hoffmanów i Oswalda Wisnowskiego, z rosyjskim dragonem.
Narratorem książki jest Wiktor /Aleksander/, który snuje na życzenie doktora opowieść o tym co się wydarzyło w czasie od jego przybycia do garnizonu w Warszawie do momentu, gdy został aresztowany i oskarżony o zastrzelenie swej kochanki, Marii. Jest to opowieść rzeka utrzymana w formie pisanego ciurkiem zeznania, w którym Wiktor przytacza sytuacje, prowadzone rozmowy z Marią i pozostałymi osobami, z którymi się stykał jak również zawiera swoje odczucia i przemyślenia dotyczące jego życia, miłości do Marii, jej zachowania i gry jaką z nim prowadziła oraz o swojej zazdrości, nad którą coraz trudniej...

atlo | 2011-11-19

Zaczęłam czytać trochę z przypadku. To pierwsza czytana przeze mnie książka tego autora. Jestem pod wrażeniem, bo czyta się naprawdę dobrze. To prawdziwy pisarz. Napiszę opinię jak skończę.

Kamee | 2010-12-22
Przeczytana: grudzień 2010

Historia się fajnie zaczyna, fajnie się rozwija, chociaż pod koniec trochę jakby "traci zapał" i zakończenie jest trochę mdławe... choć niespodziewane. Ogólnie - fajna książka :)

Ania | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016