Jej pierwszy bal

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Garden party
opowiadanie, nowela
asia

Katherine Mansfield ma niewielki dorobek pisarski, ale to, co w swym krótkim życiu stworzyła, zajmuje wybitną pozycję w literaturze światowej. Opowiadania zawarte w tomie "Jej pierwszy bal" mają wszystkie cechy jej wysokiego kunsztu pisarskiego: świetną znajomość psychologii, głęboki humanizm, piękny język, umiejętność odtwarzania nastroju i wydobywania uroku i piękna z rzeczy powszednich.

źródło okładki: zdjęcie własne

Oceniłam "Jej pierwszy bal" jako dobrą książkę (i nic więcej) tylko dlatego, że mnie osobiście nie przyprawiła o jakieś głębsze uczucia. Owszem, są to ciekawie napisane krótkie opowiadania, autorka do tego stworzyła je przy pomocy subtelnego, kobiecego języka (miałam wrażenie, że to nie ja czytam, a autorka siedzi obok mnie i półgłosem opowiada mi historie swoich bohaterów w ramach zabicia czasu i podzielenia się czymś interesującym), niemniej jednak nie zachwyciło mnie to specjalnie.
Aczkolwiek nie twierdzę, że czas poświęcony na przeczytanie tych ponad stu stron był czasem zmarnowanym. To było doświadczenie odbiegające od nudy, coś... świeżego.
Można, ale nie trzeba. Ale skoro już jest, to czemu by nie przeczytać?

czytankianki | 2011-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Moje ogólne wrażenie - lekkie rozczarowanie. Spodziewałam się finezji i głębi (coś w stylu E. Wharton), a otrzymałam powtarzający się wzorzec (jak u Maupassanta): akcja się rozwija, rozwija, na koniec mamy małe zaskoczenie, które zapewne miało być błyskotliwe. Dla mnie takie nie było, ze względu na powtarzalność irytowało.
W moim odczuciu proza Mansfield jest afektowana, na szczęście po porównaniu wersji oryginalnej z polską okazuje się, że przedobrzyła tłumaczka, nie autorka.
Mansfield chyba nie przepadała za kobietami: jej bohaterki są albo próżne, albo pożałowania godne. Mężczyźni są przedstawieni w znacznie lepszym świetle.

osiempalcow | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Przyjemne i błyskotliwe opowiadania o zwyczajnym życiu, które autorka potrafi opisywać w zaskakująco interesujący sposób. Mansfield świetnie opowiada o codzienności naznaczonej zbliżającą się tragedią...

PaniPegaz | 2015-01-12
Przeczytana: 2015 rok

Przyjemne, zabawne opowiadania, chociaż na dłuższą metę trochę banalne. Raczej zrezygnowałabym z porównywania ich do nowelek de Maupassanta, to nie ten poziom, a tematyka też mniej zaangażowana.

srebrnanatalia | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Opowiadania przedstawiające pozornie błahe sytuacje, zaskakująco zakończone. Urocze, delikatne, ulotne.

neuromance | 2016-01-17
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Krótkie, klasyczne opowiadania. Bez udziwnień, zbędnych emocji i pretensjonalności. Nie zapadają przez to w pamięć, ale i nie rażą. Fanom epoki z pewnością owe krótkie formy przypadną do gustu.

Otto | 2017-02-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017