Jej pierwszy bal

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Garden party
opowiadanie, nowela
asia

Katherine Mansfield ma niewielki dorobek pisarski, ale to, co w swym krótkim życiu stworzyła, zajmuje wybitną pozycję w literaturze światowej. Opowiadania zawarte w tomie "Jej pierwszy bal" mają wszystkie cechy jej wysokiego kunsztu pisarskiego: świetną znajomość psychologii, głęboki humanizm, piękny język, umiejętność odtwarzania nastroju i wydobywania uroku i piękna z rzeczy powszednich.

źródło okładki: zdjęcie własne

czytankianki | 2011-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Moje ogólne wrażenie - lekkie rozczarowanie. Spodziewałam się finezji i głębi (coś w stylu E. Wharton), a otrzymałam powtarzający się wzorzec (jak u Maupassanta): akcja się rozwija, rozwija, na koniec mamy małe zaskoczenie, które zapewne miało być błyskotliwe. Dla mnie takie nie było, ze względu na powtarzalność irytowało.
W moim odczuciu proza Mansfield jest afektowana, na szczęście po porównaniu wersji oryginalnej z polską okazuje się, że przedobrzyła tłumaczka, nie autorka.
Mansfield chyba nie przepadała za kobietami: jej bohaterki są albo próżne, albo pożałowania godne. Mężczyźni są przedstawieni w znacznie lepszym świetle.

osiempalcow | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Przyjemne i błyskotliwe opowiadania o zwyczajnym życiu, które autorka potrafi opisywać w zaskakująco interesujący sposób. Mansfield świetnie opowiada o codzienności naznaczonej zbliżającą się tragedią...

PaniPegaz | 2015-01-12
Przeczytana: 2015 rok

Przyjemne, zabawne opowiadania, chociaż na dłuższą metę trochę banalne. Raczej zrezygnowałabym z porównywania ich do nowelek de Maupassanta, to nie ten poziom, a tematyka też mniej zaangażowana.

srebrnanatalia | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Opowiadania przedstawiające pozornie błahe sytuacje, zaskakująco zakończone. Urocze, delikatne, ulotne.

neuromance | 2016-01-17
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Krótkie, klasyczne opowiadania. Bez udziwnień, zbędnych emocji i pretensjonalności. Nie zapadają przez to w pamięć, ale i nie rażą. Fanom epoki z pewnością owe krótkie formy przypadną do gustu.

Marek Rygiel | 2017-01-24
Na półkach: 2017, Przeczytane