Wykształcona Amerykanka : opowiadania

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
opowiadania
asia

Umiejętność obserwacji, wrażliwość, subtelność - to cechy, które zyskały Cheeverowi opinię jednego z najlepszych kronikarzy życia amerykańskich klas średnich. Za pozornie normalną egzystencją i stabilizacją bohaterów jego opowiadań kryje się pustka - i strach. Strach jest motywem działania lekkomyślnej pani Flannagan w opowiadaniu "Brygadier i golfowa wdowa" i paraliżujący strach przed zdeklasowaniem przenika bohatera "Pływaka", opowiadania bardzo dramatycznego. Cheever patrzy na swoich bohaterów przenikliwym okiem satyryka i niektóre postacie jego opowiadań to przezabawne karykatury przedstawicieli, a zwłaszcza przedstawicielek "middle class". Bo autor ten celuje w rysowaniu sylwetek kobiecych, owych pretensjonalnych i pustych kobiet, usiłujących gorączkową i bezsensowną krzątaniną zapełnić swe jałowe życie.
Tom 16 serii Koliber wydawnictwa Książka i Wiedza.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1974

Trzy króciutkie, schludnie skonstruowane opowiadania. Co mnie w nich denerwowało? W każdej historii mężczyzna 'posiadał' kochankę. To wydało mi się dla tego autora czymś oczywistym i naturalnym, jak oddychanie. Po drugie narrator w każdym opowiadaniu wydaje się potępiać głównych bohaterów. W pierwszym opowiadaniu mnie to nie dziwi, ale w kolejnych... Kobieta, która nie chce być postrzegana tylko jako piękne ciało, ale w gruncie rzeczy nie jest zbyt inteligentna. Mężczyzna, który ma dobre serce, ale brak mu wykształcenia, które posiada jego żona. Nie potrafi on uporządkować życia rodzinnego, co kończy się tragedią. I w końcu mężczyzna, który kompletnie stracił kontakt z rzeczywistością po tym, jak zaprzepaścił majątek.
To pełne goryczy historie. Bardzo aktualne. Bardzo oryginalne. Bardzo ludzkie.
Polecam!

Felzmann | 2013-01-23

Podobały mi się te opowiadania.

gapiesiewsufit | 2017-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2017