Kobieta na kamieniu

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Žena na kamenu
opowiadanie, nowela, Nobel
asia

Opowiadania zawarte w tym tomie prezentują nurt poetyckiej prozy w twórczości Andricia. Bohaterowie tych opowiadań, które cechuje subtelna analiza psychologiczna i poetyckość formy - tkwią w na wpół realnym świecie marzeń, wtapiając się i utożsamiając z przyrodą, doznając przeżyć i przygód natury duchowo-zmysłowej. W "Wakacjach na południu" austriacki profesor przyjechawszy z żoną nad morze na wypoczynek popada w dziwny, cudowny stan uniesienia, który kończy się jego zagadkowym zniknięciem. "Helena, kobieta, której nie ma" to poetycka wizja kobiety przywołanej wyobraźnią bohatera i towarzyszącej mu przez wiele lat. W opowiadaniu tytułowym starzejąca się kobieta, kiedyś bardzo piękna, która nie może pogodzić się z procesem starzenia, podsumowuje swoje życie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: swistak.pl